مرکز علم ژاپن Tamarokuto

مرکز علم Tamarokuto پنج نمایشگاه بزرگ دارد: “ملاقات با علم” ، “بدن و حواس، “سیستم و مکانیسم”، “زندگی و محیط‌زیست” و “علوم زمین”. در چهار آمایشگاه موزه می‌توانید لمس کنید، فکر کنید و سعی که حس کنجکاوی خود را بر انگیزید.
بر روی صفحه گنبد که تخم‌مرغ علمی “Science Egg” نامیده‌می‌شود یک پروژکتور وجود دارد که یکصد و چهل میلیون ستاره در آسمان شب را باز تولید می‌کند. بسته به نوع فیلم، نسخه انگلیسی آن در دسترس است. وسعت سایت این مرکز علم ۱۵ هزار و ۷۰۴ متر مربع، مساحت بنا ۳۶۳۹ متر‌مربع و فضای کف ۶ هزار و ۸۶۸ متر مربع است. سازه‌ها، بتن آرمه، سازه نیمه فولادی، سه طبقه روی زمین، دو طبقه زیر زمین و پارکینگ.

دپارتمان‌ها بر مبنای هارمونی میان طبیعت و شیوه زندگی از طریق علوم و فن‌آوری است.

دپارتمان نمایشگاهی

خلق محیط‌های آموزشی گوناگون بر مبای قانون ” انجام دادن علوم” به واسطه برنامه‌هایی که در پنج نمایشگاه، چهار آزمایشگاه و چهار نقطه ارتباطی برای بازدیدکنندگان جهت تجربه‌ای خاص فراهم می‌شود.

آزمایشگاه

میزبان گروهی از فعالیت‌ها میان بازدیدکنندگان و کارمندان است. مکانی برای کشف از طریق تعامل و تجربه است.

نقطه ارتباطی

مکانی برای تجربه‌های مختلف و ترویج اطلاعات از طریق مراکز تحقیقاتی منطقه‌ای، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و داوطلبان است. این مکان در نمایشگاه‌های شماره ۲ و پنج است.

ساعت کار

صبح‌ها از ساعت ۹:۳۰ لغایت ۱۷:۰۰ (آخرین پذیرش ورودی ساعت ۱۶:۰۰ می‌باشد.)
*تعطیلی روز دوشنبه: روز بعد از تعطیلات ملی، تعطیلات سال نو (۲۸ دسامبر تا ۳ ژانویه) می‌باشد.
*روز دوشنبه در تعطیلات ملی، این مرکز برای بازدید عموم باز می‌باشد.
مرکز ممکن است به دلیل تعمیرات و نگهداری به طور موقت بسته باشد.

پارکینگ

  • ۹:۱۵ تا ۱۷:۱۵
  • سواری ۳۰ دقیقه اول رایگان است. برای هر ۳۰ دقیقه اضافی۱۰۰ ین. (یک روز کامل ۷۰۰ ین)
  • اتوبوس: ۲۰۰۰ ین برای یک روز. رزرو از قبل باید صورت گیرد. (روزهای یکشنبه و تعطیلات ملی، امکان استفاده وجود ندارد.)
  • تعداد وسایل نقلیه: وسایل نقلیه استاندارد ۱۵۰وسیله، ۲۰ دستگاه اتوبوس.

بلیت

*با در دست داشتن گواهی ناتوانی جسمی مانند گواهی توان بخشی یا گواهی ناتوانی روانی که در ژاپن صادر شده است، می‌توانید بدون پرداخت هزینه پارکینگ و ورودیه از نمایشگاه‌های موزه علوم بازدید کنید.
*به عنوان یک قاعده کلی، هزینه‌های فرد مراقبت کننده نیز رایگان است.

سایر امکانات

استفاده از ویلچر و کالسکه در مسیر بازدید امکانپذیر است.
دستشویی چند منظوره در سه مکان موزه وجود دارد: در مقابل سالن رویداد B1F، لمکده ۱F و لابی پلانتاریوم

راهنمای طبقات

نمایشگاه شماره یک

ملاقات با علوم (Meet the Science)

در این نمایشگاه می‌توانید نیرو، وزن، نور و عجایب جهان را تجربه کنید. از مغز و بدن خود برای انجام علوم استفاده کنید. برای راه رفتن بر روی ماه باید حداقل ۱۱۰ سانتی متر باشید و وزنی بین ۲۲ تا ۷۰ کیلوگرم داشته باشید.

نمایشگاه شماره دو

بدن و حواس (Body and Senses)

دیدن، شنیدن، لمس کردن، بوییدن،… یک سری بازی‌هایی که با حواس درگیر هستند را امتحان کنید و خلق بدن انسان را مجدد کشف کنید. همچنین مکانی برای بازی با KAPLA وجود دارد.

نمایشگاه شماره سه

سیستم و مکانیسم (System and Mechanism)

جستجوی مکانیسم‌هایی که سبب حرکت می‌شود، سیستم‌های دریافت الکتریسیته و آب و سایر مکانیسم‌هایی که زندگی روزمره مار ا احاطه کرده‌است در این بخش به نمایش درآمده است.

نمایشگاه شماره چهار

زندگی و محیط‌زیست(Life and Environment)

این بخش در واقع معرفی محیط زیست طبیعی و حیات وحش موساشینو (Musashino) است. در این بخش می‌توان گونه‌های مختلف حشرات، حیوانات و ماهیان زنده را مشاهده کرد.

نمایشگاه شماره پنج

علوم زمین (Geoscience)

در این بخش می‌توان نگاهی به فسیل و صخره‌های ارزشمند انداخت. در اینجا می‌توان ارتباطی میان زمین‌شناسی موساشینو، فلات و فعالیت زمین پیدا کرد.

 تخم مرغ علوم (پلانتاریوم)- Science Egg

Chiron II می‌تواند یکصد و چهل هزار ستاره در آسمان را فراهم ‌سازد. یک تفسیر زنده توسط متخصصان به بازدیدکنندگان توصیه‌ می‌شود. بر اساس همان محتوا ( که هر دو ماه یکبار تغییر می‌کند) داستان‌های دیگری را برای بازدیدکنندگان بازگو می کنند. علاوه‌براین، تصویری بر روی گنبد با قطر ۵/۲۷ میلیمتر ساخته می‌شود. از تصاویر بزرگ می‌توان لذت برد.

لانژ (Lounge)

این لانز دارای ۱۴۵ صندلی است. بازدیدکنندگان می‌توانند غذای خود را در این محل سرو کنند. در این سالن سه سرویس بهداشتی، یک اتاق کودک، فواره کوچک و دستگاه فروش خودکار وجود دارد.

چارت سازمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت : https://www.tamarokuto.or.jp/english/floorguide/breakroom.html مراجعه نمایید.