شعبه رازیشعبه فرهنگان موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران طی تفاهم‌‌نامه دو ساله با بخش خصوصی، نمایشگاهی با مساحت تقریبی ۷۰۰ متر مربع متشکل از آثار تعاملی موزه در طبقه بالای کتابفروشی فرهنگان، است.
این مجموعه که در راستای توسعه فیزیکی و رعایت عدالت اجتماعی موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران برای ترویج علم در میان همگان در منطقه جنوب تهران برپا شده است، دارای ۷ بخش (زون) و چند تک اثر است.

این‌بخش‌ها عبارتند از: «مکانیک»، «هم‌زیستی با زلزله»، «هوافضا»، «زکریای رازی»، «الکترومغناطیس»، «فناوری‌های بومی»، «ریاضی» و تک اثرهایی مانند «آیینه‌های آکوستیک»، «تابلوهای خطای دید» و … . همچنین در این مجموعه امکان برپایی جنگ‌های علمی با مضامین مختلف و نمایش فیلم‌های علمی و سه بعدی برای بازدیدکنندگان فراهم است. در طبقه همکف یک کتابفروشی بزرگ به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع برای رفاه حال بازدیدکنندگان علاقه‌مند به کتابخوانی وجود دارد که محصولات نوشت‌افزار و کتاب را با تخفیف به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد.

لازم به ذکر است، علاوه بر امکان بازدید انفرادی و خانوادگی، این مجموعه در حال حاضر آمادگی پذیرش گروه‌های۶۰ تا ۸۰ نفر، در هر نوبت بازدید، را داراست و علاقه‌مندان برای حضور در نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران شعبه فرهنگان، می‌توانند به آدرس خیابان قزوین، خیابان شهید مرادی تقاطع خیابان هلال احمر، ضلع جنوب غرب بوستان رازی، ساختمان فرهنگستان رازی مراجعه کرده یا برای کسب اطلاعات بیش‌تر و رزرو برنامه بازید با شماره‌های ۵۵۴۲۸۸۷۹ و ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ تماس حاصل کنند.

بازدیدکنندگان از بخش «مکانیک» شعبۀ فرهنگان می‌توانند با برخی از مهم‌ترین اصول اولیه علم مکانیک از قبیل شیوه انتقال قدرت با کمک چرخ دهنده‌های متنوع، مفاهیم اصطکاک و قوانین پایستگی تکانه زاویه‌ایی با استفاده از انواع ژیروسکوپ آشنا شوند. البته اشیا این قسمت به تناوب تغییر می‌کنند و ممکن است در هنگام بازدید با وسایل برای معرفی سایر مفاهیم علم مکانیک مواجه شوید.


بخش زیادی از وسعت کشور عزیزمان ایران بر روی کمربند زلزله قرار دارد و در طول تاریخ زلزله‌های زیادی را تجربه کرده است. بر اساس گفته‌های متخصصان، امکان رویداد زلزله‌های شدید در آینده وجود دارد و از طرفی پیش بینی دقیق زمان وقوع آنها عملا امکان‌پذیر نیست. پس داشتن دانش لازم و فراهم آوردن امکانات برای همزیستی با این پدیده ضروری است.

نمایشگاه پیش رو برای افزایش دانش عمومی در مورد زلزله بر پا شده است. در این نمایشگاه با منشاء و انواع زلزله، تلاش بشر برای پیش بینی و ثبت زلزله‌ها و همزیستی با زلزله (تلاش بشر برای انطباق خود با زلزله) آشنا می شوید. ایمنی قبل، هنگام و پس از زلزله، دانشی است که باید هنگام خروج از نمایشگاه با خود همراه کنید.

بخش «هوافضا» در این مجموعه، شامل یک نمونه واقعی از یک ماهواره مکعبی است که با همکاری بخش هوا و فضای دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و موزه علوم و فناوری ایران ساخته شده است. همچنین دستگاه شبیه‌ساز دینامیکی وضعیت و کنترل ماهواره‌ها مکعبی و دستگاهی برای نشان دادن وزن انسان در کرات منظومه شمسی از دیگر اشیای قابل نمایش در این بخش هستند.

بخش «زکریا رازی»، با تلاش موزه علوم و فناوری برپا و علاوه بر پرداختن به زندگی و دستاوردهای رازی به موضوع علم کیمیا نیز توجه می‌کند. همچنین در این نمایشگاه، روش‌های عملی کیمیاگری بازسازی شده و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

بخش «الکترومغناطیس» در شعبه فرهنگان شامل دستگاه مخابرات لیزری، دستگاه میکروفون لیزری، تفنگ لیزری، دستگاه سیبک، پلتیر، ویم شورست و پیچ تسلا است. در این بخش تلاش شده است تا نحوه تبدیل انرژی مکانیکی و گرمایشی به انرژی مغناطیسی یا برعکس به مخاطبان نشان داده شود و بازدیدکنندگان به صورت تعاملی می‌توانند این تبدیل‌های انرژی را به صورت ملموس مشاهده و تجربه کنند.

«فناوری‌های بومی» یکی دیگر از بخش‌های شعبه فرهنگان است که شامل آثاری چون پیل اشکانی (قدیمی‌ترین باتری جهان)، ترازها، الحیل‌ها، اسطرلاب، ذات الثقبتین و وسیله عظیمه است و تلاش دارد دستاوردهای دانشمندان ایرانی و اسلامی را در علوم مختلف و بویژه در بخش نجوم به علاقه‌مندان معرفی کند.

در نمایشگاه فرهنگان شما می‌توانید تجربه استفاده از آیینه‌های آکوستیکی، دیدن تابلوهای خطای دید و آینه‌های مواج و ... را با خود ببرید.

بخش «ریاضی»، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های شعبه فرهنگان است که بازدیدکنندگان می‌توانند بازی‌های سرگرم‌کننده علمی را در آن تجربه کنند. این بخش شامل آثاری مانند تانگرام، حجم سازی، چرخ مربعی، دستگاه دیر یا زود، دستگاه نشان دهنده مرکز جرم اجسام و مثلث غیرممکن است.