22 آذر (دیروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه
23 آذر (امروز): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه
24 آذر (فردا): برگزاری جنگ های علمی و آموزشی در موزه، روز پژوهش، فناوری، مدرسه و دانشگاه

گالری ها

خانه » گالری ها » Various albums

گالری مرکز علم

در این گالری مفاهیم و قوانین پایۀ علمی فیزیک در قالب دستگاه‌های تعاملی بیان می شود. مخاطب برای پاسخ به حسِّ کنجکاوی خود می‌تواند مستقیما با دستگاه‌ها تعامل داشته باشد. آزمایش کند و نتیجۀ عینی آن را ببیند. در این گالری عمل جای تئوری را می‌گیرد.
IMG_3611.JPG

گالری نور

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) در آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی به منظور تجلیل از خدمات ابن هیثم، دانشمند شهیر جهان اسلام که نقشی مهم در زمینه شناخت نور و قانون‌های شکست و بازتاب آن ایفا کرده‌ است، این سال را «سال جهانی نور و فناوری‌های نوری» نام‌گذاری کرد. به دنبال این اعلام موزه ملی علوم و فناوری ج.ا.ا نیز برای ایجاد گالری با موضوع نور فعالیت خود را آغاز نمود. هدف از ایجاد این گالری معرفی و تشریح ماهیت نور برای بازدیدکننده بود. در این گالری تلاش شده است سیر تاریخی شناخت ماهیت نور برای عموم شرح داده شود. همچنین دانشمندان مهم ایرانی و غربی در این حوزه معرفی شوند. از طرفی برخی از فناوری‌های مهم این حوزه به طور مختصر ارائه معرفی شده است. این گالری شامل آثاری همچون: دوربین قدیمی به عنوان نمادی از اتاق تاریک ابن هیثم، بازی نور (ترکیب رنگ‌ها)، دیسک بنهام، قرص نیوتن، اشکال لیساژور، پلاریزور، پدیده فوتوالکتریک، میز قطعات اپتیکی، اصل فرما، هولوگرام، آینه‌های بی‌نهایت، ساختار چشم و عیوب انکساری آن است. همچنین در این گالری یک بازی برای معرفی کوررنگی طراحی شده است.
photo_2018-04-17_08-24-10.jpg

گالری هسته ای

بهره گیری از منابع انرژی‌های مختلف در کشورها همیشه مطرح بوده است و به همین دلیل کشورها از لحاظ راهبردی خود را صرفاً وابسته به یک منبع انرژی نمی‌کنند. انرژی هسته‌ای از جمله انرژی‌های نو است که کشورهای کمی از جمله ایران به فناوری آن دست پیدا کرده‌اند. موزه ملّی علوم و فناوری ایران با رسالتی که در ترویج علم و آموزش غیررسمی دارد با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران، در این راستا با راه‌اندازی این گالری گام کوچکی برداشته است. در این گالری در ۸ بخش جداگانه با استفاده از تصاویر و گرافیک جذاب به بیان این فناوری پرداخته شده است. بخش اوّل دربارۀ تاریخچۀ اتم و مدل‌های اتمی؛ بخش دوّم قانون هم‌ارزی جرم و انرژی انیشتین و تصاویری از معادن اورانیم؛ بخش سوم بازی جذّاب سرگذشت اورانیم با استفاده از فنّاوری واقعیّت افزوده بخش چهارم ماکت نیروگاه هسته‌ای؛ بخش پنجم پسماندهای هسته‌ای؛ بخش ششم کاربرد فنّاوری هسته‌ای در حوزه‌های دیگر؛ بخش هفتم قرارداد صلح جهانی MPT؛ بخش هشتم گرامیداشت شهدای هسته‌ای.
IMG_1496.JPG

گالری از مورس تا موبایل

ارتباطات حلقه ناگسستنی زندگی بشر بوده و روز به روز در حال گسترش است. در این گالری با استفاده از آثار قدیمی این حوزه و ترکیب یک اینفوگرافیک و خطّ زمان وقایع اتفاق افتاده در جهان و ایران به صورت ۳۶۰ درجه دور تا دور گالری روی دیوار، سیر تحوّل ارتباطات در زندگی بشر نمایش داده شده است؛ از تلگراف با کد مورس و تلفن‌های قدیمی و گرامافون گرفته تا رادیوهای لامپی، تله تایپ‌ها، رایانه شخصی و گوشی‌های همراه. در پایان هم علامت سئوالی برای ذهن پرسشگر مخاطب: "آینده چه خواهد شد؟"
IMG_1503.JPG

گالری ابزار جراحی کهن

گالری ابزارهای جرّاحی کهن موزه ملّی علوم و فناوری ایران، با بازسازی و نمایش برخی از ابزارهای جرّاحی مربوط به قرن چهارم هجری قمری و کاربرد آنها در طبِّ قدیم، به دنبال نشان دادن اوج پیشرفت جراحی در تمدن اسلامی است. این آثار ساخته شده، برگرفته از کتاب «التّصریف لمن عجز عن التّألیف» اثر خلف بن عبّاس زهراوی (قرن ۴ هجری قمری) است.
IMG_1473.JPG

گالری ابزار نجومی

ابزارهای نمایشی در این گالری برپایه رساله‌ای از مؤیدالدّین عرضی، از منجّمان حاضر در رصدخانۀ مراغه، ساخته شده‌اند و هرچند این ابزارها در مقیاس نمایشی هستند اما تلاش شده تا جزئیات ابزار در طرح‌های بازسازی شده به خوبی به بازدیدکننده عرضه شود. هدف از ایجاد این مجموعه، عرضه اطّلاعات مربوط به رصد کردن آسمان در رصدخانه‌های مشهور دورۀ اسلامی از جمله رصدخانه‌های مراغه و سمرقند است. این گالری در تاریخ ۲۶ اردیبهشت سال ۹۶ به صورت رسمی افتتاح شد و در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.
IMG_1488.JPG

گالری فناوری بومی

انسان از دیرباز از انرژی‌های طبیعی در جهت رفاه زندگی خود بهره جسته است؛ در این گالری، فنّاوری‌های ایران که بیانگر به خدمت گرفتن مردمان سرزمین ایران از انرژی‌های طبیعی است در قالب ماکت‌هایی مشابه واقعیت از قبیل آسباد، آسیاب، یخچال‌های طبیعی و بادگیر است. همچنین دستاوردهای علمی دانشمندان اسلام و قبل از اسلام به استناد منابع علمی در دسترس نیز بازسازی شده است از قبیل الحیل، گرانکش ها و... .
IMG_1477.JPG