اخبار موزه

همه انجمن‎های علمی، به شناساندن ارزش «جدول دوره‎ای عنصرها» کمک کنند

۲۹ فرو , ۱۳۹۸  

مراسم علمی یک روزه موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «آغاز رسمی سال جهانی جدول دوره ای عنصرها در ایران» به مناسبت نام‎گذاری سال ۲۰۱۹ به نام «سال جهانی جدول دوره‌ای عنصرها» با همکاری موزه باستان و در محل موزه دوران اسلامی، عصر سه شنبه ۲۷ فروردین ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه  ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، دکتر سعداله نصیری قیداری دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در اولین سخنرانی با عنوان «نقش مناسبت‌های جهانی در تحقق اهداف و برنامه‌های یونسکو» گفت: ثبت مواریث فرهنگی و انواع نام‎گذاری‎ها در یونسکو بر اساس کنوانسیون‎های مربوطه و با سه رویکرد: آموزش، علم و فرهنگ انجام می‎شود. وی همچنین به تشریح اهداف نام‎گذاری‎ها و مناسبت‎ها در یونسکو پرداخت و تصریح کرد: پس از جنگ جهانی دوم انسان معاصر به این نتیجه رسید که سعادت بشر نه از راه جنگ که با آموزش محقق می‎شود و از این رو، در سال ۱۹۴۵ یونسکو تاسیس شد که این نهاد بین‎المللی در پنج زمینه اصلی آموزش، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، فرهنگی و ارتباطات با هدف رسیدن به صلح جهانی فعالیت می‎کند.

دکتر نصیری قیداری افزود: ایران در سال ۱۳۲۷ به عضویت یونسکو درآمد و به علت برخورداری از عقبه بسیار قوی فرهنگی، بدون صرف هیچ هزینه‎ای عضو شورای اجرایی یونسکو شد. دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران درخصوص فعالیت‎های این کمیسیون گفت: در سال ۲۰۱۵ نام سه دانشمند ایرانی یعنی محمد زکریای رازی، شیخ محمود شبستری مولف گلشن راز و سید مرتضی علم‎الهدی دانشمند و فیلسوف ایرانی در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو ثبت شد که در همین راستا برنامه‎های مختلفی در سطح ملی و بین‎المللی از جمله چاپ آثار و برنامه‎های بزرگ‎داشت این دانشمندان به اجرا درآمد. وی همچنین ثبت جهانی «جندی شاپور » بعنوان نخستین دانشگاه جهان به مناسبت هزار و هفتصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس آن و نیز ثبت نام شیخ شهاب‎الدین سهروردی به مناسبت هشتصد و پنجاهمین سال درگذشت این فیلسوف و عارف نامی ایران در فهرست مشاهیر را از جمله اقدامات کمیسیون ملی یونسکو ایران در سال ۲۰۱۷ عنوان کرد.

نصیری قیداری گفت: این ثبت‎ها در یونسکو برای ۲ سال صورت می‎گیرد و در طول این دو سال انواع فعالیت‎ها در کشور میزبان انجام و خلاصه اقدامات به یونسکو ارسال می‎شود. وی افزود: با توجه به این که دولت‎ها، اعضای یونسکو هستند و هر سال حدود ۳٫۵ میلیون دلار حق عضویت پرداخت می‎شود، انتظار می‎رود توجه بیش‎تری به فعالیت‎های آموزشی که تکیه و تاکید اصلی یونسکو است، شود.

وی با بیان این که در تمام نام‎گذاری‎های یونسکو، مضرب ۵۰ لحاظ می‎شود گفت: به مناسبت صد و پنجاهمین سال‎گرد فرمول‎بندی جدول تناوبی توسط دیمتری مندلیف که در سال ۱۸۶۹ انجام شد، سال ۲۰۱۹ به نام «جدول دوره‎ای عنصرها» نام‎گذاری شده که هدف آن افزایش آگاهی جهانی درباره شیمی و نیز توجه به جدول دوره‎ای عنصرها برای پیوند دادن جنبه‎های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه جهانی از طریق یک زبان مشترک است.

سخنران بعدی نشست دکتر محمد کوتی رئیس کمیته تخصصی آموزش شیمی انجمن شیمی ایران بود که در سخنرانی خود با عنوان «اهمیت جدول تناوبی در علوم و فناوری» به اهمیت جدول تناوبی اشاره و تصریح کرد: قانون تناوب را می‎توان از نظر اهمیت و جایگاه با نظریه داروین مقایسه کرد که هر دو در یک زمان به بشریت معرفی شده است.

این استاد دانشگاه اهواز با اشاره به این که پیش از دیمیتری مندلیف، دانشمندان دیگری هم بودند که به تقسیم‎بندی عناصر پرداخته‎اند افزود: در عرصه علم، نباید افراد را آن قدر بزرگ کنیم که اقدامات دانشمندان دیگر فراموش شود.

دکتر کوتی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش عناصر جدول تناوبی در صنایع کاربردی اشاره و با ذکر چند مثال تصریح کرد: کشور ما ۱۷ درصد گاز هلیوم را در اختیار دارد اما باید دید آیا کارخانه‎ای هم برای استخراج این عنصر که در ساخت ابر رسانه‎ها استفاده می‎شود وجود دارد یا نه. وی همچنین گفت ۹۷ درصد خاک‎های نادر در چین تولید می‎شود که در انواع تکنولوژی‎ها استفاده می‎شود.

وی در پایان با بیان این که جدول تناوبی نه تنها در شیمی بلکه در سایر علوم هم اهمیت دارد و امیدواریم با کشف عناصر جدید راه برای کشف‎های دیگر باز شود، خاطرنشان کرد: با وجود گسترش و توسعه علوم بشری، اما جدول تناوبی تغییر نکرده است و این نشان از اهمیت این جدول دارد.

در بخش دیگری از نشست علمی «سال جهانی جدول دوره‎ای عنصرها» دکتر منصور وصالی استاد دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در سخنرانی خود با عنوان «چرا دانستن جدول تناوبی برای مردم مهم است؟» به بررسی اهمیت ترویج علم در جامعه پرداخت و گفت: ترویج علم حوزه‎ای آکادمیک و میان رشته‎ای است که مولفه‎های آن عمدتا علوم انسانی و اجتماعی است.

وی ادامه داد: هدف ترویج علم این است که مردم بدانند علم چیست و چطور کار می‎کند؟ علم جزء مهمی از فرهنگ بشری است و مانند هر فرهنگی زبان خاص خود را دارد و ناگزیر از تعامل با جامعه است؛ بنابراین جامعه ناچار است زبان علم را بداند و دانش‎گران ناگزیرند این زبان را آموزش دهند.

دکتر کوتی گفت: یکی از باورهای رایج نادرست در جامعه این است که وقتی اثر یک دانشمند مطرح می‎شود آثار دیگر دانشمندان بی‎ارزش یا احتمالا با نتایج علمی اشتباه تلقی می‎شود در صورتی که در عرصه علم، چیزی به معنای اشتباه وجود ندارد؛ بنابراین ارزش کار مندلیف نه در یگانگی آن بلکه در کامل بودن آن است. پس اصلاح این نوع نگاه‎ها در جامعه از جمله ضرورت‎های ترویج علم در جامعه است. کوتی با بیان این‎که فکر طبقه‎بندی عناصر که در ذهن «مندلیف» ایجاد شد شبیه طبقه‎بندی موجودات توسط «داروین» بود و نشان از اهمیت جایگاه «فهم جهانی علوم» است افزود: بخش مهمی از ترویج علم، آموزش زبان علم است.

وی چالش‎های پیش روی علم در ایران را این‎چنین برشمرد: ۱- فقدان درک درست از علم ۲- شکل نگرفتن فرهنگ علم و ۳- شکل نگرفتن اجتماع علمی.

دکتر کوتی در پایان هدف نهایی ترویج علم را ایجاد تفکر علمی دانست که نیازمند همکاری‎های میان‎رشته‎ای است و سال جهانی «جدول دوره‎ای عنصرها» می‎تواند آغازی بر این همکاری‎ها باشد.

دکتر سیف‎اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری بعنوان میزبان این نشست ضمن تقدیر از برگزارکنندگان مراسم، هدف این برنامه را تشکیل جمعی از فعالان علمی سراسر کشور برای اجرای فعالیت‎های متعدد در زمینه معرفی ارزش و جایگاه جدول دوره‎ای عنصرها در سالی که به نام این جدول نام‎گذاری شده عنوان کرد. وی ترویج علم را وظیفه تمامی انجمن‎های علمی و نهادهای مسئول دانست و تاکید کرد: موزه ملی علوم و فناوری بعنوان یک مرکز علمی با بودجه‏ای محدود، به وظیفه خود در حوزه ترویج علم عمل می‎کند اما موضوع «آموزش» بسیار کلان است و نیاز به حمایت ساختارهای حاکمیتی دارد.

دکتر جلیلی در پایان به برنامه‎های متعدد موزه ملی علوم و فناوری در سال جهانی «جدول دوره‎ای عنصرها» از جمله «جدولیف» اشاره و ابراز امیدواری کرد: تمام انجمن‎های علمی سراسر کشور هم وارد برنامه‎های عملیاتی شوند و اگر پیشنهاد و طرحی دارند می‎توانند با موزه ملی علوم و فناوری مطرح کنند.

دکتر نعمت‎اله ارشدی بعنوان آخرین سخنران، میزبانان این مراسم را چنین برشمرد: انجمن فیزیک ایران، انجمن شیمی ایران، انجمن ترویج علم ایران، انجمن بیوشیمی ایران، انجمن الکتروشیمی ایران، دفتر منطقه‎ای یونسکو در تهران، کمیسیون ملی یونسکو در ایران و موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران. وی همچنین ابراز امیدواری کرد این نشست انگیزه‎ای شود برای مدارس و مراکز دانشگاهی تا در سال جهانی جدول دوره‎ای عنصرها برنامه‎های متعددی در این حوزه اجرا کنند.

در پایان مراسم، سخنرانان و مهمانان نشست درباره بررسی اهمیت و جایگاه «جدول دوره‎ای عنصرها» به گفت‎وگو با رسانه‎ها پرداختند.

 

, , , , , ,

اخبار موزه

در برنامه علمی «نبوغ لئوناردو داوینچی» مطرح شد: داوینچی بطور مستقیم متاثر از دانشمندان ایرانی بود

۲۷ فرو , ۱۳۹۸  

برنامه علمی «نبوغ لئوناردو داوینچی» به همت سفارت ایتالیا در ایران و با همکاری موزه ملی علوم و فناوری و موزه ملی، به مناسبت روز بین‎المللی پژوهش ایتالیا در جهان و هم‎زمان با پانصدمین سال وفات این دانشمند ایتالیایی با حضور فعالان و رایزنان فرهنگی و اهالی علم دو کشور ایران و ایتالیا امروز دوشنبه ۲۶ فرودین ۹۸ در سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، ابتدای این نشست که با موضوع «نقش منابع جدید در بازخوانی آثار لئوناردو داوینچی» برگزار می‎شد، دکتر جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران ضمن خوش آمدگویی به مهمانان و تقدیر از برگزارکنندگان این برنامه پر مخاطب علمی، داوینچی را نابغه عصر رنسانس دانست که مرزهای زمان و مکان را در نوردیده است و همچنان اندیشه‎هایش شالوده عصر علمی معاصر محسوب می‎شود و این خاصیت علم است که افرادی مانند ابوعلی سینا، خوارزمی و داوینچی همچنان زنده‎اند و به راستی آنان زبان نامیرای گفت و گوی تمدن‎ها هستند و می‎توانند سوءتفاهم‎های ملت‎ها را از بین ببرند و دهکده جهانی را محقق سازند.

در ادامه، دکتر جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری گفت: این گردهمایی رویداد مشترکی است بین موزه ملی علوم و فناوری ایران، موزه ملی ایران و سفارت ایتالیا در ایران که به مناسبت پانصدمین سال وفات لئوناردو داوینچی و با هدف معرفی زوایای کم‎تر شناخته شده این دانشمند ایتالیایی برگزار می‎شود تا به نقش وحدت‎آفرین و ارتباط بین تمدنی این دانشمند و نیز دیگر دانشمندان بزرگ جهان توجه ویژه شود.

دکتر جلیلی تاکید کرد امروز بشر با چالش‎‌ها و حاکمانی روبروست که باعث خطر جنگ و نابودی هستند و در این زمان بیش از همیشه به انسان‎های وحدت‎بخش نیاز داریم و علم و فناوری همواره باعث از بین رفتن مرزها بوده و دانشمندان عامل ارتباط ملت‎ها بوده‎اند.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری در پایان ضمن تصریح بر این که ایرانیان همواره علم پرور بوده‎اند و موزه ملی علوم و فناوری ایران هماره در تلاش بوده تا با برگزاری انواع برنامه‎های علمی در مسیر گفت و گوی علمی دولت‎ها و ملت‎ها قدم بردارد، از برگزارکنندگان این همایش علمی از جمله اعضای سفارت ایتالیا در ایران و رایزن فرهنگی سفارت، همکاران موزه ملی ایران و موزه ملی علوم و فناوری تقدیر و تشکر کرد.

سخنران بعدی این نشست زامپولین دبیر اول سفارت ایتالیا در ایران بود که ضمن ابلاغ سلام و پیام سفیر ایتالیا در ایران، به تلاش رایزنان علمی-فرهنگی ایتالیا برای معرفی دانشمندان این کشور و آثار و اندیشه‎های آن‎ها به جهانیان اشاره و تصریح کرد: ۱۱۶ مراسم مشابه در ۷۸ کشور برگزار شده و در همین چارچوب و با همکاری وزارت بهداشت ایران و دانشگاه علوم و پزشکی، تصمیماتی برای ایجاد ساختار ثابت درباره همکاری‎های علمی میان ایران و ایتالیا اتخاذ شده است که قطعا این همکاری‎های علمی و فرهنگی پلی خواهد بود میان دو کشور که باعث اتحاد می‎شود.

وی گفت طبیعتا همه ما نمی‎توانیم داوینچی باشیم چون او یک نابغه بود اما کنجکاوی خاص این دانشمند می‎تواند الهام‎بخش تمام جوانان باشد تا آینده را بسازیم.

دکتر جوسپینا فریللو سخنران بعدی این نشست با عنوان «منابع فارسی در بازسازی تاریخی لئوناردو» گفت: ما همیشه وقتی درباره داوینچی صحبت می‎کنیم به نابغه بودن و اختراعات او اشاره می‎کنیم اما کم‎تر به نوع روش‎ها، آزمایش‎ها و نتایج علمی او اشاره می‎کنیم و همین باعث می‎شود این دانشمندان و زمینه‎های فکری آن‎ها را نشناسیم.

خانم دکتر فریللو تاکید کرد: همه علوم از جمله فلسفه، الهیات، نقاشی، معماری، مکانیک و شعر در آثار داوینچی آمیخته شده‎اند و مثلا خود داوینچی مکانیک را بهشت علم ریاضی می‎داند و در کتاب «قوانین نقاشی» تاکید می‎کند که اگر کسی ریاضی‎دان نیست این کتاب را نخواند که این‎ها نشان از ارتباط علوم مختلف در نظرگاه اوست.

وی با اشاره به تاثیرات مختلف دانشمندان غربی از جمله داوینچی از آثار و اندیشه‎های دانشمندان ایرانی، تصریح می‎کند در کتاب قوانین آتلانتیک داوینچی کاملا این تاثیرپذیری مشهود است و نیز از جمله کتاب‎هایی که تاثیر بسزایی بر آثار دانشمندان غربی داشت «معیارالعقول» ابن سیناست که توسط لویی چهاردهم به فرانسه برده شد.

جوسپینا فریللو با تاکید بر این که با کمک همکاران ایرانی دائما در حال شناسایی منابع متعدد علمی هستند تاکید کرد: ما ضمن مطالعه روی این منابع، تفاوت‎ها و تشابه‎ها را آشکار می‎کنیم. وی ادامه داد: بسیاری از کارهای علمی دوره رنسانس متاثر از منابع قدیمی است که توسط دانشمندان و مترجمان و محققان ایرانی گردآوری شده بود.

فریللو تصریح کرد در گذشته زبان عربی زبان رسمی علم بوده است و همین موضوع باعث شده اغلب غربی‎ها، دانشمندان ایرانی را از اعراب بدانند در صورتی که اغلب دانشمندان بنام جهان، ایرانی بوده‎اند و شاخصه آن این بوده است که آثار این دانشمندان همواره با تصاویر و نقاشی‎های متعددی همراه بوده است.

وی سخنرانی خود را با جمله‎ای از ناندینو شرق‎شناس ایتالیایی به پایان برد که:

«در تاریخ علم، همواره چیزی که یک ملت ایجاد و اختراع کرده، توسط ملت دیگر رشد داده شده است».

سخنران بعدی پروفسور رومانو گاتتو در قالب «نقش هِرون در مکانیک لئوناردو» و با موضوع تاثیرات لئوناردو داوینچی از هِرون اسکندرانی دانشمند یونانی سخنرانی کرد. وی گفت لئوناردو داوینچی نقاش، معمار، مجسمه ساز، موسیقی دان، آناتومیست و نابغه علوم دیگر بود اما من در آثار این دانشمند در حوزه مکانیک تحقیق کرده ام که نتایج آن می تواند به اثبات تاثیرپذیری او از دانشمندان پیشین بیانجامد.

پروفسور گاتتو با اشاره به الهام‎بخش بودن کتاب مکانیک هِرون اسکندرانی در آثار داوینچی، با ارائه اسناد متعدد تصریح می‎کند که آثار این دو دانشمند بسیار شبیه هم هستند و صراحتا می‎توان گفت داوینچی از آثار هِرون و دیگر دانشمندان گذشته خود الهام گرفته است.

وی با بیان این که تاریخ مکانیک و علم بدون در نظر گرفتن سهم ایرانیان عملا گُنگ است می افزاید: در تحقیقی که از کتاب مکانیک هرون و فصل مربوط به سطوح شیب دار داشتم، به این نتیجه رسیدم که مثلا تصویری که داوینچی از سطوح شیب دار و پدیده‎های مرتبط با آن‎ها ارائه می‎کند، دقیقا همانی است که هِرون خیلی پیش‎تر در کتاب خود اشاره کرده است.

پروفسور گاتتو همچنین اضافه می‎کند که در بررسی و تطبیق آثار دانشمندان گذشته می‎بینیم علاوه بر تصاویر و متون مشابه، ترتیب پرداختن به موضوعات علمی و نیز چگونگی تشریح و توضیح آن‎ها هم همانندی عجیبی وجود دارد. مثلا در مبحث مرکز ثقل اجسام، تعریفی که داوینچی از مرکز ثقل می‎دهد دقیقا همانی است که اشاره می‎کند و هر دو از همان فرضیات و روش‎ها استفاده می‎کنند.

سخنران بعدی لئوناردو آرتیستا با اشاره به کتاب «قوانین نقاشی» داوینچی می‎گوید: این طور نیست که لئوناردو داوینچی همه مسائل را خودش کشف کرده باشد چرا که در همین کتاب تصاویر و متونی با موضوع ماشین‎های مکانیکی وجود دارد که با آثار پیش از خود مشابهت دارد؛ البته داوینچی این هنر را داشت که همه مسائل علمی را خیلی خوب ترسیم می‎کرد. او با طرح‎های خیلی مختصر مشاهداتش را مکتوب می‎کرد و با این کار عملا انقلابی در روش علمی ایجاد کرد. چرا که تا آن زمان، پیشرفت علمی بر اساس قوانین ثابت پیش می‎رفت اما داوینچی سعی می‎کرد فرضیاتی که مشاهده می‎کرد را یاد بگیرد و به خوبی توضیح دهد.

آخرین سخنران این مراسم، پروفسور محمد باقری استاد دانشگاه تهراندر پژوهشکده تاریخ علم سخنرانی خود با عنوان «حرکت دائمی در منابع اسلامی و در آثار لئوناردو داوینچی» را با تکیه بر شرح نمونه‎های ماشین کار دائم و معرفی صنعتگر و مبتکر گیلانی، مرحوم جعفر آتش‎کاری که یکی از ماشین‎های اختراعی وی در فرهنگسرای خاوران و دیگری در آزمایش‎گاه مکانیک دانشگاه صنعتی شریف نگه‎داری می‎شود، ارائه داد.

, , , , ,

اخبار موزه

در برنامه علمی «نبوغ لئوناردو داوینچی» مطرح شد: داوینچی متاثر از دانشمندان ایرانی-اسلامی بود

۲۷ فرو , ۱۳۹۸  

برنامه علمی «نبوغ لئوناردو داوینچی» به همت سفارت ایتالیا در ایران و با همکاری موزه ملی علوم و فناوری و موزه ملی ایران، به مناسبت روز بین‎المللی پژوهش ایتالیا در جهان و هم‎زمان با پانصدمین سال درگذشت این دانشمند ایتالیایی با حضور فعالان و رایزنان فرهنگی و اهالی علم دو کشور ایران و ایتالیا امروز دوشنبه ۲۶ فرودین ۹۸ در سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، ابتدای این نشست که با موضوع «نقش منابع جدید در بازخوانی آثار لئوناردو داوینچی» برگزار می‎شد، دکتر جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران ضمن خوش‎آمدگویی به مهمانان و تقدیر از برگزارکنندگان این برنامه پر مخاطب علمی، داوینچی را نابغه عصر رنسانس دانست که مرزهای زمان و مکان را در نوردیده است و همچنان اندیشه‎هایش شالوده عصر علمی معاصر محسوب می‎شود و این خاصیت علم است که افرادی مانند ابوعلی سینا، خوارزمی و داوینچی همچنان زنده‎اند و به راستی آنان زبان نامیرای گفت و گوی تمدن‎ها هستند و می‎توانند سوءتفاهم‎های ملت‎ها را از بین ببرند و دهکده جهانی را محقق سازند.

در ادامه، دکتر جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری گفت: این گردهمایی رویداد مشترکی است بین موزه ملی علوم و فناوری ایران، موزه ملی ایران و سفارت ایتالیا در ایران که به مناسبت پانصدمین سال درگذشت لئوناردو داوینچی برای بحث روی ابعاد کم‎تر شناخته شده این ستاره ایتالیایی برگزار می‎شود تا به نقش وحدت‎آفرین و ارتباط بین تمدنی این دانشمند و نیز دیگر دانشمندان بزرگ جهان توجه ویژه شود.

دکتر جلیلی تاکید کرد این نابغه همه قرن‎ها همانند ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، گالیله و بسیاری از نوابغ بشری همیشه در تاریخ زنده خواهند ماند و آثار و خدمات علمی آن‎ها همواره چراغ راه آیندگان خواهد بود. لئوناردو داوینچی برای هر شخصی از هر ملیتی قابل احترام است و با دیدن آثار لئوناردو مانند نقاشی مونالیزا، شام آخر یا منجی جهان تعلق به دنیایی ماورای دنیای مادی به بیننده دست می دهد، دنیایی که فقط لئوناردوها قادر به تجسم و نقاشی آن هستند. دکتر جلیلی افزود: امروز بواسطه پیش‎رفت فناوری فاصله‎ها کوتاه شده است، اما بشر با چالش‎‌ها و حاکمانی روبروست که باعث خطر جنگ و نابودی هستند و در این زمان بیش از همیشه به انسان‎های وحدت‎بخش مانند لئوناردو نیاز داریم تا بتوانند حس یکی بودن را به ملت‎ها منتقل کنند تا انسان به جایگاه خود که همان اشرف مخلوقات است نزدیک شده و بر مرزهای نژادی و سرزمینی غلبه کند. جلیلی تاکید کرد: علم و فناوری همواره باعث از بین رفتن مرزها بوده و دانشمندان عامل ارتباط ملت‎ها بوده‎اند.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری در پایان ضمن تصریح بر این که ایرانیان مردمانی علم دوست و علم پرور بوده‎اند و موزه ملی علوم و فناوری ایران همواره در تلاش بوده تا با برگزاری انواع برنامه‎های علمی در مسیر گفت و گوی علمی دولت‎ها و ملت‎ها قدم بردارد، از برگزارکنندگان این برنامه علمی از جمله اعضای سفارت ایتالیا در ایران، همکاران موزه ملی ایران و موزه ملی علوم و فناوری تقدیر و تشکر کرد.

سخنران بعدی این نشست پیر لوئجی زامپورلینی معاون سفیر ایتالیا در تهران بود که ضمن ابلاغ سلام و پیام سفیر ایتالیا در ایران، به تلاش رایزنان علمی-فرهنگی ایتالیا برای معرفی دانشمندان این کشور و آثار و اندیشه‎های آن‎ها به جهانیان اشاره و تصریح کرد: ۱۱۶ مراسم مشابه در ۷۸ کشور برگزار شده و در همین چارچوب و با همکاری وزارت بهداشت ایران و دانشگاه علوم پزشکی، تصمیماتی برای ایجاد ساختار ثابت درباره همکاری‎های علمی میان ایران و ایتالیا اتخاذ شده است که قطعا این همکاری‎های علمی و فرهنگی پلی خواهد بود میان دو کشور که باعث اتحاد می‎شود.

وی گفت طبیعتا همه ما نمی‎توانیم داوینچی باشیم چون او یک نابغه بود اما کنجکاوی خاص این دانشمند می‎تواند الهام‎بخش تمام جوانان باشد تا آینده را بسازیم.

دکتر جوسپپینا فریللو دکترای معماری و دکترای پژوهشی مطالعات در ایران سخنران بعدی این نشست با عنوان «منابع فارسی در بازسازی تاریخی لئوناردو» گفت: ما همیشه وقتی درباره داوینچی صحبت می‎کنیم به نابغه بودن و اختراعات او اشاره می‎کنیم اما کم‎تر به نوع روش‎ها، آزمایش‎ها و نتایج علمی او اشاره می‎کنیم و همین باعث می‎شود این دانشمندان و زمینه‎های فکری آن‎ها را نشناسیم.

خانم دکتر فریللو تاکید کرد: همه علوم از جمله فلسفه، الهیات، نقاشی، معماری، مکانیک و شعر در آثار داوینچی آمیخته شده‎اند و مثلا خود داوینچی مکانیک را بهشت علم ریاضی می‎داند و در کتاب «قوانین نقاشی» تاکید می‎کند که اگر کسی ریاضی‎دان نیست این کتاب را نخواند که این‎ها نشان از ارتباط علوم مختلف در نظرگاه اوست.

وی با اشاره به تاثیرات مختلف دانشمندان غربی از آثار و اندیشه‎های دانشمندان ایرانی، تصریح می‎کند در کتاب قوانین آتلانتیک داوینچی کاملا این تاثیرپذیری مشهود است و نیز از جمله کتاب‎های منبع و مورد مراجعه آن زمان «معیارالعقول» ابن سیناست که توسط لویی چهاردهم به فرانسه برده شد.

جوسپینا فریللو با تاکید بر این که با کمک همکاران ایرانی دائما در حال شناسایی منابع متعدد علمی هستند تاکید کرد: ما ضمن مطالعه روی این منابع، تفاوت‎ها و تشابه‎ها را آشکار می‎کنیم. وی ادامه داد: بسیاری از کارهای علمی دوره رنسانس متاثر از منابع قدیمی است که توسط دانشمندان و مترجمان و محققان ایرانی گردآوری شده بود.

فریللو تصریح کرد در گذشته زبان عربی زبان رسمی علم بوده است و همین موضوع باعث شده اغلب غربی‎ها، دانشمندان ایرانی را از اعراب بدانند در صورتی که اغلب دانشمندان بنام جهان، ایرانی بوده‎اند و شاخصه آن این بوده است که آثار این دانشمندان همواره با تصاویر و نقاشی‎های متعددی همراه بوده است.

وی سخنرانی خود را با جمله‎ای یک شرق‎شناس ایتالیایی به پایان برد که:

«در تاریخ علم، همواره چیزی که یک ملت ایجاد و اختراع کرده، توسط ملت دیگر رشد داده شده است».

سخنران بعدی پروفسور رومانو گاتتو استاد دانشگاه باسیلیکاتا  در قالب «نقش هِرون در مکانیک لئوناردو» و با موضوع تاثیرات لئوناردو داوینچی از هِرون اسکندرانی دانشمند یونانی سخنرانی کرد. وی گفت لئوناردو داوینچی نقاش، معمار، مجسمه ساز، موسیقی دان، آناتومیست و نابغه علوم دیگر بود اما من در آثار این دانشمند در حوزه مکانیک تحقیق کرده‎ام که نتایج آن می تواند به اثبات تاثیرپذیری او از دانشمندان پیشین بیانجامد.

پروفسور گاتتو با اشاره به الهام‎بخش بودن کتاب مکانیک هِرون اسکندرانی در آثار داوینچی، با ارائه اسناد متعدد تصریح می‎کند که آثار این دو دانشمند بسیار شبیه هم هستند و صراحتا می‎توان گفت داوینچی از آثار هِرون و دیگر دانشمندان گذشته خود الهام گرفته است.

وی با بیان این که تاریخ مکانیک و علم بدون در نظر گرفتن سهم ایرانیان عملا گُنگ است می افزاید: در تحقیقی که از کتاب مکانیک هرون و فصل مربوط به سطوح شیب دار داشتم، به این نتیجه رسیدم که مثلا تصویری که داوینچی از سطوح شیب دار و پدیده‎های مرتبط با آن‎ها ارائه می‎کند، دقیقا همانی است که هِرون خیلی پیش‎تر در کتاب خود اشاره کرده است.

پروفسور گاتتو همچنین اضافه می‎کند که در بررسی و تطبیق آثار دانشمندان گذشته می‎بینیم علاوه بر تصاویر و متون مشابه، ترتیب پرداختن به موضوعات علمی و نیز چگونگی تشریح و توضیح آن‎ها هم همانندی عجیبی وجود دارد. مثلا در مبحث مرکز ثقل اجسام، تعریفی که داوینچی از مرکز ثقل می‎دهد دقیقا همانی است که اشاره می‎کند و هر دو از همان فرضیات و روش‎ها استفاده می‎کنند.

سخنران بعدی آافردو بوککارو استاد دانشگاه فدریکو دوم ناپولی دپارتمان معماری، رئیس مرکز تحقیقات تاریخی شمایل نگاری در شهرستان اروپا، با اشاره به کتاب «قوانین نقاشی» داوینچی می‎گوید: این طور نیست که لئوناردو داوینچی همه مسائل را خودش کشف کرده باشد چرا که در همین کتاب تصاویر و متونی با موضوع ماشین‎های مکانیکی وجود دارد که با آثار پیش از خود مشابهت دارد؛ البته داوینچی این هنر را داشت که همه مسائل علمی را خیلی خوب ترسیم می‎کرد. او با طرح‎های خیلی مختصر مشاهداتش را مکتوب می‎کرد و با این کار عملا انقلابی در روش علمی ایجاد کرد. چرا که تا آن زمان، پیشرفت علمی بر اساس قوانین ثابت پیش می‎رفت اما داوینچی سعی می‎کرد فرضیاتی که مشاهده می‎کرد را یاد بگیرد و به خوبی توضیح دهد.

آخرین سخنران این مراسم، پروفسور محمد باقری استاد دانشگاه تهران در پژوهشکده تاریخ علم بود که سخنرانی خود با عنوان «حرکت دائمی در منابع اسلامی و در آثار لئوناردو داوینچی»  برای حضار ارائه داد.

, , , ,

اخبار موزه

برگزاری «مراسم آغاز رسمی سال جهانی جدول دوره ای عنصرها در ایران » از سوی موزه علوم و فناوری

۲۶ فرو , ۱۳۹۸  

موزه ملی علوم و فناوری ایران، به مناسبت نام گذاری سال ۲۰۱۹ میلادی به نام «سال جهانی جدول دوره‌ای عنصرها»، مراسم یک روزه با عنوان «آغاز رسمی سال جهانی جدول دوره ای عنصرها در ایران» را با همکاری موزه باستان روز سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸ در سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی برگزار می‌کند.
به گزارش روابط عمومی موزه  ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، این موزه در راستای گسترش سواد علمی-فناورانه و ترویج علم در میان اقشار گوناگون جامعه و ایجاد شور و انگیزه برای یادگیری علم در نسل جوان کشور و تربیت دانشمندان آینده،  در نظر دارد به مناسبت نام گذاری سال ۲۰۱۹ میلادی به نام «سال جهانی جدول دوره‌ای عنصرها» همگام با دیگر نهادهای علمی-آموزشی کشور جهت بزرگداشت این سال و تبیین اهمیت و کاربرد جدول دوره‌ای عنصرها اقدام به برگزاری همایشی با عنوان اهمیت و نقش ویژه جدول دوره ای عنصرها می نماید.
سخنرانان این همایش به ترتیب آقای دکتر نصیری قیداری با عنوان (نقش مناسبت‌های جهانی در تحقق اهداف و برنامه‌های یونسکو)، آقای دکتر کوتی با عنوان (اهمیت جدول تناوبی در علوم و فناوری) و آقای دکتر وصالی با عنوان(چرا دانستن جدول تناوبی برای مردم مهم است؟) خواهند بود.
بر اساس این گزارش، این همایش از ساعت ۱۵ لغایت ۱۸ در سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی برگزار می‌شود که مخاطبان این همایش جمعی از دانشمندان، فرهیختگان، دانشجویان، معلمان و علاقه‌مندان به ترویج علم هستند.
شایان ذکر است،  هدف از این مراسم، تبیین اهمیت گرامی‌داشت سال جهانی جدول دوره‌ای و وظیفه موزه و دیگر نهادهای علمی و آموزشی در جهت ترویج این اهمیت در مدارس، دانشگاه‌ها و عموم مردم است و راهبرد این مراسم ارائه سخنرانی‌هایی راهبردی است که شرکت‌کنندگان را تشویق به اجرای برنامه‌هایی در مراکز خودشان کند و همچنین تجربه‌ها، ایده‌ها و خطی‌مشی‌هایی برای اجرای برنامه‌ها نیز در اختیار آنان قرار دهد.

اخبار موزه

برگزاری برنامه «نبوغ لئوناردو داوینچی» با همکاری سه جانبه سفارت ایتالیا، موزه علوم و فناوری و موزه ملی

۱۸ فرو , ۱۳۹۸  

سفارت ایتالیا با همکاری موزه علوم و فناوری و موزه ملی، به مناسبت روز بین المللی پژوهش ایتالیا در جهان، برنامه‌ای را تحت عنوان «نبوغ لئوناردو داوینچی» با حضور صاحب‌نظران و اندیشمندان این حوزه روز دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸ در سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، این برنامه که به نقش منابع جدید در بازخوانی آثار لئونارد داوینچی می‌پردازد، با حضور صاحب‌نظران ایتالیا و ایران در خصوص داوینچی،  روز دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸ در سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی از ساعت ۹ الی ۱۳ برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، در این نشست ابتدا سفیر ایتالیا در ایران به سخنرانی می‌پردازد، در ادامه دکتر سیف‌اله جلیلی، رئیس موزه علوم و فناوری، سخنرانی می‌کند، سخنران‌های بعدی نیز به ترتیب خانم دکتر جوسپنا فریللو، پروفسور آفردو بوککارو  و پروفسور محمد باقری استاد دانشگاه تهران خواهند بود.

شایان ذکر است، این نشست تلاش می‌کند تا به معرفی بیشتر لئوناردو داویچی به عنوان یک نابغه چند بعدی بپردازد، ابعادی که از او اسطوره‌ای به مثابه یک دانشمند و هنرمند فوق‌العاده ساخته است. نشست یاد شده سعی دارد وجوهی را آشکار سازد که کمتر به آنها پرداخته شده است.

حاضران در این نشست از منابع قدیمی که حتی به زبان فارسی نیز هست و در آن به عناصر «ارونی» و «حرکت دائمی» با اتکا به «نسخه خطی کورتزا نوری» اشاره شده، بیشتر با آثار لئوناردو داوینچی آشنا خواهند شد.

 

 

,

اخبار موزه

تعطیلی موزه ملی علوم و فناوری از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۳فروردین ۹۸

۲۶ اسف , ۱۳۹۷  

 

به استحضار می رساند، به دلیل سمپاشی و نظافت کلی گالری ها موزه ملی علوم و فناوری از تاریخ ۹۷/۱۲/۲۵ تا ۹۸/۱/۳ تعطیل می باشد.

اخبار موزه

«نوروز ۹۸» با «موزه ملی علوم و فناوری»

۲۶ اسف , ۱۳۹۷  


موزه ملی علوم و فناوری از روز ۳ فروردین ۱۳۹۸ پذیرای همه گردشگران  داخلی و خارجی نوروزی خواهد بود.

این موزه روزهای نوروز از ۳ الی ۱۷ فروردین‎ماه از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ پذیرای مسافران نوروزی خواهد بود.

🔰 #موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران از تمام شهروندان ایران عزیز دعوت می کند تا در ایام #نوروز از این فضای فرهنگی، علمی و تفریحی بازدید کنند؛
این موزه با دارا بودن ۷ گالری متنوع این امکان را می دهد که بازدیدکنندگان ساعتی را با اشیاء قدیمی و جدید علمی سرگرم شوند.

🔰 گالری های موزه علوم شامل: «فناوری های بومی»، «ابزار نجومی کهن»، «ابزار جراحی»، «مورس تا موبایل»، «انرژی های نو»، «مرکز علم» و «نور و اپتیک» است.۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸_۶۶۷۲۴۶۹۴

اخبار موزه

تجلیل از خانواده شهیدان در روز بزرگداشت شهدا

۲۳ اسف , ۱۳۹۷  

موزه ملی علوم و فناوری در روز ۲۲ اسفندماه ۹۷ بمناسبت روز ملی بزرگ‎داشت شهداء، ضمن گرامی‎داشت یاد و خاطره شهیدان وطن، از همکاران عضو خانواده بزرگ شهدا تجلیل بعمل آورد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، دکتر سیف‎اله جلیلی رئیس این موزه ضمن تجلیل از خانواده شهدا که در میان همکاران این مجموعه نیز حضور دارند روز ملی بزرگ‎داشت شهدا را فرصت مغتنمی دانست تا همه ایرانیان دین خود را به شهدا و خانواده‎های محترم آن‎ها ادا کنند:

«۲۲ اسفند روز ملی بزرگ‎داشت شهداء، بهانه خوبی است تا ضمن تجلیل از مقام شامخ شهیدان وطن، به خانواده محترم آن عزیزان ادای دین کنیم.

بی‎شک «توحید»، «آزادی»، «استقلال» و «عدالت» زیباترین آرمان‎هایی است که بشر برای دست‎یابی به آن‎ها حتی جنگیده و از خون خود گذشته است. تحقق هر یک از این آرمان‎های مقدس در ایران عزیزمان را مدیون شهدای عزیزتر این آب و خاک می‎دانیم و صبر و استقامت ستودنی خانواده‎های معظم شهدا.

شایسته است امروز از شما خانواده محترم و معزز شهید تجلیل و تقدیر بعمل آید. البته که هیچ تقدیری جز آن‎چه خداوند متعال در تقدیر شما دیده است پاسخ‎گوی این عظمت نخواهد بود چرا که آن شهیدان هم با خدای‎شان معامله کردند.

چون کوه استوار و چون سرو سرافراز باشید.»

                                                                                                              سیف‎اله جلیلی

                                                                                           رئیس موزه ملی علوم و فناوری

, ,

اخبار موزه

رئیس موزه ملی علوم و فناوری به عضویت هیات اجرایی ایکوم ایران درآمد

۱۹ اسف , ۱۳۹۷  

جلسه انتخابات اعضای هیات اجرایی ایکوم چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ در دبیرخانه ایکوم برگزار شد و اعضای جدید انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، آیین انتخابات هیات اجرایی ایکوم ایران که هر سه سال برگزار می‎شود روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه با حضور مهندس بهشتی، مهندس ناصری نژاد، دکتر رحمانیان، خانم فقیه زاده، اعضای ایکوم ایران و نامزدان عضویت در هیات اجرایی برگزار شد و اعضای جدید به مدت سه سال برای برنامه‎ریزی ایکوم ایران برگزیده شدند.

اسامی برگزیدگان اعضای جدید هیات اجرایی ایکوم بدین‎قرار است:

کمالی سروستانی

جبرئیل نوکنده

احمد محیط طباطبایی

علیرضا قلی‎نژاد

الهه اولیازاده

سیف‌اله جلیلی

اردشیر صالح‌پور

و بازرس منتخب:

ساغر حمیدی

شورای بین‎المللی موزه‎ها –ایکوم- سازمانی غیر دولتی و وابسته به یونسکو است. کمیته ملی ایکوم نیز تابع شورای بین‎المللی موزه‎ها که به اختصار “ایکوم ICOM” نامیده می‎شود، است که دفتر آن در شهر پاریس در کشور فرانسه قرار دارد.

ایکوم بزرگ‌ترین خانواده جهانی موزه‎شناسان و سازمان‎هایی است که به نحوی با تعریف موزه در ارتباط هستند و از نقطه نظر صلاحیت علمی در این زمینه در جهان در جایگاه و مرتبه نخست قرار دارد.

, , ,

اخبار موزه

«نوروز ۹۸» با «موزه ملی علوم و فناوری»

۱۳ اسف , ۱۳۹۷  

موزه ملی علوم و فناوری از روز سوم فروردین ۱۳۹۸ پذیرای همه مهمانان داخلی و خارجی نوروزی خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، این موزه تنها در دو روز اول و سیزده فرودین تعطیل بوده ولی در دیگر روزهای نوروز از ۳ الی ۱۷ فروردین‎ماه از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷:۳۰ پذیرای مسافران نوروزی خواهد بود.

موزه ملی علوم و فناوری دارای ۷ گالری به نام‎های: «فناوری‎های بومی»، «مرکز علم»، «ابزار قدیم نجوم»، «ابزار قدیم جراحی»، «مورس تا موبایل»، «انرژی‎های نو» و «نورشناسی» است که هر یک در موضوعات متنوع به تشریح مفاهیم علمی می‎پردازد.

, , , ,