شهر کودکان دبی

شهر کودکان دبی، اولین مرکز آموزشی در کشور امارات متحده عربی است که مختص کودکان ۲ تا ۱۵ ساله است. در این مرکز کودکان به کند و کاو، بازی و یادگیری پیرامون جهان اطراف خود می‌پردازند. در این مرکز تعاملی، کودکان می‌توانند در قالب گرو ه‌های مدرسه‌ای یا خانوادگی دست به اکتشاف بزنند. از گالری‌های این مرکز می‌توان به علوم زمین، بخش طبیعت، هوا و فضا، نجوم، بدن انسان، کامپیوتر و ارتباطات، کاوشکده، سبک زندگی و بخش مربوط به کودکان نوپا اشاره کرد. این مرکز علاوه بر نمایشگاه‌ها، کارگاه‌های آموزشی برای کودکان، مدارس و خانواده‌ها برگزار می‌کند. امکانات فراواني در اين پارک در نظر گرفته شده‌است که بخشي از آنها عبارتند از: شهر بازي، سالن آمفي‌تئاتر، رستوران و فروشگا ه‌هاي اسباب بازی. از زمان بازگشایی شهر کودکان دبی در سال ۲۰۰۲ میلادی، این مرکز به یکی از معرو ف‌ترین فضاهای آموزشی و سرگرمی برای اماراتی‌ها و سایر کودکان خارجی تبدیل شده‌است. شهر کودکان در فضایی حدود ۷۷۰۰ مترمربع واقع شده و امکانات تعاملی موجود در آن شگفتگی و علاقه کودکان را به خود جلب کرده‌است.

گالری طبیعت

آیا تاکنون به محیط زیست و حیات‌وحش امارات متحده عربی فکر کردید؟ لمس، حس و بوییدن به کمک بیابان و دریا. آیا می‌دانید چگونه می‌توان با گرما، شن و ماسه به مقابله پرداخت؟

محیط زیست زمینی: به بررسی و کشف محیط زیست زیبای پیرامون خود بپردازید. چگونه قدرت خود را از پدیده‌های طبیعی مانند باد و امواج به دست می‌آوریم و چگونه “فسیل” زندگی گذشته را توصیف می‌کند. در این بخش می‌توان سنگ‌های مختلف را از نزدیک با خواص مختلفی همچون وزن، ا ندازه و شکل مشاهده کرد. بیابانها در سراسر جهان وجود دارند، اما چگونه ساکنان صحرا با شرایط سخت آن مقابله می‌کنند و حیوانات به زندگی در آنجا ادامه می‌دهند؟

محیط زیست دریایی

ماهی و مرجان‌های زیبای اینجا تحسین برانگیز است. کشف راز زندگی موجودات دریایی و فسیل موجودات دریایی در صحرا از جذابیت‌های دیگر این بخش است. جعبه صدف‌ها مملو از صدف‌های واقعی و قابل لمس برای بازدیدکنندگان است.

گالری سبک زندگی

زندگی در دبی تجربه‌ای منحصر به فرد است. آیا تا بحال به سبک زندگی در این منطقه اندیشیده‌اید؟ کدام خصوصیات و ساختمان‌های آن برای زندگی بی‌نظیر است؟ برای یافتن پاسخ سوالات به این گالری مراجعه کنید.

گذشته و حال دبی

با قدم زدن در کنار نهر کوچک می‌توان شاهد تفاوت‌های گذشته و حال دبی بود. تعداد زیادی بوم و کشتی از خلیج فارس، ایران و هندوستان گذر می‌کنند تا نهر دبی را رویت کنند.

ورزش و سرگرمی

هر ساله رویدادهای ورزشی آبی و خشکی بسیاری از سرتاسر جهان در دبی برگزار می‌شود که از آن جمله می‌توان به قایقرانی و اسب‌سواری اشاره کرد. شترسواری از قدیمی‌ترین ورزش‌های بیابانی است.

تجارت و گردشگری

دبی به عنوان یکی از قطب‌های تجاری در طی ۱۵۰ سال گذشته در منطقه خلیج فارس شناخته می‌شود. از مجموعه آثار موجود در این بخش می‌توان به طلا، مسابقات شترسواری، سفر ابن بتوته، مکان‌های مشهور امارات، پرندگان دبی، قایق‌های بادبانی، درختان خرما، دست‌نوشته‌های عربی، موزاییک، فرش جادویی، معماری سنتی و مدرن و …. اشاره کرد.

گالری هوا فضا

آشنایی با سفر به فضا و شیوه زندگی فضانوردان، تجربه رازهای طبیعت و نیروهای مخرب آن مانند گردباد، چگونگی پرواز هواپیما در آسمان و توانایی در فرود آوردن یک هواپیما از جذابیت‌هایی است که برای بازدیدکنندگان به وجود می‌آید. از آثار این بخش می‌توان به سفینه آپولو، مدل منظومه شمسی، صندلی ژیروسکوپ، زندگی در فضا، فعال‌کردن یک موشک، روز و شب، زمین‌لرزه، گردباد، توپ برنولی و … اشاره کرد.

گالری کامپیوتر و ارتباطات

در این بخش کودکان می‌توانند راههای ارتباطی مختلف را تجربه نمایند، تغییر چهره دهند، نور را به صدا تبدیل کنند و وارد بزرگترین کامپیوتر امارات متحده شوند.

کامپیوتر

اگر سوالی در مورد نقش کامپیوتر در زندگی مردم دارید و یا اینکه چطور می‌توان ربات لاک‌پشت را در هزار تو هدایت و نمایشگر بزرگ را رنگ کرد، به این بخش مراجعه کنید. برای تغییر چهره خود در مقابل دوربین بنشینید و به تصویر صورتتان، گوش و بینی متفاوتی اضافه کنید.

ارتباطات

شیوه‌های متفاوت ارتباطی از نوشتاری تا تلفن موبایل را کاوش کنید تا بدانید افراد چرا و چگونه با یکدیگر در تماس هستند. از تلفن موبایل غول‌پیکر استفاده کنید تا بدانید چگونه موبایل ارتباط را میسر می‌سازد و همزمان ببینید چگونه دیش‌های منحنی می‌توانند امواج صدا را از فاصله دور منعکس کنند. یاد می‌گیرید چگونه می‌توان صدا را به نور تبدیل کرد. بخشی از آثار به نمایش در آمده در این گالری عبارتند از: ربات، چهره‌های جدید، توصیف تصاویر، شماره‌گیری با صفحه کلید لمسی، موبایل، کامپیوتر، فیبر نوری و ربات لاک‌پشت.

افلاکنما

برگزاری برنامه‌های آموزشی و نمایش ‌های گنبدی از جمله فعالیت‌های این افلاک‌نما می‌باشد. این افلاک نما مجهز به سیستم شش کاناله گنبدی است و قابلیت نمایش تصاویر ۹ مگاپیکسلی دارد. افلاک‌نما ۱۰۰ صندلی ظرفیت دارد و آنچه با چشمان خود نمی‌توان مشاهده کرد در این مکان قابل رویت است.

مرکزداده

اگر حین بازدید از نمایشگاه سوالی برای کودکان یا بزرگسالان به وجود آید به کمک صدها کتاب، مجله و برنامه‌های نرم‌افزاری می‌توانند به کند و کاو پیرامون موضوعات علمی، بدن انسان، طبیعت، فرهنگ، جغرافیا و … بپردازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت : http://www.childrencity.dm.gov.ae/wps/portal/childrencity مراجعه نمایید.