اخبار موزه

رویداد آموزشی «بیا ز سنگ بپرسیم» در موزه ملی علوم و فناوری

۴ تیر , ۱۳۹۸  

«بیا ز سنگ بپرسیم» نام یک رویداد آموزشی با موضوع سنگ‎شناسی است که موزه ملی علوم و فناوری از تاریخ ۲۳ تیرماه به مدت یک هفته برگزار می‎کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، مخاطبان این رویداد تمام خانواده‎ها به همراه کودکان هستند که به مدت یک هفته، هر روز از ساعت ۱۸ الی ۲۱ در محل نمایشگاهی موزه واقع در خ امام، خ سی تیر پذیرای تمامی علاقه‎مندان علم و فناوری است.

هدف از برگزاری این رویداد آموزشی، آشنایی خانواده‎ها با سنگ‎هاست و هزینه ثبت نام برای بزرگ‎سالان ده هزار و کودکان پانزده هزار تومان است.

برنامه‎های این رویداد آموزشی شامل: بازی‎های سنگی، ایستگاه نقاشی غاری، داستان سنگ‎ها، کان‎سارهای ایران، سرگذشت سنگ‏‎ها، سنگ‎‏ها و جدول تناوبی، کانی‎ها و بدن انسان است.

, , , , , , ,

اخبار موزه

برگزاری اولین دوره هم‌خوانی و بررسی داستان‌های علمی-تخیلی در موزه علوم و فناوری

۳ تیر , ۱۳۹۸  

موزه ملی علوم و فناوری ایران، در نظر دارد اولین دوره هم‌خوانی و بررسی داستان‌‌های علمی-تخیلی خود را از ۱۳ تیرماه ۹۸ به صورت هفتگی و در ۸ جلسه با حضور علاقه‌مندان این حوزه در محل نمایشگاه دائمی خود واقع در خیابان سی تیر برگزار کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، شاید یکی از بهترین راه‌های آموزش علم به فرزندانمان، آشنا کردن آنها با داستان‌های علمی تخیلی باشد. موزه علوم و فناوری به همین منظور اولین دورۀ هم‌خوانی و بررسی داستان‌های علمی تخیلی را در تیرماه امسال برای ردۀ سنی ۹ تا ۱۴ سال برگزار می‌کند تا با هم‌خوانی این داستان‌ها با ایده‌ها و نظرات دیگر دوستانشان در این حوزه آشنا شوند.

این دوره از روز پنجشنبه ۱۳ تیرماه ۹۸ از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در محل موزه ملی علوم و فناوری در خیابان سی تیر آغاز می‌شود و به مدت ۸ هفته ادامه خواهد داشت و کتابی که برای این دوره در نظر گرفته شده است «به کجا می‌رویم؟» نوشتۀ ایزاک آسیموف است که با همراهی آقای فرزین سوری، یکی از فعالان حوزه داستان‌های علمی تخیلی، خوانده و بررسی می‌شود.

فرزین سوری، مترجم و ویراستار، از سال ۱۳۹۵ سردبیری سایت ۳feed.ir را برعهده داشته است. وی فعالیت خود را در حوزۀ ادبیات ژانری و گمانه‌زن با حضور در تحریریۀ مجلۀ شگفتزار (۱۳۹۰) آغاز کرد و بیشتر نوشته‌ها و مقالاتش در حوزۀ هنر و ادبیات گمانه‌زن است. همچنین یک دوره (۱۳۹۳) دبیر اجرایی جایزۀ هنر و ادبیات گمانه‌زن بوده است و در حال حاضر به عنوان دبیر جایزۀ رمان سال گمانه‌زن، «نوفه» و سرویراستار انتشارات پیدایش فعالیت می‌کند.

براساس این گزارش، کتاب «به کجا می‌رویم؟» به دو صورت قابل تهیه خواهد بود: توسط خود شرکت‌کننده تهیه شود یا بعد از ثبت نام و احتساب هزینۀ کتاب، به موزه علوم و فناوری درخواست خرید بدهند.

لازم به ذکر است در زمان حضور بچه‌ها در این دوره، والدین می‌توانند از گالری‌های جذاب موزه علوم و فناوری بازدید کنند. هزینۀ دوره، ۱۰۰ هزار تومان بوده و قابلیت پرداخت آنلاین به حساب موزه علوم فراهم است.

شماره حساب به نام درآمد اختصاصی موزه: ۴۰۰۱۰۲۴۶۰۳۰۱۴۹۴۶

شماره کارت مجازی به نام درآمد اختصاصی موزه: ۶۳۶۷۹۵۷۰۳۰۹۹۳۸۶۴

شناسۀ واریز: ۳۴۰۰۲۴۶۷۴۱۴۰۱۰۷۰۰۰۰۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

لازم به ذکر است پرداخت بدون شناسه واریز امکان‌پذیر نیست.

علاقه‎مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حضور و ثبت‌نام در این دوره، می‎توانند با واتس‌اپ به شماره ۰۹۰۳۲۷۴۸۲۵۸ یا با شماره تلفن ۸۸۸۰۷۷۶۲ (سرکار خانم خسروی) تماس بگیرند.

, , , , ,

اخبار موزه

بازدید نمایندگان کشورهای جنبش عدم تعهد از موزه ملی علوم و فناوری

۳۰ خرد , ۱۳۹۸  

نمایندگان بیش از ۱۶ کشور عضو جنبش عدم تعهد که برای شرکت در کارگاه بین‎المللی سیاست‎گذاری ترویج علم و فناوری در ایران حضور دارند، عصر امروز چهارشنبه ۲۹ خردادماه ۱۳۹۸ از موزه ملی علوم و فناوری بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، کارگاه بین‌المللی سه روزه سیاست‎گذاری ترویج علم و فناوری صبح روز دوشنبه ۲۷ خرداد ماه با حضور نمایندگان بیش از ۱۶ کشور عضو جنبش عدم تعهد، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، دکتر وحید احمدی مشاور وزیر و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و با حمایت موزه ملی علوم و فناوری در محل وزارت علوم آغاز و در روز سوم و پایانی، مهمانان بین‎المللی این کارگاه، از سردر باغ ملی، موزه ملک، موزه ایران باستان و موزه ملی علوم و فناوری بازدید کردند.

در همایش پایانی این کارگاه، دکتر زهرا اجاق به نمایندگی از موزه ملی علوم و فناوری بعنوان اولین سخنران با ارائه مقاله‎ای در خصوص سواد علمی و نقش موزه‎ها بویژه موزه‎های علم و فناوری و یادگیری غیررسمی و تربیت شهروند علمی توضیحاتی ارائه داد.

شناسایی بعضی از سیاست‌های پژوهشی مشترک کشورهای عضو مرکز علم و فناوری NAM از جمله شناسایی سیاست‌های ایران و سایر کشورهای در حال توسعه، شناسایی موضوعاتی برای تحقیق و فرصت‌های مالی، کمک به ایجاد گروه‌های فعال و تاثیرگذار برای حمایت نهادی از فعالیت‌های نوآورانه در سطح ملی و روستایی و کمک به ایجاد شبکه‌های رسمی و غیررسمی از افراد ذی‎نفع، از جمله سیاست‌گذاران، دانشگاهیان، نوآوران و دیگران، اهداف این کارگاه بین‌المللی را تشکیل می‌داد.

از جمله محورهای این کارگاه می‌توان به شناسایی زمینه‌ها و راهبردهای آموزشی برای ترویج علم، فناوری و نوآوری، توسعه زیرساخت‌های علم و فناوری برای ترویج علم، ترویج علم از طریق سنت‌های فرهنگی بومی، نقش آموزش رسمی و غیر رسمی در ترویج علم، فناوری و نوآوری، شناسایی چالش‌ها و محدودیت‌های ترویج علم، فناوری و نوآوری، مخاطب ساختن و تحلیل رویکردهای مختلف در آموزش از راه دور و شناسایی چالش‌ها و محدودیت‌های ترویج علم اشاره کرد.

در این کارگاه، صاحب‌نظران بین‌المللی حضور داشته و به ارائه تجارب و یافته‌های علمی خود پرداختند. موضوع انتخاب شده برای این کارگاه، «سیاست‌گذاری ترویج علم، نوآوری و فناوری» موضوع جدید و مهمی است که برای نخستین بار در ایران مطرح شد.

در سال‌های اخیر «سیاست‌گذاری» ترویج علم، فناوری و نوآوری (STI) به مسئله مهمی برای توسعه تبدیل شده است. با توجه به این دیدگاه، مرکز علم و فناوری کشورهای غیرمتعهد و سایر کشورهای در حال توسعه مرکز علم و فناوری (NAM)، دهلی‌نو با مشارکت گروه ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تهران این کارگاه بین‌المللی را برگزار کردند.

, , , , ,

اخبار موزه

گزارش سار سیزدهم موزه ملی علوم و فناوری

۲۷ خرد , ۱۳۹۸  

سیزدهمین کنفرانس سار موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «سار بهار ۹۸»، روز جمعه ۲۴ خردادماه، از ساعت ۱۴ الی ۱۷ در محل موزه ملی ایران با سخنرانی هفت سخنران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، هر یک از سخنرانان در مدت ۱۸ دقیقه با موضوعات مختلف به سخنرانی پرداختند که در ادامه، خلاصه ای از مباحث مطرح شده می‎آید:

سخنران اول، هادی ویسی مدیر مرکز نوآوری بانک رفاه و عضو هیات علمی دانشگاه تهران بود.

وی ابتدا به نحوه ارتباط گرفتن انسان با ماشین‎ها پرداخت و گفت: هم اکنون دکمه‎ها در اغلب ابزارهای ارتباطی ما با ماشین‎ها، ابزار ارتباط ما هستند. اما در آینده نزدیک ارتباط ما از طریق «صدا» و گفتار خواهد بود ارتباط بین ماشین‎ها هم همینطور خواهد شد.

وی ادامه داد: شما فرض کنید در آینده ممکن است چندین ربات و ماشین در خانه داشته باشیم و این‎ها باید بتوانند با هم حرف بزنند. هنگام صحبت کردن، حجم اطلاعاتی که رد و بدل می‎شود بسیار زیاد است و این مبادله باید سریع و آسان انجام شود و گفتار بهترین راه است. مسیر کلی مبادله اطلاعات از طریق گفتار بدین گونه است که کلام ابتدا به متن تبدیل می‎شود، سپس منظور آن متن درک می‎شود، سپس برای آن منظور، پاسخ تولید شود، و در نهایت این پاسخ که به صورت متن است به روشی تبدیل به صدا کنیم تا به طرف مقابل گفته شود. بنابراین برای هر یک از چهار مرحله بالا، ماژولی وجود دارد که هنوز به صورت پیشرفته در نیامده است. مثلا اگر در همان مرحله اول، گوینده کمی لهجه داشته باشد، یا در محیط سر و صدا باشد، یا واژه ای که در سامانه وجود ندارد گفته شود، در همه این موارد ماشین دچار مشکل می‎شود و طبیعتا در آینده چالش‎هایی درباره این موضوع خواهیم داشت.

نکته دیگر، تاثیر این تکنولوژی بر آینده زبان، آموزش زبان، نحوه تعامل انسان‎ها با زبان‎های مختلف و نیز حتی دست خط است.

در زمینه ادراک مفاهیم هم چالش‎هایی خواهیم داشت؛ بنابراین مطلوب ما این است که ربات‎هایی شبیه خودمان داشته باشیم اما سئوال اینجاست که آیا با این تکنولوژی‎ها می‎توان مثلا یک آدم ادیب داشت که حتی شعر بگوید؟ جوابش در حال حاضر «خیر» است و هنوز بسیار فاصله داریم.

سخنران دوم امیرمحمد گمینی پژوهشگر تاریخ علم و عضو هیات علمی دانشگاه تهران با ذکر مثال‎های عینی از شخصیت‎های علمی تاریخ و نظریات آن‎ها همچون کپرنیک، بطلمیوس، کانت، شیخ محمدرضا نجفی اصفهانی، از قول هربرت باتلفید بر این نکته تاکید کرد که: در تاریخ نباید دنبال قهرمان و ضدقهرمان باشیم و این موضوع را باید به رمان نویس‎ها بسپاریم؛ بلکه ما باید براساس شواهد موجود زمان مورد نظر، درباره تاریخ قضاوت کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تاریخ ما را غافلگیر می‎کند.

سخنران سوم، فرزین سوری سرویراستار انتشارات پیدایش و دبیر جایزه نوفه به بررسی واژه «تخیل» در عبارت «علمی-تخیلی» و این که اشتباه احتمالی در ترجمه واژه Fiction باعث عدم پذیرش این نوع از داستان‎ها و فیلم‎ها در میان جامعه شده است، پرداخت.

وی تاکید کرد: بخش تخیل، همیشه یک چیز بی ثبات است و بر همین اساس ادبیات علمی-تخیلی هم چیزی غیرثابت است. وی با ذکر مثال از سریال «چرنوبیل» گفت وقتی می‎گوییم این سریال «علمی-تخیلی» است منظورمان، فضاسازی و نوع برداشت عوامل این سریال از یک حادثه واقعی تاریخی است. وی در پایان گفت در حقیقت ما ادبیات واقع گرایی نداریم، چرا که براساس برداشت خود، مدام در حال گمانه زنی هستیم همانطور که وقتی برای ساختن فیلمی از یک حادثه تاریخی، دوربین جلوی آن قرار می‎دهیم یعنی داریم با نگاه خود و نه بر اساس همه فکت‎های موجود، به آن حادثه می‎نگریم. یا بعبارتی هر برداشت کلامی که از یک پدیده طبیعی داشته باشیم به گونه ای برداشت علمی-تخیلی است. بنابراین، کلامی کردن یک پدیده طبیعی یک امر پساحادثه ای است یعنی برای دریافت و درک پیام، مجبوریم تعداد فکت‎ها را پایین بیاوریم تا بتوانیم از طریق کلام منتقل کنیم.

سخنران چهارم، اسماعیل اسکندری سرمربی سگ‎های گروه کار و جستجو نجات و موسس مدرسه SK9 گفت: در سال ۱۳۷۶ برای نخستین بار مجموعه تخصصی برای آموزش سگ‎های زنده یاب در حوادثی مانند زلزله ایجاد شد. اما این مجموعه و فعالیت‎های ما در سال‎های اول چندان آسان و مورد توجه نبود تا این که زلزله بم اتفاق افتاد و ما توانستیم ۶۷ نفر را زنده از زیر آوار پیدا کنیم.

وی ادامه داد: پس از موفقیت ما در زلزله بم، سازمان جهانی سگ‎های زنده یاب IRO ما را برای گذراندن دوره آموزشی به اتریش دعوت کرد و پس از آن صلیب سرخ آلمان هم دست به کار شد و طی تفاهم نامه ای، دوره بورسیه آموزشی برای مربیان سگ‎های زنده یاب در آلمان برگزار کردند و ما پس از آموزش، به ایران بازگشتیم تا آموخته‎های مان را به شهروندان منتقل کنیم.

در طول این یادگیری‎ها و آموزش‎ها متوجه شدیم در چند بخش می‎توانیم کمک بیشتری به مردم کنیم: اُتیسم، دستیاری نابینایان، تشخیص دیابت و بیماری‎های دیگر؛ بر همین اساس مدرسه ای با نام SK9 افتتاح کردیم. چرا که ما کلا ۸۲ قلاده سگ زنده یاب داریم که در صورت بروز حادثه، این تعداد اندک حتی نمی‎توانند یک خیابان را هم پوشش دهند.

ما در استان تهران ۲۰ هزار قلاده سگ داریم که صاحب دارند اگر بتوانیم ساماندهی کنیم و آموزش دهیم این تعداد می‎توانند در صورت بروز حادثه کمک بزرگی کنند.

وی گفت: مرکز آموزش و نگهداری سگ‎های گروه کار SK9 در سال ۹۵ با همکاری سرمربیان بین المللی سگ‎های گروه کار جمهوری اسلامی ایران کار خود را شروع کرد. این مرکز بین علاقه مندان به سگ  با نام مدرسه امید نیز شناخته می‎شود چرا که هدف این مدرسه از آموزش سگ‎های کار کمک به نوع بشر بوده و تیم‎های آموزش دیده این مرکزدر شرایط بحران به صورت داوطلبانه و تحت نظارت و مدیریت سازمان‎های امدادی کشور اقدام به انجام عملیات‎های جستجو و ردیابی می‎نماید.

وی در پایان خاطر نشان کرد: سگ‎ها سه ماه زودتر از قوی ترین آزمایشگاه‎ها، می‎توانند سرطان را تشخیص دهند.

سخنران پنجم سیدعلی حسینی پژوهشگر سیستم‎های پیچیده و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ابتدا به تعریف سیستم پیچیده پرداخت و گفت: سیستم پیچیده یک موضوع بین رشته ای است که در طول سه قرن اخیر در بین دانشکده‎های مختلف از جمله: فیزیک، ریاضی و زیست شناسی رشد پیدا کرده است.

از طریق نگاه سیستم‎های پیچیده می‎توان بسیاری از مسائل اقتصادی را پیش بینی کرد؛ همچنان که ما سال‎ها قبل از طریق همین سیستم، رکود اقتصادی و وضعیت فعلی بازار مسکن را پیش بینی کرده بودیم.

سخنران ششم کاظم کوکرم روزنامه نگار علم و دبیر گروه دانش روزنامه جام جم، ابتدا علم (Science) را  به معنی اقدام قاعده‌مند در جهت توسعه و سازماندهی هدفمند دانش دانست که در قالب تفسیرهای قابل آزمایش و پیش‌بینی‌هایی درباره جهان، صورت می‌گیرد و سپس به بررسی چرایی اهمیت ژورنالیسم علم پرداخت.

کوکرم اکتشافات علمی از جمله کشف قاره امریکا توسط کریستف کلمپ را به نوعی «اعتراف به نادانی» بشر دانست و «علم مدرن و سرمایه‌داری» نیروی بالقوه‌ای را ایجاد کرد تا اروپا در اواخر دوران مدرین بر جهان مسلط شود. ذهنیت مشترک دانشمند و نظامی اشغالگر اروپایی این بود که «نمی‌دانم در دنیا چه خبر است!» پس باید برویم و جهان را کشف کنیم. هر دو امیدوار بودند دانش دیدی که از این راه به دست می‌آید آنها را به اربابان جهان تبدیل کند.

وی چالش‎های مهم کنونی در تعامل دانشگاهیان با جامعه را اینچنین برشمرد:

 • کپی‌برداری اولیه در ایجاد ساختارهای دانشگاهی مدرن بدون وجود نیاز واقعی در کشور
 • بی‌رغبتی محققان و دانشگاهیان به ارتباط با بدنه جامعه
 • کم اطلاعی یا بی‌اطلاعی مدیران کلان کشور از قابلیت‌های علوم مدرن برای برنامه‌ریزی و مدیریت
 • سو استفاده از قالب‌ها و ظواهر در قالب شیادان علم و شبه‌مخترعان مدعی
 • رواج شبه‌علم در حوزه‌هایی مثل انرژی درمانی و طالع‌بینی و …
 • قدرت اینترنت در تریبون‌دهی به افراد و نهادهای بی‌اعتبار

سخنران هفتم مهدی پارسایی معمار و پژوهشگر هنر به بررسی باغ ایرانی و نگاه تاریخی، فلسفی و ادبی ایرانیان به باغ پرداخت و گفت: باغ ایرانی صرفا پاسخی برآمده از اقلیم ایران نبود بلکه باغ، پاسخ نیاز به «فراغت» بود.

در ادبیات ما، مثلا در شعر حافظ تاکید می‎شود که منظور از باغ، بهره مندی از میوه‎های درختان نبوده است و بعبارتی فراغت در باغ و استقرار در مرتبه استغنا و بی نیازی، علت توجه به باغ بوده است:

تنگ چشمان نظر به میوه کنند   ما تماشاکنان بستانیم

وی تاکید کرد: باغ نیاز ما به معنا را تامین می‎کند نه میوه و مادیات را: مرغ باغ ملکوتم نی ام از عالم خاک. بنابراین باغ ایرانی مابین باغ ازلی و باغ ابدی (بهشت) است و تمنای باغ ایرانی از کهن ترین ویژگی‎های تمدنی ایران است. بعبارتی تمنای باغ مهم ترین عنصر از دستگاه هاضمه فرهنگ ایرانی است.

, ,

اخبار موزه

موزه ملی علوم و فناوری روز دوشنبه ۲۷ خردادماه «رایگان» است

۲۶ خرد , ۱۳۹۸  

به مناسبت درگذشت دکتر محمدرضا حافظی، خیر بزرگ مدرسه ساز و رئیس هیات امنای مجمع خیرین موزه ملی علوم و فناوری، بازدید از این موزه در روز دوشنبه ۲۷ خردادماه رایگان است.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، دکتر حافظی روز سه شنبه ۲۱ خردادماه بعلت ایست قلبی درگذشت و به همین مناسبت و در جهت ادای دین به ساحت مرحوم دکتر حافظی، موزه ملی علوم و فناوری روز دوشنبه ۲۷ خردادماه از ساعت ۸ الی ۱۶ بطور «رایگان» پذیرای علاقه‎مندان خواهد بود.

, , , ,

اخبار موزه

کارگاه خبرنویسی ویژه مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و مراکز وزارت علوم برگزار شد

۲۳ خرد , ۱۳۹۸  

کارگاه خبرنویسی، ویژه مدیران روابط عمومی دانشگاه‎ها و مراکز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸ در محل دانشگاه الزهرا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، در ابتدای این کارگاه دکتر مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا ضمن خیر مقدم به مدیران روابط عمومی به معرفی ظرفیت‎های این دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه الزهرا تنها دانشگاه جامع در حوزه تربیت علمی بانوان کشور است. وی در ادامه به جایگاه روابط عمومی‎های دانشگاه و موسسات علمی، آموزشی و پژوهشی اشاره و تصریح کرد: جایگاه روابط عمومی‎ها دچار تهجر و مظلومیت شده است و لزوم بهره‎گیری از ظرفیت روابط عمومی‎ها کاملا احساس می‎شود.

در ادامه دکتر علیرضا عبدالهی‎نژاد مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم با اشاره به شرایط حساس کشور و وضع تحریم‎ها گفت: روابط عمومی‎ها دیگر جایگاه سنتی خود را ندارند و از موقعیت خاصی برخوردارند و مثلا باید نقش خلاقانه روابط عمومی ها در شرایط تحریم را در نظر بگیریم. به همین ترتیب، مدیران روابط عمومی هم دیگر بمانند گذشته، صرفا توجیه‎گر اقدامات سازمان‎ها و روسای‎شان نیستند بلکه باید قوی، خلاق و دارای قدرت تحلیل لحظه‎ای امور باشند.

عبداللهی‎نژاد با اشاره به کاهش سطح سرمایه‎های اجتماعی و اعتماد عمومی به نهادهای دولتی، گفت: البته میزان اعتماد عمومی به دانشگاه‎ها بیش‎تر از نهادهای دیگر است اما روابط عمومی‎ها باید مراقب باشند تا این اعتماد از بین نرود.

وی به اقدامات امروزی روابط عمومی‎ها از جمله: کمپین‎سازی‎های مجازی، اطلاع‎رسانی با ابزارهای جدید و مردم‎پسند مانند اینفوگرافی، موشن گرافی و فیلم و انتشار خبرنامه‎های کارآمد اشاره کرد.

در ادامه این کارگاه آموزشی، برخی از عناصر خبرنویسی همچون «تیتر» و «لید» مورد بحث و بررسی قرار گرفت و حاضران به ارائه نظرات پرداختند.

محسن جعفری نژاد مدیر روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری نیز در این کارگاه حضور داشت و ضمن برشمردن رویدادها و برنامه‎های متعدد این موزه گفت: این رویدادها قابلیت بسیار خوبی برای اطلاع‎رسانی در سامانه‎های خبری دانشگاه‎ها و مراکز آموزش عالی و نیز خبرنامه آموزش عالی وزارت علوم را دارند و از جمله آن‎ها می توان به کنفرانس فصلی «سار» اشاره کرد که از سال ۱۳۹۵ در هر فصل برگزار می‎شود. جعفری‎نژاد ادامه داد: ایده اصلی راه‎اندازی این کنفرانس، با الهام از کنفرانس‎هایTED، برگزاری سخنرانی‎هایی است به عنوان بستری برای طرح «ایده‎هایی که ارزش انتشار دارند». در هر کنفرانس فصلی سار، ۷ نفر سخنرانی می‎کنند و نقطه اشتراک اغلب سخنرانی‎ها علم و فناوری و طرح ایده‎های نو است.

, ,

اخبار موزه

موزه ملی علوم و فناوری درگذشت خیر بزرگ مدرسه ساز را تسلیت می‎گوید

۲۳ خرد , ۱۳۹۸  

موزه ملی علوم و فناوری طی اطلاعیه‎ای درگذشت دکتر محمدرضا حافظی خیر بزرگ مدرسه‎ساز و رئیس هیات امنای مجمع خیرین موزه ملی علوم و فناوری را به ملت ایران و خانواده بزرگ خیرین تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، متن این اطلاعیه بدین شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون؛

متاسفانه روز سه شنبه ۲۱ خردادماه ۹۸، قلب رئوف و سرشار از احساس بزرگ‏‌نیکوکار ایران و سر سلسه خیرین مدرسه‎ساز، جناب آقای دکتر محمدرضا حافظی از حرکت ایستاد و روح بزرگش به ملکوت اعلی پیوست. این ضایعه را خدمت خانواده محترم ایشان، ملت شریف ایران و تمام خیرین و نیکوکارانی که این مرد فداکار را الگوی بخشندگی خود قرار داده بودند تسلیت می‎گوییم و از خداوند منان برای همه داغ‌دیدگان تمنای صبر داریم و برای روح پرفتوح آن مرحوم آمرزش و رحمت الهی خواهانیم.

بی‌شک موزه ملی علوم و فناوری یکی از دلسوزان بزرگ خود را از دست داد اما می‎دانیم همواره روح این مرد بزرگ، همراه ما در مسیر پر فراز و نشیب ترویج علم و حکمت خواهد بود.

سیف‌اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری

, , , , , ,

اخبار موزه

کنفرانس «سار بهار» موزه علوم و فناوری جمعه ۲۴ خرداد برگزار می‌شود

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

سیزدهمین کنفرانس سار موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «سار بهار ۹۸»، روز جمعه ۲۴ خردادماه، از ساعت ۱۴ الی ۱۷ در محل موزه ملی ایران برگزار می‎شود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، نخستین کنفرانس سار ۱۳۹۸ همچون دوازده سار قبلی دارای ۷ سخنران است که در موضوعات متنوع از تجربیات و ایده‎های خلاق خود خواهند گفت.

هفت سخنران «سار بهار ۹۸» و عنوان سخنرانی‎ها بدین ترتیب است:

 • مهدی پارسایی، معمار و پژوهشگر هنر، سخنرانی با عنوان «صحبت باغ و بهار»
 • اسماعیل اسکندری، سرمربی سگ‌های گروه کار و جستجو نجات و موسس مدرسه SK9، سخنرانی با عنوان «کنترل بیماری اُتیسم توسط سگ‌های کار آزموده»
 • فرزین سوری، سرویراستار انتشارات پیدایش، دبیر جایزه نوفه و سردبیرمجله سفید، سخنرانی با عنوان «مرگ بر علمی‌تخیلی»
 • هادی ویسی، مدیر مرکز نوآوری بانک رفاه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، سخنرانی با عنوان «صحبت کردن با کامپیوترها»
 • سیدعلی حسینی، پژوهشگر سیستم‌های پیچیده و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، سخنرانی با عنوان «اقتصاد پیچیدگی، نظریه بازی‌ها و نقش دولت‌ها در تله اجتماعی»
 • امیرمحمد گمینی، پژوهشگر تاریخ علم و عضو هیئت علمی پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران، سخنرانی با عنوان «تاریخ غافلگیر می‌کند»
 • کاظم کوکرم، روزنامه‌نگار علم و دبیر گروه دانش روزنامه جام جم، سخنرانی با عنوان «ژورنالیسم علم چرا مهم است؟»

کنفرانس‎های سار از ابتدای سال ۱۳۹۵ در موزه ملی علوم و فناوری برگزار می‎گردند. ایده اصلی راه‎اندازی این کنفرانس، با الهام از کنفرانس‎هایTED، برگزاری سخنرانی‎هایی است به عنوان بستری برای طرح «ایده‎هایی که ارزش انتشار دارند». کنفرانس‎های سار به صورت فصلی برگزار و با نام فصل برگزاری‎شان «سارِبهار»، «سارِتابستان»، «سارِپائیز» و «سارِ زمستان» نام‎گذاری می‎شوند.

در هر کنفرانس فصلی سار، ۷ نفر سخنرانی می‎کنند. سخنرانی‎ها حداکثر در ۱۸ دقیقه، اغلب با زبانی ساده و غیرتخصصی ارائه می‎شوند و به دامنه وسیعی از موضوع‎ها می‎پردازند؛ هرچند، نقطه اشتراک اغلب سخنرانی‎ها علم و فناوری است.

علاقه‎مندان جهت ثبت نام و دریافت اطلاعات بیش‎تر می‎توانند به پیوند: https://evnd.co/۶J988 مراجعه و یا برای شنیدن سخنرانی‎های انجام شده در تمام کنفرانس‎های سار به سامانه sar.inmost.ir مراجعه کنند.

, , , , ,

اخبار موزه

امضای تفاهم‎نامه همکاری میان دو موزه مطرح کشور

۱۹ خرد , ۱۳۹۸  

صبح امروز، شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ تفاهم‎نامه همکاری میان «موزه ملی علوم و فناوری» و «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این تفاهم‎نامه با هدف نهادینه کردن فرهنگ و ارزش های هویتی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و نیز ایجاد بسترهای مستمر و هم افزایی سازمانی در زمینه های فرهنگی، پژوهشی، علمی و آموزشی حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با استفاده از ظرفیت های مادی و معنوی طرفین و با حضور دکتر سیف‎اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری و دکتر علی‎اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و در محل همین موزه به امضا رسید.

در ابتدای این مراسم، دو طرف ضمن برشمردن نقاط قوت مجموعه‎های خود، تشکیل کارگروهی برای اجرای مفاد تفاهم‎نامه همکاری را ضروری دانستند.
دکتر جعفری با بیان این که در سطح کشور، ۲۰ موزه دفاع مقدس وجود دارد که امسال تعداد ۶ موزه در هفته دفاع مقدس و ۶ موزه در دهه فجر به این تعداد افزوده خواهد شد، تصریح کرد: این موزه‎ها می‎توانند ظرفیتی برای همکاری با نمایشگاه‎های سیار موزه ملی علوم و فناوری باشند.

دکتر جلیلی هم گفت: مجموعه ما جوان و خلاق است و می‎تواند در حوزه‎های مختلف از جمله به کارگیری روش‎های نوین در موزه‎داری همکاری کند.

مفاد این تفاهم نامه در سه بند «همکاری‎های اجتماعی و فرهنگی»، «همکاری‎های علمی- پژوهشی» و «همکاری‎ها در حوزه دریافت امکانات و اختیارات» به امضا رسید که از جمله موارد آن می‎توان به این همکاری‎ها اشاره کرد:

 • همکاری مشترک در حوزه برگزاری و برپایی رویدادهای موزه‎ای، نمایشگاهی و همایش‎های سالانه ملی و بین المللی
 • تبادل دانش، تجربیات و مستندات طرفین با به اشتراک‎گذاری تجربیات و یافته‎های علمی و پژوهشی
 • انجام فعالیت‎های مشترک علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در جهت تولید، حفظ، نگهداری، نمایش و اشاعه آثار موزه‎ای و میراث هویتی و فرهنگی
 • همکاری مشترک در طراحی فضاهای جدید مفهومی، پژوهش‎های علمی و تجهیزات مورد نیاز موزه‎ای و بازطراحی فضاهای موجود.

, , ,

اخبار موزه

فراخوان «ساخت جدول دوره‎ای عنصرها» موزه ملی علوم و فناوری

۱۳ خرد , ۱۳۹۸  

موزه ملی علوم و فناوری از علاقمندان سراسر کشور دعوت می‎کند در فراخوان ساخت جدول دوره‎ای عنصرها شرکت کنند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری نظر به اهمیت و نقش ویژه جدول دوره‌ای عنصرها و از آن ‌جا که سال ۱۸۶۹ به عنوان زمان کشف جدول دوره‌ای عنصرها توسط شیمی‌دان بزرگ روسی دیمیتری ایوانوویچ مندلیف شناخته می‌شود، مجمع عمومی سازمان ملل و سازمان یونسکو سال ۲۰۱۹ را به مناسبت ۱۵۰ سالگی این جدول، «سال جهانی جدول دوره‌ای عنصرها» نام‎گذاری کرده است.

در همین راستا موزه ملی علوم و فناوری ضمن بزرگ‎داشت این سال و تبیین اهمیت و کاربرد این جدول، فراخوانی جهت مشارکت علاقمندان برای ساخت جدول دوره‎ای عنصرها ارائه نموده است.

در این فراخوان آمده است:

«جدول دوره‌ای؛ جدول مشارکتی!
می‌خواهیم نگاه متفاوتی به عنصرهای سازنده هستی داشته باشیم و هم‎زمان با بزرگ‎داشت جهانی «نقش جدول دوره‌ای عنصرها در زندگی»، ما نیز در ایران جدولی از عنصرها را با مشارکت علاقه‌مندان، دانش‌آموزان، دانشجویان و شهروندان بسازیم.

از شما دعوت می‌کنیم با ابزار هنر، یعنی قصه، نقاشی و فیلم، روایت خودتان را از عنصرها و نقش‌شان در زندگی تجسم کنید.

در نهایت با کنار هم قرار دادن آثار منتخب، جدولی دوره‌ای از عنصرها را با نگاه هنری شما در ایران خواهیم ساخت.»

گفتنی است ضمن تقدیر ویژه از آثار برگزیده، این آثار در طول سال در وب‎گاه و صفحه اینستاگرام سال جهانی جدول دوره‎ای موزه ملی علوم و فناوری به نمایش گذاشته خواهد شد. علاقمندان می توانند تا پایان ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ در این فراخوان شرکت و برای دریافت اطلاعات بیش‎تر به سامانه events.inmost.ir/pt2019 مراجعه کنند.

, , , ,