اخبار موزه

چالش های جهانی مرز نمی شناسند؛ ملت ها بیش از هر زمان دیگری نیاز به گفت و گو دارند؛ سخنرانی رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران در چهل و هفتمین نشست موزه های علوم و فناوری

۱۸ شهر , ۱۳۹۸  

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، چهل و هفتمین مجمع سالانه کمیته بین ‏المللی موزه‏ ها و مجموعه ‏های علوم و فناوری (CIMUSET)  از روز شنبه اول سپتامبر، ۱۰ شهریور با عنوان «سنت‌ هایی برای آینده پایدار» به مدت یک هفته در شهر کیوتو ژاپن آغاز شد. در این نشست دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران نیز بعنوان یکی از سخنرانان این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت.

دکتر جلیلی در سخنان خود به چالش های جهانی مانند محیط زیست اشاره و بر گفت و گوی فرامرزی ملت ها تاکید کرد و موزه های علوم و فناوری را مراکز مهمی برای آگاهی بخشی میان ملت ها و پلی بین دانشمندان و مردم دانست.

متن سخنان دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران در چهل و هفتمین مجمع سالانه کمیته بین ‏المللی موزه‏ ها و مجموعه ‏های علوم و فناوری (CIMUSET):

«در حال حاضر بشر با چالش های زیادی روبرو است. چالش هایی مانند تغییرات اقلیمی، آلودگی محیط زیست، کمبود آب، شکاف بین فقیر و غنی، جنگ، رهبران زیادخواه و جنگ طلب، افزایش جمعیت، کم آگاهی مردم. من اعتقاد دارم دانشمندان بایستی نقش پر رنگ تری در اداره کشورها داشته باشند. زیرا افراد زیاده خواه از دستاوردهای دانشمندان برای مقاصد غیر انسان دوستانه استفاده می کنند و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای بشر شده اند. به اعتقاد من یکی از روش های مواجه شدن با چالش های جهانی افزایش اطلاعات و دانش مردم و گفتگوی بین ملت ها است. در این صورت همراهی ملت ها با ایجاد تغییرات در جهت رفاه بشر بیش تر خواهد شد و پذیرش یکه تازی برخی سیاستمداران محدود خواهد شد. در قرن حاضر ملت ها بیش از هر زمانی دیگر نیاز به نزدیکی و گفتگو با یکدیگر دارند. ما فقط یک زمین داریم، اما با ایجاد مرزها آن را به بخش هایی تقسیم کرده ایم و برای ورود به هر بخش از آن بایستی از دولت مربوطه اجازه بگیریم. اما باید توجه داشت که چالش ها مرز نمی شناسند و نیازی به ویزا ندارند و نابودی هر بخش از زمین کل کره خاکی را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، اثرات آتش سوزی جنگل های آمازون فقط متوجه برزیل نیست بلکه کل زمین را تحت تاثیر قرار می دهد. پس بهتر است راهی پیدا کنیم که همه ملت ها در کنار هم، ضمن حفظ  فرهنگ خود با صلح و آرامش زندگی کنند و این کره خاکی را از خطرات دور نگه دارند. زیرا این کره خاکی متعلق به نسل های بعدی هم هست. موزه های علوم و فناوری می توانند نقش بسیار مهمی در آگهی بخشی به  ملت ها داشته باشند. این موزه ها با توجه به ماهیت خود می توانند به عنوان پلی بین دانشمندان و مردم باشند. موزه های علوم فقط نباید به نمایش اشیاء بی جان بسنده کنند بلکه باید با برگزاری جلسات و گردهمایی ها  و هر راهی که بتوانند با مردم ارتباط بهتری برقرار کنند».

گفتنی است در این نشست موزه ملی علوم و فناوری ایران به طور رسمی میزبان چهل و هشتمین نشست جهانی موزه های علوم و فناوری جهان در سال ۲۰۲۰ شد.

 

, , , , , , ,


Comments are closed.