اخبار موزه

دومین نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی/ ۲۶ تا ۲۹ آذر ۹۸

۲۰ آذر , ۱۳۹۸  

دومین دوره نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا)، در سال «رونق تولید» توسط دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری این نمایشگاه با هدف شناسایی نیازهای پژوهشی و فناورانه، بسترسازی برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و فناوری های توسعه یافته و همچنین برقراری ارتباط سازنده میان بخش عرضه و تقاضای فناوری از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۸ در سالن ۷ نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا) نوعی نمایشگاه معکوس و مبتنی بر تقاضای فناوری است؛ با توجه به هدف نمایشگاه که همان استفاده از الگوی نوآوری باز در پاسخگویی به چالش ها و نیازهای فناورانه بخش صنعت است، شرکت های متقاضی، ظرفیت های توسعه ای و نیازمندی های فناورانه خود را مستند می نمایند و آماده ارائه نیازمندی های فناورانه خود به صاحبان فناوری می شوند. در طی نمایشگاه مخاطبان (شرکت های صنعتی، نهادهای علمی) با متقاضیان ارتباط برقرار می کنند و سؤالات و ابهامات خویش را برطرف می نمایند. در حین برگزاری نمایشگاه درصورتی که مخاطبان توسط متقاضیان فناوری واجد صلاحیت دانسته شوند، توافق نامه همکاری میان آن ها توسط بروکرهای فناوری منعقد می گردد در ادامه نیز با برگزاری جلسات مشترک بین طرفین مقدمات انعقاد قرارداد تجاری فراهم می گردد.

علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیش تر می توانند به سامانه https://testaexpo.atf.gav.ir مراجعه کنند.

اولین دوره نمایشگاه تستا در دی ماه سال حمایت از کالای ایرانی و به منظور شناخت و استفاده از قابلیت ها و پتاسیل های فنی و تخصصی صنعتگران داخل کشور در زمینه تولید و ساخت مواد، قطعات، تجهیزات و سیستم های مورد نیاز داخلی کشور، توسط دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در محل نمایشگاه بین المللی تهران در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در فضایی به وسعت ۳۰۰۰ متر مربع برگزار گردید. در نمایشگاه سال گذشته ۹۰۰ تقاضای فناورانه از سوی ۷۰ سازمان/شرکت در سامانه مربوط به نمایشگاه تستا ثبت گردید.

, , , , , ,

اخبار موزه

پانزدهمین کنفرانس سار، ۲۹ آذر ۹۸ برگزار می‌شود

۱۸ آذر , ۱۳۹۸  

موزه ملی علوم و فناوری ایران همزمان با هفته پژوهش و فناوری، پانزدهمین کنفرانس سار (سار پاییز ۹۸) را در تاریخ ۲۹ آذرماه ۹۸ در موزه ملی ایران باستان از ساعت ۱۴ الی ۱۷ برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، پانزدهمین کنفرانس سار موسوم به سار پاییز ۹۸ در چهارمین سال از برگزاری این کنفرانس ها، روز جمعه ۲۹ آذرماه ۹۸ از ساعت ۱۴ با حضور ۷ نفر سخنران با موضوعات متنوع و جذاب در موزه ملی ایران باستان برگزار خواهد شد.

سخنرانی های سار از ابتدای سال ۱۳۹۵ در موزه ملی علوم و فناوری برگزار می شوند. ایده اصلی راه اندازی این سخنرانی، با الهام از کنفرانس های TED، برگزاری سخنرانی‌هایی با عنوان بستری برای طرح «ایده هایی که ارزش انتشار دارند» است.

سخنرانی‌های سار به صورت فصلی برگزار می شوند و به همین جهت با نام فصل برگزاری‌ آنها «سارِبهار»، «سارِتابستان»، «سارِپائیز» و «سارِ زمستان» نامگذاری می‌شوند. در هر سخنرانی فصلی سار، ۷ نفر سخنرانی می کنند، سخنرانی ها حداکثر در ۱۸ دقیقه، اغلب با زبانی ساده و غیرتخصصی ارائه می شوند. سخنرانی‌ها به دامنه وسیعی از موضوع ها می پردازند، هرچند، نقطه اشتراک اغلب سخنرانی ها علم و فناوری است.

علاقه‌مندان برای حضور در سار پاییز می توانند از طریق لینک https://evnd.co/PSz0X  ثبت نام کنند و نیز برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۹۳۶۰۵۹-۰۲۱ و ۰۹۰۱۲۶۴۸۹۷۹ تماس بگیرند یا برای شنیدن سخنرانی های انجام شده در سارهای پیشین می توانند به سامانه «سار» به نشانی sar.inmost.ir مراجعه کنند.

, , ,

اخبار موزه

گشایش رسمی نمایشگاه سیار موزه ملی علوم و فناوری در سبزوار/ گزارش تصویری

۱۷ آذر , ۱۳۹۸  

نوزدهمین نمایشگاه سیار موزه ملی علوم و فناوری صبح شنبه ۱۶ آذرماه همزمان با روز دانشجو با حضور مدیران آموزشی، پژوهشی و فرهنگی شهرستان سبزوار، مدیران موزه علوم، اصحاب رسانه و حضور گرم دانشجویان به طور رسمی در دانشگاه حکیم سبزواری گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، در ابتدای این مراسم محمد اردلان معاون نمایشگاهی این موزه با بیان این که گسترش عدالت آموزشی و توسعه علوم در بین شهروندان برخی از اهداف موزه ملی علوم و فناوری از برگزاری این نمایشگاه های سیار در شهرهاست افزود: برگزاری نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری به منظور آشنایی دانشگاهیان و علاقه مندان با تاریخ و سیر تحول علوم و فناوری ها و نمایش ابزار و اندیشه‌های دانشمندان گذشته در زمینه‌های علمی است.

معاون پژوهش و فناوی دانشگاه حکیم سبزواری هم گفت: این نمایشگاه جهت گسترش دانش، فناوری و آشنا کردن جوانان با تاریخ گذشته و فعالیت های علمی دانشمندان کشور بر پا شده است.

دکتر احمد فرزانه افزود: این رویداد، بستری برای ایجاد موزه علوم و فناوری در دانشگاه حکیم سبزواری با همکاری تمامی نهادها و ارگان ها و  معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه حکیم سبزواری است.

نمایشگاه سیار موزه علوم‌ و فناوری ایران از شنبه ۱۶ آذر لغایت سه شنبه ۱۹ آذر به مدت ۴ روز از ساعت ۹ الی ۱۷ در سالن محمدتقی شریعتی دانشگاه حکیم سبزواری با ارائه حدود ۵۰ اثر از علوم و فناوری قدیم و جدید پذیرای دانشجویان و علاقه مندان است.

دانشگاه حکیم سبزواری جزء ۲۲ دانشگاه محور در کشور است که با حدود ۹ هزار دانشجو دارای ۳۳ گروه آموزشی و ۱۳۹ کد رشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکتری و ۱۰ دانشکده است.

گفتنی است در این مراسم معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، مدیران اداره کل آموزش و پرورش سبزوار، رئیس اداره ارشاد سبزوار، مدیران دانشگاه آزاد، علوم پزشکی و دیگر مقامات آموزشی سبزوار و مدیران موزه ملی علوم و فناوری حضور داشتند.

, , , ,

اخبار موزه

نشست «رسانه ها و اجتماعی شدن شناخت» با سخنرانی دکتر حسن نمک دوست در موزه ملی علوم و فناوری برگزار می شود

۱۴ آذر , ۱۳۹۸  

چهارمین نشست از سلسله سخنرانی های مساله ترویج علم در ایران معاصر در موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «رسانه ها و اجتماعی شدن شناخت» و با سخنرانی دکتر حسن نمک دوست روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه ۹۸ ساعت ۱۶ برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این موزه با هم‎ فکری و همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، آخرین چهارشنبه هر ماه با برگزاری سلسله سخنرانی‎هایی، مساله ‎ی ترویج علم در ایران را از ابعاد گوناگون مورد نقد معرفت‎ شناسانه صاحب‎ نظران قرار می دهد.

این برنامه شامل ۹۰ دقیقه سخنرانی و ۶۰ دقیقه پرسش و پاسخ است که در پایان، برنامه ها به صورت شنیداری ضبط می شود و از طریق وبگاه و شبکه ‎های پیام‎ رسان در اختیار همه علاقه ‎مندان در سراسر کشور قرار می گیرد. همچنین متن نوشتاری همه سخنرانی‎ ها سالانه و به شکل «مجموعه گفتارها» در قالب کتابی با عنوان «مساله ی ترویج علم در ایران معاصر» به چاپ خواهد رسید.

دکتر نعمت الله فاضلی نویسنده، پژوهشگر و انسان شناس برجسته، دبیری این سلسله سخنرانی ها را بر عهده دارد و شرکت و حضور همه علاقه‌ مندان در این برنامه کاملا آزاد است.

موزه ملی علوم و فناوری در خیابان امام (ره)، خیابان سی تیر، ساختمان سابق کتابخانه ملی قرار دارد و علاقه مندان جهت دریافت اطلاعات بیش تر می توانند با شماره های ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ و یا ۰۲۱۶۶۷۲۴۶۹۴ تماس بگیرند.

, , , , , ,

اخبار موزه

نمایشگاه سیار موزه ملی علوم و فناوری در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار می شود

۷ آذر , ۱۳۹۸  

نوزدهمین نمایشگاه سیار موزه ملی علوم و فناوری از ۱۶ الی ۱۹ آذرماه ۹۸ در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این نمایشگاه از مجموعه نمایشگاه‎های سیار موزه ملی علوم و فناوری است که در فضای حدود ۷۰۰ متر مربعی و با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری و در همین مکان از تاریخ ۱۶ الی ۱۹ آذرماه برگزار می شود.

در این نمایشگاه ۴۶ اثر شامل: گران‎کش‎ها، الحیل‎ها، نجوم و فیزیک در دو بخش علوم و فناوری‎های قدیم ایران و علوم و فناوری های جدید به نمایش در خواهد آمد.

نوزدهمین نمایشگاه سیار موزه ملی علوم و فناوری به طور رسمی روز شنبه ۱۶ آذر ساعت ۹ در شهرستان سبزوار، دانشگاه حکیم سبزواری، سالن محمدتقی شریعتی گشایش می یابد و تا سه شنبه ۱۹ آذرماه همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷ پذیرای علاقه مندان علم و فناوری خواهد بود.

علاقمندان سبزواری و دیگر شهرهای اطراف می‎توانند برای هماهنگی جهت بازدید کاملا «رایگان» از این نمایشگاه با شماره های ۰۵۱۴۴۴۱۰۱۰۴، ۰۵۱۴۴۰۱۲۹۹۷ و ۰۹۱۵۱۷۱۳۲۶۴  تماس بگیرند.

, , , , , , , ,

اخبار موزه

سومین همایش ملی آموزش جغرافیا با رویکرد آب در کتاب های درسی/ ۱۹ دی ماه

۷ آذر , ۱۳۹۸  

سومین همایش ملی «آموزش جغرافیا با رویکرد آب در کتاب های درسی» پنجشنبه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸ در تهران، ساختمان وزارت کشاورزی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این همایش با هدف تبیین و توجه بیش تر به موضوعات زیست محیطی از جمله آب، اهمیت حفظ منابع آبی، ترویج فرهنگ صرفه جویی در بحران آب و در محورهای ذیل برگزار می شود:

۱- آب، محتوای آموزش رسمی و غیر رسمی

۲- الگوهای مصرف بهینه آب
۳-  دانش آموزان، سواد آبی و مسولیت پذیری
۴- سازگاری با کم آبی  و بحران خشکسالی
۵- آب های زیرزمینی (مسایل، مشکلات و راهکارها)
۶- آب، مناسبات با همسایگان و آب های دریاهای سرزمینی و فلات قاره
۷-  آب، نگاهی ادبی- هنری و باورهای آبی
۸- فاضلاب و پساب (مدیریت و بهره برداری)
۹- رشد جمعیت و بحران آب
۱۰-  آب و فناوری های نوین.

نگاه ویژه همایش، سیلاب های اخیر خواهد بود.

گفتنی است فرصت ارسال مقالات (چکیده و اصل) به این همایش تا ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸ بوده و نتیجه مقالات پذیرش شده، نیمه اول آذرماه اعلام می شود.

همایش همایش ملی آموزش جغرافیا با رویکرد آب در کتاب های درسی پنج شنبه ۱۹ دی ماه در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی واقع در تهران، خیابان طالقانی، نرسیده به پل حافظ برگزار می شود. علاقه مندان می توانند جهت دریافت اطلاعات بیش تر به سامانه www.geoedu.ir مراجعه کنند.

, , , ,

اخبار موزه

نمایشگاه عکس «به یاد مریم» در بزرگداشت مقام شامخ مریم میرزاخانی افتتاح شد

۴ آذر , ۱۳۹۸  

 

روز جمعه ۱ آذرماه ۹۸، با همت موزه ملی علوم و فناوری ایران، کمیته بین‌المللی  IMU و بنیاد دیهیم و با حضور جمعی از فرهیختگان حوزه ریاضی، نمایشگاه عکس «به یاد مریم» در بزرگداشت مقام شامخ مریم میرزاخانی، ریاضیدان فقید ایران، در محل باشگاه دیهیم افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، در این مراسم که از ساعت ۱۶ آغاز شد، افراد برجسته ای چون سرکار خانم دکتر زهرا گویا، عضوکمیته بین المللی IMU، دکتر سید منصور واعظ پور، رئیس انجمن ریاضی ایران، دکتر امیر جعفری، عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف، سرکار خانم دکتر مژگان محمودی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو کمیته بانوان اتحادیه بین المللی ریاضی، سرکار خانم دکتر مریم رسولیان، رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد  و چند تن دیگر از استادان ریاضیدان فقید و برجسته داشتند.

دکتر زهرا گویا به عنوان دبیر این نمایشگاه در ابتدای مراسم ضمن ابراز تاسف از فقدان مریم میرزاخانی گفت: میرزاخانی توانست درهای زیادی به روی حضور ریاضی باز کرده و افق های تازه ای را ترسیم کند. او اولین زنی بود که توانست جایزه معتبر فیلدز را به خود اختصاص دهد. او برای خانواده، استادان، همکاران، دانشجویان، دوستان، همسر و فرزند مثالی از تواضع، سادگی، صمیمیت، بی ریایی و تسلیم ناپذیری بود. راز جاودانگی او، داشتن شخصیت چندبعدی و انسانی وی بود و از دست دادن این فرد نازنین بیش از انتظار باعث سرگشتگی می شود.

جامعه ریاضی ایران که بخشی از جامعه ریاضی جهان است تلاش کرده است در بزرگداشت مقام این ریاضیدان برجسته، با همت کمیته زنان ریاضی و با پیگیری سرکار خانم دکتر محمودی در کمیته بانوان اتحادیه ریاضی، نمایشگاهی برپا شد و با تلاش دکتر ارشدی و دکتر مولوی از موزه ملی علوم و فناوری ایران و همت خانه فرهنگ دیهیم، این نمایشگاه در ایران نیز برپا شده است.

 

 

مهندس دیهیمی، مدیرعامل بنیاد دیهیم، به عنوان سخنران دوم ضمن خوشامدگویی به حاضران مراسم گفت: مجموعه دیهیم مجموعه ای است که برای فرهنگ و نوابغ ایرانی احترام خاصی قائل است. جوانان ایرانی در صورت داشتن بستر و زیرساخت در کنار علم خود، می توانند موفق باشند. این مجموعه در تلاش است بستر و انگیزه لازم را برای جوانان ایرانی فراهم کنیم.

 

 

دکتر سید منصور واعظ پور، رئیس انجمن ریاضی ایران، ضمن تشکر از اعضای موزه ملی علوم و فناوری ایران، بنیاد دیهیم و تلاش‌های سرکار خانم دکتر گویا و محمودی بابت برپایی این نمایشگاه و شناساندن مریم میرزاخانی گفت: مریم میرزاخانی را باید یک الگوی عالی برای دختران و زنان در نظر گرفت اما باید مواظب باشیم که از او اسطوره نسازیم. چون اسطوره‌ها دست نیافتنی هستند. چیزی که مریم به زنان ایرانی داد، درس خودباوری است که یعنی آنها می‌توانند. انجمن ریاضی ایران افتخار دارد که در راه کشف استعدادهایی همچون مریم میرزاخانی قدم برمی دارد.یکی از اقدامات خوب این انجمن برگزاری مسابقات ریاضی دانشجویی است که سالانه برگزار می شود و اعتبار جهانی دارد و مریم در کوران همین مسابقات بود که با دریافت مدال طلاکشف شد. یکی دیگر از اقدامات خوب مربوط به کمیته بانوان اتحادیه بین المللی ریاضی و شخص سرکار خانم دکتر محمودی را می‌توان نامگذاری روز تولد مریم میرزاخانی به عنوان روز جهانی زن و ریاضیات نام برد.

 

سرکار خانم دکتر مژگان محمودی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو کمیته بانوان اتحادیه بین‌المللی ریاضی با قرائت بیانیه کمیته بین المللی IMU از تلاش‌های صورت گرفته برای برپایی این نمایشگاه در ایران تقدیر و سپاس را از برگزارکنندگان اعلام نمود.

 

 

 

دکتر محمودیان از اساتید مریم میرزاخانی با بیان خاطره‌ای از مریم گفت: وقتی وی دانش‌آموز دوره راهنمایی بودبه اردویی که از طرف دانشگاه شریف برگزار می‌شد دعوت شد. در این اردو او به همراه رویا بهشتی که بعدها باهم از نوابغ ریاضی شدند، مسائل سخت ریاضی مطرح شده را به راحتی حل می‌کردند و همین باعث شد تا این دو به المپیاد ریاضی پیش از موعد سنی خود معرفی شوند که در سال بعد مدال طلای المپیاد را بگیرند. حالا این وظیفه استعدایابی برعهده بنیاد میرزاخانی است. کشورهای زیادی مثل استرالیا و آمریکا بورس‌های تحصیلی به اسم مریم میرزاخانی برقرار کرده‌اند ولی این امر هنوز در ایران صورت نگرفته و باید به این جهت حرکت کنیم.

 

دکتر امیر جعفری به عنوان همکلاسی دوران دانشجویی مریم میرزاخانی نیز در سخنرانی خود عنوان کرد: مریم یکی از مفاخر بزرگ ایران است که هم ردیف بزرگانی چون ابوعلی سینا، فردوسی و … قرار دارد و اگر تاکنون اسم وی مانند این بزرگان شناخته نشده باید تلاش کنیم این مهم را انجام دهیم. نباید از مریم بت بسازیم . اوی همیشه فردی با انرژی بود و یکی از افراد باهوشی بود که من تا کنون دیده‌ام. یکی از دلایل موفقیت وی دید همیشه مثبت مریم به زندگی بود و هرگز دلسرد و تسلیم نمی‌شد. او عاشق کمک بود و شخصیت بسیار انسان دوستی داشت. به راستی که مریم یک الگو برای دختران ایران جهان است و نباید اجازه دهیم اسم مریم میرزاخانی فراموش شود و من از برگزارکنندگان این نمایشگاه کمال تشکر را دارم.

 

دکتر زنگنه نیز به عنوان یکی از اساتید پیشین مریم میرزاخانی به عنوان سخنران بعدی این مراسم ضمن تجلیل از مقام شامخ این ریاضیدان برجسته گفت: اتفاق بزرگی که مریم میرزاخانی آن را انجام داد تغییر چهره ریاضی جهان به عنوان یک دانشمند زن ایرانی بود. او اولین زن ایرانی و حتی خاورمیانه بود که توانست معتبرترین جایزه ریاضی یعنی جایزه فیلدز را بگیرد و با دریافت دومین جایزه فیلدز توسط آقای میرکار، ایران جزء ۶ کشور برتر جهان در این زمینه است.مریم یک افتخار بزرگ برای جامعه ایرانی است که شخصیت بسیار دوست داشتنی و فروتن داشت.

 

 سرکار خانم دکتر مریم رسولیان، رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، به عنوان آخرین سخنران این مراسم گفت: من حدود ۳۰ سال است که خانواده و پدر مریم را می‌شناسم. مریم توانست سقف شیشه‌ای و کلیشه‌ای بودن این که ریاضیات مختص آقایان است را شکست. وی و خانواده‌اش یک درونگرایی خاصی دارند که به هیچ عنوان اهل خودنمایی نیستند. فروتنی وتمرکز بر روی کار دو خصیصه بارز مریم میرزاخانی بود. وی دو سال آخر عمر خود را وقف دختر و ریاضی کرد و همیشه وفادار ارزش‌های خود بود.

شایان ذکر است، این نمایشگاه از روز ۱ تا ۱۰ آذرماه در محل باشگاه فرهنگی دیهیم واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر پلاک۱۷۳۶ برپا است و بازدید برای تمام علاقه‌مندان آزاد و رایگان خواهد بود. علاقه‌مندان همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۶۶۷۲۴۶۹۴-۰۲۱ و  ۸- ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۷تماس حاصل کنند.

 

 

 

 

 

 

 

, , , , , , , , , , , , ,

اخبار موزه

نمایشگاه عکس مریم میرزاخانی در خانه فرهنگ دیهیمی/ اول تا ۱۰ آذرماه

۳۰ آبا , ۱۳۹۸  

موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در پاس داشت مقام شامخ دانشمندان، نمایشگاه عکس ریاضیدان فقید «مریم میرزاخانی» که در سال ۲۰۱۸ توسط «اتحادیه بین المللی ریاضی» (IMU) تهیه شده است را در ایران برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری نمایشگاه عکس «به یاد مریم» به مدت ۱۰ روز از تاریخ اول تا ۱۰ آذر در خانه فرهنگ دیهیمی برپاست. مراسم افتتاح این نمایشگاه، جمعه اول آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶ تا ۱۷ در خانه فرهنگ دیهیمی به نشانی تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، پلاک ۱۷۳۶ برگزار می شود. علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۰۲۱۶۶۷۲۴۶۹۴ تماس بگیرند.

طراح نمایشگاه «به یاد مریم» یک گرافیست با نام رافائل مایرلز است و سرپرست نمایشگاه هم یک ریاضیدان با نام تایس جوردائو است.

مریم میرزاخانی در دوره نوجوانی تحصیلات خود را در دبیرستان فرزانگان که ویژه دختران با استعداد درخشان است گذراند. استعداد خارق العاده او در ریاضی زمانی آشکار شد که موفق به دریافت مدال طلای مسابقات جهانی ریاضی در هنگ کنگ (۱۹۹۴) و کسب امتیاز کامل مسابقات جهانی ریاضی در کانادا (۱۹۹۵) شد.

در سال ۱۹۹۵ مریم به دانشگاه صنعتی شریف در تهران رفت و در سال ۱۹۹۹ دوره کارشناسی علوم ریاضی را در آن دانشگاه به پایان رساند. در آن دوره او سه مقاله به چاپ رسانید که دو تای آن ها در زمینه نظریه گراف بود. مریم دوره دکتری را در دانشگاه هاروارد تحت راهنمایی کرتیس مک مولن، برنده مدال فیلدز، در زمینه رویه های هذلولی گذراند. در سال ۲۰۰۴ رساله او، علاوه بر جایزه ام. لئونوردو بی. بلومنتال، بورس تحقیقاتی موسسه کلی در دانشگاه پرینستون را نیز برایش به ارمغان آورد. او به سرعت از استادیاری به استادی ارتقا یافت و در سال ۲۰۰۸ به همراه همسرش جان وندارک، متخصص علوم کامپیوتر، عازم دانشگاه پرینستون شد. دخترش آناهیتا در سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد.

مریم غالبا روی تکه های بزرگی از کاغذ که آن ها را روی زمین پهن می کرد، تصویرهایی می کشید تا به وسیله آن ها بتواند ریاضیات رویه های خمیده را تجسم کند. مریم یکی از سخنرانان مدعو کنگره بین المللی ریاضیات در سال ۲۰۱۰ بود که در حیدرآباد برگزار شد. او جوایز زیادی برای کارهای ریاضی اش کسب کرد و در سال ۲۰۱۴ در کنگره بین المللی ریاضیات که در سئول برگزار شد، موفق به کسب مدال فیلدز شد.

, , , , , , ,

اخبار موزه

جشنواره ای برای همه مردم/ گزارش تصویری از پنجمین جشنواره «علم برای همه»

۲۳ آبا , ۱۳۹۸  

پنجمین جشنواره «علم برای همه» موزه ملی علوم و فناوری از روز شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ به طور رسمی در محل باغ موزه قصر گشایش یافت و تا روز جمعه ۲۴ آبان پذیرای همه علاقه مندان به علم و دانش از سراسر کشور خواهد بود.

, , ,

اخبار موزه

رصد گذر سیاره تیر از مقابل خورشید در پنجمین جشنواره علم برای همه

۲۲ آبا , ۱۳۹۸  

از جمله رویدادهای جالب علمی در پنجمین جشنواره «علم برای همه» که همزمان با هفته جهانی علم در باغ موزه قصر در حال برگزاری است، گذر سیاره تیر یا عطارد از جلوی خورشید در عصرگاه دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸ بود که این رویداد به طور ویژه توسط انجمن نجوم آماتوری ایران و با حضور مردم علاقه‎مند رصد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری با توجه به این که امکان مشاهده مجدد این پدیده در ۱۳ سال بعد ممکن خواهد بود، این برنامه با استقبال خوبی از سوی مخاطبان جشنواره «علم برای همه» روبرو شد.
در این رصد که به صورت موفق و پربار برگزار شد همه علاقه مندان حاضر در پنجمین جشنواره «علم برای همه» توانستند، آخرین گذر سیاره تیر از مقابل مهر تابان در قرن معاصر خورشیدی را از درون تلسکوپ مشاهده کنند.

, , , , , , ,