اخبار موزه

حضور فعال موزه ملی علوم و فناوری در مجمع جهانی سیموست ۲۰۱۹

۱۳ شهر , ۱۳۹۸  

موزه ملی علوم و فناوری ایران در چهل و هفتمین مجمع بین‎المللی موزه‎های علوم و فناوری جهان –سیموست- حضور فعال دارد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، چهل و هفتمین مجمع سالانه کمیته بین‎‏المللی موزه‏‎ها و مجموعه‎‏های علوم و فناوری (CIMUSET از روز شنبه اول سپتامبر، ۱۰ شهریور با عنوان «سنت‌هایی برای آینده پایدار» در شهر کیوتو ژاپن آغاز شده و تا هفتم سپتامبر، ۱۶ شهریورماه ۹۸ ادامه خواهد داشت.

دکتر جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری، پروانه اصغری، مهران نوروزی و فاطمه امینی از کارکنان این موزه و از اعضای ایکوم ایران جهت ارائه سخنرانی و مقاله، از سوی ایکوم ایران در این نشست جهانی حضور فعال دارند.

پیش از این و در چهل و ششمین نشست موزه‌های علوم و فناوری جهان که در سال ۲۰۱۸ در شهر اُتاوا کانادا برگزار شد موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران بعنوان میزبان این نشست در سال ۲۰۲۰ شناخته شد. در همین راستا، دکتر جلیلی قرار است طی یک سخنرانی در نشست کیوتو، به معرفی موزه ملی علوم و فناوری ایران بعنوان میزبان سال آینده نشست جهانی سیموست بپردازد.

کمیته بین‎المللی موزه‏‎ها و مجموعه‎های علوم و فناوری(CIMUSET)  یکی از کمیته‎های شورای بین‎‏المللی موزه‏‎ها (ICOM) است که نه تنها در زمینه موزه‎‏های علوم و فناوری سنتی و تاریخی، بلکه ساینس‎سنترها و مراکز علم فعلی که به ترویج و توسعه علم و فناوری در میان اقشار جامعه بویژه کودکان در سراسر جهان می‎پردازند، را نیز شامل می‎شود. از جمله اهداف سیموست می‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • حامی اهداف ایکوم، بویژه حفاظت از میراث علوم و فناوری و اشاعه دانش
  • توسعه و پیاده‎سازی برنامه‎های ایکوم
  • تدوین برنامه‎‏ای با موضوع حفاظت از میراث فرهنگی در موزه‎های علوم و فناوری و پیشنهاد آن به ایکوم
  • همکاری و تبادل اطلاعات میان موزه‎ها، متخصصان، کارشناسان و افرادی که به نحوی با علوم و فناوری و اشاعه آن در ارتباطند
  • معرفی زمینه‎‏های مورد علاقه موزه‎‏های علوم و فناوری در چارچوب ایکوم، همکاری با کمیته‎‏های ملی و سازمان‎های منطقه‎‏ای ایکوم و سایر کمیته‎‏های بین‎المللی در موضوعات مرتبط با کمیته‎‏های خاص.

موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، تنها موزه مشابه مراکز علم در دنیاست که از سال ۱۳۸۹ با هدف ایجاد فضایی فعال و آگاهی‎بخش و به منظور آشنایی با میراث و خدمات علمی و فرهنگی دانشمندان و فرهیختگان ایرانی آغاز به فعالیت کرده است.

, , , ,


Comments are closed.

29 شهریور (دیروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه
30 شهریور (امروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه
31 شهریور (فردا): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه