مدیریت نوآوری از طریق راه نقشه فناوری

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

معرفی: راه نقشه فناوری فرآیندی تکامل یافته و برنامه ریزی شده به صورت مشارکتی است که بر اساس نیازهای بازار در آینده شکل می گیرد. این برنامه به شرکت ها و موسسات استفاده کننده کمک می کند که فناوری ها را شناسایی، بررسی، انتخاب و تکنولوژی های جایگزین جدیدی را ابداع، طراحی و ایجاد کنند تا برای پاسخ گویی به نیازهای آینده بازار جهت این گونه محصولات، خدمات و عملیات ها مناسب باشد این فرآیند گروهی از اندیشمندان را از صنعت دانشگاه و محققین دولتی گردهم می آورد تا چارچوب لازم را برای یک سازماندهی مناسب جهت کسب، بررسی و تجزیه و تحلیل اطلاعات لازم فراهم نماید و مسیر و جهت لازم را برای حمایت و تقویت سرمایه گذاری نشان دهد

زندگی نامه تاریخی دانشمندان ایران و اسلام

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

معرفی:
تاریخ تطور و تحول اندیشه و علم، بخشی از تاریخ و عظمت فرهنگ و جزپی جدایی ناپذیر از هویت و اصالت ایرانیان مسلمان محسوب می شود و برماست که کمر همت بر ترویج پیکره آن بندیم و به حقیقت معرفی مفاخر علمی نخستین گام دستیابی به این هدف است. مجموعه حاضر با چنین دیدگاهی به حضور تمامی پیشگامان و اندیشمندان حال حاضر در عرصه دانش و فناوری تقدیم میگردد.

تجاری سازی تحقیق

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

معرفی: تجاری سازی تحقیق از جمله مباحث جدید در حوزه سیاست گذاری علم و ی ی تخصیص منابع و چه از ناحیه آموزش عالی می باشد. تغییر رویکرد، چه از ناحیه پارادایم اقتصادی و حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان، باعث توجه بیش از پیش به این مقوله شده است. با انجام این پژوهش سعی شده که ابتدا چالش های فراروی تجاری سازی علوم انسانی را شناسایی شود و سپس این موضوع را که تا چه حد قوانین و زیرساخت های قانونی به منظور تجاری سازی تحقیقات در کشور ما وجود دارد، مورد بررسی قرار داده و با استفاده از یافته ها، مدلی برای زیرساخت های لازم جهت تجاری سازی تحقیقات علوم انسانی ارائه شود.

ابتکارات خارق‌العاده مکانیکی یا « کتاب الحیل»

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

معرفی: کتاب”الحیل “جمع آورى، تدوین، فراهم آوری و ترجمه انگلیسى کلیه متون کامل کتاب هاى عربى موسى بن شاکر و کارهاى پسران او است. در این کتاب همه کارهاى احمد بن موسى یک جا جمع آوری شده است که توسط آقای سرفراز غزنی ترجمه و نگارش شده است

مرکز علم، دانش – روش

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

معرفی: کتاب”مرکز علم، دانش- روش” از کارگاه‌ها و مقالات ارائه شده در سمینار آموزشی مدیریت انجمن برگزارکنندگان کارناوال علمی با میزبانی مرکز علم پاسیفیک سر برآورده است. این کتاب دربارۀ فلسفۀ وجودی مراکز علم تعاملی و اطلاعات عملی برای توسعۀ برنامه‌ها و نمایشگاه‌های جدید در کنار نمونه‌های آماده برای استفاده است.

کاربر پسند

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

معرفی: کتاب “کاربرپسند” تالیف “جف کندی” است که به طراحی نمایشگاهای تجربی یا عملی می‌پردازد.
برگزاری نمایشگاه با اشتباهات آشکار و نمایان در طراحی شرم‌آور است، اما همه‌ی ما این کار را انجام می‌دهیم. پس از آنکه یک خطای اندازه‌گیری کوچک و در عین‌ حال‌ آشکار به من نشان داده شد، تصمیم گرفتم تا فهرستی از بُعد انسانی را به عنوان ابزاری مرجع برای کار خود ایجاد کنم. با گذشت زمان، این فهرست توسعه یافت و دیگر ملاحظات «عوامل انسانی» را هم دربرگرفت و در نهایت با کمک انجمن مراکز علم و تکنولوژی و مؤسسه‌ی خدمات موزه‌ای، منجر به ایجاد متن حاضر شد. دراین کتاب عوامل تاثیر گذار در راه‌اندازی نمایشگاه‌های عملی معرفی می‌شود و به افرادی که مسئول برپایی نمایشگاه‌ها هستند، راهکارهای اجرایی برای به حداقل رساندن خطاها پیشنهاد می‌شود.

موزه ها و آموزش طراحی

۲۲ خرد , ۱۳۹۸  

معرفی: موزه ها از مدت ها پیش از نیازهای تخصصی مخاطبان دانشگاهی حمایت کرده اند. بسیاری از موزه های دانشگاهی از مجموعه های آموزشی که زمانی برای حمایت از یادگیری دانشجویان مورد استفاده قرار می گرفتند، تکامل پیدا کرده اند. یادگیری از اشیاء گذشته – و همچنین در حال حاضر – ویژگی مشخصه بسیاری از رشته های دانشگاهی از جمله جانور شناسی، زیست شناسی، پزشکی، باستان شناسی، تاریخ و جغرافی و همچنین موضوع کتاب حاضر یعنی هنر و طراحی بوده است. به لحاظ تاریخی، موزه ها به عنوان مکان نگهداری مجموعه ها و جایگاه دانش و یادگیری تلقی شده اند. اشیاء در موزه ها اغلب بر اساس ترتیب زمانی و به گونه ای چیده شده اند که انگار یک کتاب درسی هستند. می توان ادعا کرد که همیشه رابطه نیرومندی بین موزه ها و آموزش دانشجویان در آموزش عالی وجود داشته باشد

توسعه ی پایدار و زندگی پایدار

۱۲ ارد , ۱۳۹۸  

معرفی: مردم جهان تا چه اندازه با زندگی سبز و توسعه‌ی پایدار آشنا هستند؟ استفاده از وسایل نقلیه، مصرف بی‌رویه‌ی انرژی، محیط‌زیست ما را تهدید می‌کند و آینده‌ی کره‌ی زمین را به خطر می‌اندازد. استفاده‌ی بهینه از انرژی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، استفاده از منابع انرژی جایگزین و انرژی‌های پاک و بازیافت از جمله شیوه‌های کارآمد برای توسعه پایدار و زندگی پایدار هستند. زندگی پایدار بر کاهش استفاده از منابع طبیعی زمین تأکید می‌کند. نوجوانان ضمن مطالعه‌ی این کتاب با رفتارهای زسیت‌محیطی که لازمه‌ی حفاظت از منابع طبیعی زمین و سلامت محیط‌زیست است آشنا می‌شوند.

تغییرات آب وهوای کره ی زمین

۱۲ ارد , ۱۳۹۸  

معرفی: ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که سرشار از منابع انرژی است. اما کارخانه‌ها، وسایل نقلیه و نیروگاه‌هایی که برای تأمین روشنایی و گرمایش خانه‌های‌مان نیروی الکتریسیته تولید می‌کنند گاز کربن‌دی‌اکسید فراوانی در جوّ زمین منتشر می‌شود. افزایش روزافزون این گاز سبب بالا‌رفتن دمای کره‌ی زمین و دگرگونی در شرایط آب‌و‌هوای شده است و درنتیجه خشک‌سالی، بالاآمدن سطح آب دریاها، تخریب محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی آینده‌ی کره‌ی زمین را تهدید می‌کند. دانشمندان و دولت‌ها برای توسعه‌ی پایدار درصدد یافتن منابع انرژی نوین هستند که زندگی بهتری را برای نسل آینده فراهم کنند. خوانندگان ضمن مطالعه این کتاب با عواقب دگرگونی در آب‌و‌هوای کره‌ی زمین، فناوری‌های استفاده از منابع انرژی نوین و راهکارهای جلوگیری از انتشار کربن بیشتر در جوّ زمین آشنا می‌شوند.

انرژی زیست توده

۱۲ ارد , ۱۳۹۸  

معرفی کتاب: همه‌ی جانداران روی کره‌ی زمین، منبع تولید انرژی‌اند و شکلی از انرژی به شمار می‌آیند. بیومس یا زیست‌توده از گیاهان و حیوانات و فضولات دامی و انسانی که منشاء آلی دارند به‌دست می‌آید. اکنون در بسیاری از کشورها برای تولید نیروی الکتریسیته و تأمین روشنایی و مصارف گرمایشی و حرارتی خانه‌ها از این نوع انرژی استفاده می‌شود. این کتاب درباره‌ی انواع منابع انرژی زیست‌توده و استفاده‌ی هرچه کارآمد‌تر از آن‌ها بحث می‌کند. بدون‌شک، استفاده از انرژی مواد زیستی یکی از راهکارهای تولید انرژی پایدار برای تأمین انرژی مورد نیاز ما در آینده است. نوجوانان ضمن مطالعه‌ی این کتاب با انرژی زیست‌توده آشنا می‌شوند.