اخبار موزه

از همه خانواده ها دعوت می شود در رویداد آموزشی-تفریحی «تو مغزت چه خبره؟» شرکت کنند

۱۸ شهر , ۱۳۹۸  

صونا آقابابایی دبیر اجرایی رویداد آموزشی-تفریحی «تو مغزت چه خبره» که قرار است در مهرماه ۱۳۹۸ توسط موزه ملی علوم و فناوری برگزار شود در گفت‎وگوی کوتاه رسانه‎ای از تمام خانواده‎ها دعوت کرد به همراه فرزندان‎شان در این رویداد شرکت کنند. مشروح این گفت و گوی کوتاه را می‎خوانیم:

چرا اسم این رویداد آموزشی به زبان محاوره ای انتخاب شده است؟

مخاطب این رویداد خانواده‌ها و فرزندان هستند و ما به جهت این که بتوانیم ارتباط بهتری برقرار کنیم ، تلاش کردیم  زبان رویداد هم، زبان رایج بین افراد خانواده باشد. البته وقتی عبارت «تو مغزت چه خبره؟» به طور معمول در بین مردم استفاده می‌شود ،‌ منظور این است که «در فکرت چه می‌گذرد؟» و یا «چه فکری می‎کنی؟»؛ اما این رویداد آموزشی بیشتر اشاره به بخش های مختلف مغز دارد و برخی کارکردهای مغز مثل حافظه و احساسات را مد نظر قرار داده است.

پس این رویداد جنبه تفریحی دارد؟

این رویداد جنبه آموزشی-تفریحی دارد. تمام ۶ ایستگاه تعریف شده برای این رویداد، بازی هستند.ایستگاه های این رویداد برای افراد بالای ۹ سال تعریف شده است،  اما بخش کارگاهی هم داریم که اگر خانواده‌ها، کودکان زیر ۹ سال همراه داشتند بتوانند به این بخش مراجعه کنند. در بخش کودکان فعالیت هایی هم راستا با ایستگاه های رویداد ولی با کاردستی هایی مثل خمیر بازی و اسباب بازی های مختلف انجام می شود.

نام و موضوع ایستگاههای رویداد آموزشی- تفریحی «تو مغزت چه خبره» چیست؟

ایستگاه اول، در مورد«ساختار مغز» است که مخاطبان از طریق یک ماکت بزرگ و ماکت های کوچکی هشت تیکه ای که باید سر هم بندی کنند با بخش‌های مختلف مغز و اندازه و وزن مغز آشنا می‎شوند. همچنین فیلم‌ها و پوسترهایی برای آشنایی مخاطبان با کارکردهای مختلف مغز طراحی شده است.

ایستگاه دوم، «واقعیت افزوده یا VR» است که مخاطبان می توانند سفری به درون مغز سه بُعدی داشته باشند.

ایستگاه سوم، «ساختار نورون‌ها» است که برای این منظور، بازی «طناب نورونی» و نیز فیلم و پوسترهایی طراحی شده است تا مخاطبان با مفهوم و نحوه انتقال عصبی در مغز بهتر آشنا شوند.

ایستگاه چهارم، «حافظه و یادگیری» است. در این ایستگاه، یک مکعب جادویی داریم  که مخاطب با ورود به آن ، می تواند بازی های مختلفی را در خصوص حافظه و یادگیری انجام دهد. هدف از این بخش این است که افراد بدانند حافظه چیست؟ چگونه شکل می‌گیرد؟ و  عامل «تکرار» چگونه به یادگیری و حافظه کمک می‎کند؟ همچنین مخاطبان این ایستگاه می‎توانند از طریق اینفوگرافی و بازی چهره‎ها با موضوع حافظه و یادگیری بیش‎تر آشنا شوند.

ایستگاه پنجم، ایستگاه«احساسات» است. در این بخش ما یک پرفورمنس یا اجرای نمایشی با موضوع «خشم» داریم که به زنجیره واکنش‎های داخلی که در زمان بروز حس خشم در بدن اتفاق می‌افتد می‌پردازد. و البته بازی های جذاب دیگری که «استرس» و «ترس»  و تاثیر آنها در بدن را نشان می دهد.

نکته‎ای که باید یادآور شد این است که هیچ کدام از ایستگاه‎ها، ایستگاه‎های روان شناسی نیست بلکه در همه آن‌ها قرار است افراد با مغز و مسائل بیولوژیکی که درون آن اتفاق می‎افتد، آشنا شوند.

ایستگاه ششم، «کارگاهی» است که بچه‌ها می‌توانند در آن کلاه کاغذی مغز و آدمک‌های نورونی بسازند و نیز بخش‌های مختلف مغز را با خمیر بازسازی کنند.

زمان و مکان رویداد آموزشی «تو مغزت چه خبره»؟

جهت شرکت در این رویداد تفریحی-آموزشی «خانواده‌ها و فرزندان» می‌توانند در دو پنج‎شنبه و جمعه ماه مهر یعنی روزهای ۱۱، ۱۲، ۱۸ و ۱۹ مهرماه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ و«دانش آموزان» هم در روزهای شنبه تا چهارشنبه یعنی ۱۳ تا ۱۷ مهرماه از ساعت ۹ تا ۱۳

به مجتمع «معین‌مال» واقع در خیابان آزادی، ابتدای بلوار استادمعین، طبقه ۲+ مراجعه کنند. ورودی برای هر نفر مبلغ ۱۰ هزار تومان است. همچنین افراد برای دریافت اطلاعات بیش‎تر می‎توانند با شماره‎های ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸، ۶۶۷۲۴۶۹۴ و ۸۸۸۰۸۷۶۲ تماس بگیرند و یا به سامانه www.inmost.ir مراجعه کنند.

 

, , ,


Comments are closed.

29 شهریور (دیروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه
30 شهریور (امروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه
31 شهریور (فردا): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه