مرکز علم کوپرنیک (Copernicus Science Centre)

مرکز علم کوپرنیک در حاشیه رودخانه ویستولا درشهر ورشو لهستان واقع شد ه و در نوع خود یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین مراکز علمی اروپا به شمار می‌آید. این مرکز مشتمل بر ۴۵۰ اثر تعاملی است و بازدیدکنندگان می‌توانند به تنهایی آزمایش کنند و به قوانین علمی هر اثر پی ببرند. مقدمات ساخت این مرکز علم در سال ۲۰۰۵ فراهم شد و طراحی بنا به یک گروه از معماران جوان لهستانی که طرحشان در مسابقه فراخوان این مرکز برنده شده بود واگذار شد. این مجموعه شامل یک ساختمان دو طبقه با فضایی حدود ۲۲۰۰۰ متر مربع می‌باشد که نمایشگاه دائمی و موقت ، آزمایشگاه‌ها وکارگا‌ه‌های آموزشی، مرکز کنفرانس، کافه و رستوران، به علاوه فضای اداری و یک باغ پشت بامی متمایز را نیز در خود جای داد ه‌است. یک پارکینگ و کارگاه آموزشی در زیرزمین، افلاک‌نمای مالتی مدیایی به شکل یک ساختمان زیبای سنگی که دارای یک بخش رصدی است و پارک اکتشاف مشتمل بر ایستگاه‌های فضای باز آموزشی، گالری هنری روباز و آمفی‌تئاتر از دیگر بخش‌های مرکز علم کوپرنیک است. نمایشگاه‌های دائمی فضایی درحدود ۵۰۰۰ مترمربع را در خود جای داده‌است و روزانه ۲۵۰۰ بازدیدکننده دارد و تا سپتامبر سال ۲۰۱۳ بالغ بر سه میلیون بازدیدکننده از این مرکز علمی بازدید کرده‌اند.گالری‌های انسان و محیط زیست، ریشه های تمدن، حرکت و نور، در سال ۲۰۱۰ و گالری نوجوانان، افاک نما، پارک اکتشاف، آزمایشگاه شیمی، زیست شناسی، فیزیک و کارگاه رباتیک در سال ۲۰۱۱ به روی عموم گشوده شد. در فضای مرکز علم افراد نه تنها به مشاهده بلکه به آزمایش نیز می‌پردازند و همین آزمایش‌ها، پدید‌ه‌های طبیعی پیچیده را قابل درک، سرگرم کننده و هیجان انگیز می‌کند. هیچ مسیر بازدیدی برای بازدیدکنندگان تعیین نشده و فرد خود تصمیم می‌گیرد چه وسیله‌هایی را و درچه زمانی مشاهده نماید. مرکز علم کوپرنیک یک مرکز فرهنگی است و بودجه آن توسط شهر ورشو، وزارت علوم و آموزش و پرورش تامین می‌گردد.

ننقشه مرکز علم-طبقه اول
طبقه همکف

گالری نور

تمامی مطالب مربوط به نور در این گالری بیان می‏شود و فرد با نور احاطه می‏گردد و شرایط سفر به دنیای خطای دید و یادگیری انواع مختلف تابش الکترومغناطیسی برای بازدید‏کننده فراهم می‏شود.

گالری انسان و محیط زیست

در این گالری شما یک اثر هستید و بدن خود را با توانایی‌های فیزیکی، محدودیت‌ها و ویژگی‌های آن مشاهده و اسرار حواس شش ‏گانه، درک زمان و عملکرد آن را در یک محیط مشخص درک می‏کنید. بر روی یک پدیده علمی خاص تمرکز نمایید.

گالری نسل

شما کیستید و ارتباط شما با بقیه چگونه است؟ در سر شما چه می‏گذرد هنگامی‏که ترسیده‏اید، غمگین یا خوشحالید و یا دروغ می‏گویید؟ با این گالری شما وارد جهان احساسات می‏شوید. از آخرین تکنیک‏های روانشناسی، عصب‏شناسی و فناوری شما به سوی جهانی با یک موضوع هدایت می‏شوید: شما و ارتباط‌تان با دیگران. مسیر چیستان ایجاد شده توسط ذهنتان را طی کنید. این گالری مناسب رده سنی بالای ۱۴ سال است.

گالری ریشه ‏های تمدن

علوم مهندسی، علوم طبیعی و علوم انسانی با یکدیگر در ارتباط و تعامل هستند. به نقطه عطف تمدن توجه کنید، به بزرگترین دستاوردهای بشر نگاه کنید: نوشتن، فلسفه، هنر و فن آوری. در جستجوی منابعی از تمدن مدرن، به شما فرصتی برای ساخت یک پل بر اساس طرح‌های لئوناردو داوینچی داده می‏شود و یا به یک باستان شناس تبدیل می‌شوی و با استفاده از ربات به کاوش می‏پردازی و در مورد منابع انرژی گذشته و حال مطالبی را می‏آموزی. اگر هم بخواهید می‌توانید نقاشی‌های غار را رمزگشایی کنید و یک چنگ لیزری را بنوازید.

گالری همهمه (buzz)

جهان در چشمان مار چه شکلی است؟ داخل یک زیبابین (caleidoscope) چگونه است؟بویایی روباه مانند چیست؟ لمس کنید، بو کنید، کاوش کنید، جدا و مجدد سرهم‏بندی کنید.
این گالری شما را تشویق می‏کند به کشف جهان بپردازید. کودکان و نوجوانان بدون هیچ ترس، تردید و یا اشتباهی با استفاده از تمام حواس خود، آزمایش کنند. آنچه آنها را در این مسیر هدایت می‏کند فقط حس کنجکاوی آنهاست.
بازدیدکنندگان این گالری که سنین ۵ سال یا کمتر هستند باید یک همراه با خود داشته باشند. زمان بازدید از این گالری ۷۰ دقیقه است و از آنجا که در حین بازدید از آثار آبی ممکن است کودکان خیس شوند به همراه داشتن لباس اضافی الزامی است.

پارک اکتشاف

مهندسین، هنرمندان و طراحان باغ با همکاری یکدیگر سعی دارند این پروژه را تکمیل کنند. حاشیه رود ویستولا، مکان مناسبی برای استراحت و آزمایش صداها با کمک دستگاه و وسایل برون نمایشگاهی مانند دستگاه پچ‏پچ کننده (whisperer) است. در فصل تابستان این مکان محل برگزاری مناسبت‌های مختلفی همچون رصد آسمان، سینمای روباز و … می‏باشد.

لابراتوار

لابراتوار شیوه مناسبی برای درک درست پدیده‏ها و فرآیندهای انجام شده در اطراف ما با مطالعه مستقیم آنهاست. آزمایشگاه‏ها مکان‏های مناسبی برای انجام آزمایشات هستند، آزمایشاتی که محبوب مدارس، معلمین و بازدیدکنندگان انفرادی است. نقش آزمایشگاه‏ها بهبود یافته‌است و از آنها به عنوان محیطی برای پیاده‏سازی پروژه‏ و راه‏حل‏های نوآورانه و نمونه‏های اولیه نمایشگاهی استفاده می‏شود. آزمایشگاه‏های مرکز علم کوپرنیک دپارتمان مجزایی می‏باشد.

راهنمایان

راهنمایان چه کسانی هستند؟ در مرکز علم کوپرنیک همه افراد برای انتخاب مسیر و انجام آزمایشات آزاد هستند. البته در صورت نیاز راهنمایان به ارائه توضیحات در گالری‌ها می‏پردازند. راهنمایان متخصص، مشتاق و علاقمند به توضیح پدیده‏های علمی خاص، آثار موجود در گالری‌ها و عملکرد آنها هستند. این افراد پیراهنی قرمز رنگ با لوگوی مرکز علم کوپرنیک بر تن دارند.

روزهای کاری موزه سه‏ شنبه تا جمعه ساعت ۹ الی ۱۸، شنبه و یکشنبه از ساعت ۱۰ لغایت ۱۸ می‏باشد. شایان ذکر است موزه روزهای دوشنبه تعطیل می‏باشد.