دویچه؛جزیره‌ای پر از علم

شهر مونیخ

مونیخ بر روی رود ایسار و در شمال کوه آلپ قرار گرفته‌است. مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان پس از برلین و هامبورگ است. ۱٫۴ میلیون نفر در این شهر زندگی می‏کنند. مساحت این شهر ۳۱۰٫۴۳ کیلومترمربع بوده و مرکز ایالت بایرن می‏باشد. یکی از پر بیننده‏ترین مراکز شهر مونیخ، موزه دویچه (موزه آلمان) است.

نقش موزه علوم دویچه در جامعه

یادگیری غیر رسمی، پژوهش، دیالوگ و نگهداری از آثاری فرهنگی از جمله نقش‌های این موزه در جامعه آلمان است.

موزه دویچه

مکان اصلی موزه دویچه، جزیره کوچکی در رودخانه ایسار (Isar) است که از دوران قرون وسطی برای قایقرانی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. این جزیره به دلیل سیل‌های پی در پی تا قبل از ۱۷۷۲ فاقد بنا بود. سال ۱۷۷۲ سربازخانه ایسار ساخته شد و پس از سیل در سال ۱۸۹۹ ساختمان به دلیل مقاومت در برابر سیل بازسازی شد و در سال ۱۹۰۳ شورای شهر از واگذاری جزیره به موزه نوپای دویچه خبر داد. جزیره که قبلاً با نام جزیره زغال‌سنگ شناخته می‌شد به موزه جزیره تغییر نام‌یافت. این موزه ۲۸ ژوئن ۱۹۰۳ در جلسه انجمن مهندسین آلمان با عنوان “موزه شاهکارهای علوم و فناوری” و همچنین “بزگترین موزه” تاسیس شد. موزه دویچه سال ۱۹۲۵ به مکان نهایی خود، موزه جزیره منتقل شد. این موزه دارای دو شعبه دیگر در شهرهای مونیخ و بن می باشد. کتابخانه و آرشیو موزه سال ۱۹۳۲ و ساختمان کنگره نیز سال ۱۹۳۶ گشایش یافت.

بعد از جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵) ساختمان موزه مورد بازسازی قرارگرفت. سالن هوانوردی جدید سال۱۹۸۴، دنیای کودکان(۲۰۰۳)، موزه حمل و نقل سال۲۰۰۶ و مرکز فناوری‌های جدید سال ۲۰۰۹ افتتاح شد.

دویچه یک موزه پژوهشی و مرکز علم می‏باشد. بودجه سالانه موزه ۷۰ میلیون یورو بوده و هر سال ۱٫۴ میلیون نفر از این مکان بازدید می‏کنند. ۵۰۰ کارمند تمام‌وقت و ۱۸۰ نیروی داوطلب نیز مشغول به فعالیت در این مرکز هستند. از این تعداد ۱۱۰ متخصص بصورت تمام وقت در حوزه ارتباطات علمی مشغول به فعالیت هستند. بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال۲۰۱۲ این موزه یک میلیون و سیصد و شصت هزار بازدیدکننده داشته‌است که سی درصد بازدیدکنندگان از شهر مونیخ، ۳۰ درصد آلمان و چهل درصد خارج از آلمان بوده‌است. ۶۰ درصد بازدیدکنندگان بالای ۲۵ سال و بقیه کمتر از ۲۵ سال هستند. ۵۲ درصد این افراد کسانی هستند که برای بار دوم از موزه دیدن می‌کنند و ۳۵ درصد نیز کسانی هستند که بر اساس شنیده‏ها و تعاریف دیگران به سوی موزه هدایت شده‏اند.

از یکصد و چهل هزار اثر موجود، تنها ۲۰ هزار اثر در معرض نمایش است و دو هزار اثر تعاملی نیز به مخاطبین معرفی می‌شود. فضای نمایشگاهی ۷۳ هزار متر مربع و فضای مخزن نیز ۴۰ هزار متر مربع می‏باشد. کتابخانه موزه بالغ بر یک میلیون کتاب دارد و هر ساله حدود ۱۳۰۰۰ تور و سخنرانی و سمینار توسط موزه دویچه برگزار می‏شود.

مجموعه آثار موزه دویچه

موزه دویچه بیش از یکصد هزار اثر در زمینه علوم و فناوری دارد. تعداد آثار ارزشمند و اصلی نمایشگاه، موزه دویچه را به یکی از مهمترین موزه‌های علوم و فناوری در سراسر جهان تبدیل کرده‌است. آثار موجود در این موزه از معدن تا فیزیک اتمی و از غار آلتامیرا تا مدل بزرگ سلول انسانی است که از عصر سنگی تا زمان حال توسعه یافته‌است. گردآوری آثار تاریخی یکی از وظایف اصلی موزه است. یک چهارم آثار موزه در معرض نمایش هستند و تغییرات مهم در زمینه پیشرفت علم و فناوری تا پژوهش‌های فعلی را نمایش می‌دهند. یکی از شاخصه‌های این موزه اولین هواپیمای موتوریزه برادران رایت، زیردریایی U1، اولین کامپیوتر قابل کنترل برنامه‌ای (Conrad Zuse’s Z3)، اولین موتور اورجینال دیزل و اولین ماشین کارل بنز در موزه حمل ونقل می‌باشد. در این موزه، آثاری در زمینه حمل و نقل، برق و ادوات ماشینی در معرض نمایش قرار گرفته‌‌است.

مخزن موزه

در کنار فعالیت‌های مهم جمع‌آوری و برگزاری نمایشگاه، حفظ آثار باستانی علمی و فناوری برای نسل آینده، یکی از وظایف اصلی این موزه است. فضاهای مخزن موزه حدود ۳۰۰۰۰ متر مربع می باشد. از مهمترین امکانات مخزن می‌توان به ایجاد شرایط بهینه جهت نگهداری و تامین امنیت آثار موجود در مخزن اشاره کرد.

یکصد هزار اثر گردآوری شده

در این موزه آثار گرداوری شده مشتمل بر ۵۳ زمینه مختلف مانند شیمی، فیزیک، برق، زمین و حمل و نقل جاده ای، دریایی، هوایی، ادوات موسیقی و… است. این رشته‌ها به نوبه خود نیز به بیش از ۱۵۰۰ حوزه تخصصی تقسیم می‌شوند. هیچ بخش دیگری از موزه نمی‌تواند رقیب مناسبی برای مخزن که آینه‌ای از تاریخ و نمایشگاه‌های این موزه در چندین دهه است، باشد.
علاوه بر ماشین‌آلات، مدل‌ها و محصولات اهدایی شرکت‌ها، مقالات و اسنادی از دانشمندان، مخترعان و مهندسان معروف نیز به جای مانده‌است. از میان یکصد و سیزده هزار اثر آرشیو شده تنها ۲۰ درصد این آثار در معرض نمایش هستند و تعدادی نیز به صورت امانی به منظور نمایش در اختیار موزه ها و موسسات دیگر قرار گرفته‌اند.

موزه حمل و نقل

این بخش در بناهای تاریخی محافظت شده از سال ۱۹۰۸ قرار دارد. فضای نمایشگاهی این بخش۱۲۰۰۰ مترمربع بوده و مفاهیمی همچون: نمایشگاه‌های مفهمی، شبکه حمل و نقل و چند زمینه‏ای بودن را شامل می‌شود.

سالن ۱- حمل و نقل شهری
سالن ۲- سفر
سالن ۳- حمل و نقل و  فن‏آوری

بخش هوانوردی

این بخش یکی از قدیمی‏ترین فرودگاه‌های آلمان بین سالهای ۱۹۱۹-۱۹۱۲ می‏باشد. فضای این بخش نیز ۸۰۰۰ مترمربع است.

آسمان نما

اولین آسمان نمای این موزه سال ۱۹۲۵ ساخته شد.

گالری انرژی

موضوعاتی چون الکتریسیته، موتور برق، منابع و انرزی تجدیدپذیر، انرژی هسته‏ای را در بر می‏گیرد.

 موزه دویچه، شعبه بن

فضای نمایشگاهی در این شعبه ۱۵۰۰ مترمربع می‌باشد و در حوزه علوم و فناوری از سال ۱۹۴۵ به بعد فعالیت دارد.

ساختار مدیریتی موزه دویچه

همانطور که در تصویر زیر آمده‌، موزه دویچه به شکل هیئت امنایی اداره می‌شود که اعضای آن متشکل از هیات مدیره مشاوران علمی، هیات مدیره اجرایی و وزارت علوم، تحقیقاتريال فناوری و هنر کشور آلمان است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت https://www.deutsches-museum.de/en مراجعه نمایید.