موزه علم و صنعت شیکاگو

موزه علم و صنعت شیکاگو، یکی از بزرگترین موزه‌ها در جهان است که مساحتی بالغ بر ۴۰۰ هزار فوت مربع دارد و تلفیقی از تخیل، خلاقیت و کنجکاوی علمی است.
موزه علم و صنعت شیکاگو بین دانشگاه شیکاگو و دریاچه میشیگان در منطقه‌ای به نام جکسون پارک واقع شده‌است، در ساختمانی با معماری هنرهای زیبا که در سال ۱۸۹۳ به عنوان قصر هنرهای زیبا برای نمایشگاه جهانی کلمبیایی ساخته شد. بر خلاف سایر ساختمان‌های سفید شهر، این ساختمان بصورت آجری و با نمایی گچی ساخته‌شد. سال ۱۹۲۶ جولیوس روزنوالد، کارآفرین معروف امریکایی و یکی از اعضای کلوب بازرگانی شیکاگو، سازمان موزه را تاسیس کرد و دو سال بعد یعنی ۱۹۲۸ این مکان، “موزه علم و صنعت” نام گرفت. برای ساخت و الهام گرفتن از نمایشگاه‌های موزه علم، تیم موزه‌داری و ریاست موزه، از موزه علم مونیخ، موزه علوم کنیستن و موزه فنی وین بازدید کردند. موزه علم و صنعت در فاصله سال‌های ۱۹۳۳ -۱۹۴۰ افتتاح شد و به دلیل ازدحام بازدیدکنندگان در فاصله سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ برای ارائه خدمات بهتر و دسترسی راحت‌تر مخاطبان، مورد بازسازی قرار گرفت. موزه علم و صنعت که تا ۵۵ سال برای عموم رایگان بود از سال ۱۹۹۰ با فروش بلیط منبع درآمدی برای خود ایجاد نمود.
از ۱۹۳۳ تاکنون بیش از یکصد و هشتاد میلیون نفر از این موزه بازدید کرده‌اند. سال ۲۰۱۴ بیش از ۳۴۴۰۰۰ دانش‌آموز از این موزه به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری فرهنگی دیدن کردند و وب سایتmsichicago.org با بیش از پنج و نیم میلیون بازدید، یکی از پر بازدیدکننده ترین وب‌سایت‌ها در سال ۲۰۱۴ بوده‌است.
در این موزه بیش از ۳۵۰۰۰ اثر در ۷۵ سالن بزرگ نمایشگاهی وجود‌دارد. موضوعاتی که در این مرکز به آن پرداخته شده عبارتند از: شیمی، طراحی، انرژی، مهندسی، علوم زیستی، سلامت، نوآوری، ساخت، علوم زندگی، ریاضی، تاریخ، فیزیک، حمل و نقل، فناوری و فضا. نمایشگاه‌های اصلی و دائمی این موزه، زیردریایی U-505، شما- تجربه، طوفان علم (تورنادو ۴۰ فوتی)، معدن زغال سنگ (معدن بازسازی شده)، کارخانه اسباب‌بازی ربات محور، لوکوموتیو بخار (امپایر استیت ۹۹۹) که رکورد سرعت بر روی زمین را در سال ۱۹۸۳ به نام خود ثبت‌کرد، اعداد در طبیعت: مارپیچ آیینه، قصر کالین مور و ماشین زمان است. نمایشگاه‌های سیار بسیاری نیز درکنار نمایشگاه‌های دائمی وجود دارد.

زیردریایی Submarine U-505

زیردریایی U-505 از سال ۱۹۵۴ در موزه بوده‌است. این زیردریایی یکی از ۲ زیردریایی آلمان است که در جنگ جهانی دوم به غنیمت گرفته شده و تنها زیردریایی به نمایش در آمده درکل نیمکره غربی است. بازدید از این بخش و معدن زغال‌سنگ هزینه‌ای اضافه‌تر در بر خواهد‌داشت.

اعداد در طبیعت: مارپیچ آینه ای Numbers in Nature: A Mirror Maze

الگوها در طبیعت ما را محصور کرده‌اند. آنها چگونگی عملکرد هر چیز در سیاره‌مان را بیان می‌کنند اگر بدانیم هر یک در کجا هستند: بیرون از پنجره، در زیر یک میکروسکوپ، بر روی یک آیینه- الگوها ما را محصور‌کرده‌اند. آنها رگ‌برگ‌ها، مارپیچ ناتیلیوس(ملوانک) و خال‌های زرافه را شکل‌می‌دهند. الگوها الهام‌بخش ما در خلق و ساخت نیز هستند؛ این الگوها برگرفته از ریاضیات هستند، با مشاده این بخش می‌توانید به این حقیقت دست یابید.

ژنتیک و جوجه‌کشی: Genetics and Baby Chick Hatchery

در این بخش می‌توان به کوچک‌ترین تغییرات ژنتیکی که سبب شکل‌گیری ویژگی‌های متمایز در حیوانات می‌شود پی برد. قورباغه ها با چشمانی درخشنده، موش‌های جهش‌یافته و موش‌های تک‌سلولی تنها چند راه ساده برای مشاهده مهندسی ژنتیک از نزدیک است. یکی از جذاب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین تجربیات این قسمت، جوجه‌های‌کوچکی هستند که سر از تخم در می‌آورند و برای اولین بار قدم به این دنیا می‌گذارند.
از سال ۱۹۵۴ که اولین جوجه سر از تخم در‌آورد، علم ژنتیک تغییر کرده‌است. همانطور که اکنون جوجه‌کشی به حفظ گونه‌های نادر مرغی کمک می‌کند، مهندسی ژنتیک نیز به بهبود زندگی انسان کمک می‌کند. هر فرد حتی شما، در مورد هویت ژنتیکی خود چه می‌دانید؟ اگر ژ‌ن‌های شما مسائل بالقوه را نشان دهند چه می‌کنید؟ ژنتیک- رمزگشایی زندگی- نشان می‌دهد که چگونه قلب و ذهن به مانند کلیدی برای کدهای ژنتیکی هستند.

طوفان‌های علمی: Science Storms

شگفتی طبیعی است:Wonder Is All Natural

سوالاتی که با ورود به این بخش به ذهن خطور می‌کند این است: “چرا آتش می‌سوزد و روشنایی چیست؟” قبل از آنکه با کلمات قادر به توصیف آنها باشیم جذب طبیعت می‌شویم. کودکان مشتاقانه در مورد رنگ آسمان و تمام‌شدن رنگین‌کمان سوال می‌پرسند. بزرگترها در مورد آب و هوا می‌پرسند. میل عجیبی برای تفسیر مشاهدات پیرامون وجود دارد و علوم می‌توانند به این سوالات پاسخ دهند. هفت پدیده طبیعی در این بخش به چشم می‌خورد: رعد و برق، آتش، تورنادو، بهمن، سونامی، نور خورشید و اتم‌های در حرکت. و با کمک آنها مفاهیم اساسی شیمی و فیزیک را می‌توان آموخت.

گالری پژواک: Whispering Gallery

طراحی آکوستیک گالری پژواک، بگونه‌ای است که اگر به آرامی با فردی در اتاق صحبت کنید صدای‌تان کاملا شنیده می‌شود. این گالری از سال ۱۹۳۸ تاکنون، به عنوان یکی از پر طرف‌دارترین و جذاب‌ترین بخش‌های موزه به حساب می‌آید.
طراحی هوشمندانه‌ای که اجرای آن ساده‌تر است. ردپاهای زرد رنگ به شما می‌گوید که کجا بایستید. استفاده آن آسان و توقف آزمایش دشوار است. گالری بیضی شکل است و دیش‌ها در نقاط کانونی قرار گرفته‌اند و برای بازتاب صدا از دیوارهای منحنی گالری استفاده می‌شود. آیا می‌توانید مسیری را که امواج صوتی سیر می‌کنند بیابید؟ انجام آزمایش در نقطه‌ی دیگری از اتاق، به مانند طراحی صوت با قدرت صدای شما است.
فراتر از یک جسم، انسان تلفیقی از تجربه، انتخاب، شخصیت و محیط زیست است. شخصیت هر فرد بواسطه رضایتمندی از زندگی و اهمیت به خود شکل می‌گیرد. ذهن، بدن و روح یک ارتباط حیاتی با هم دارند و با استفاده از هر یک می‌توان خوب بودن را حس کرد. پتانسیل خوبی و سلامتی در اختیار فرد است….. این تنها یک دیالوگ است. دیالوگی با خود.

انقلاب رباتیک: Robot Revolution

لحظاتی وجود دارد که یک تکنولوژی برای پیشرفت آماده‌است و رباتیک یکی از آنهاست. صرف نظر از سن، شما شاهد بوده‌اید که یک فن‌آوری‌ برای برآورده ساختن یک نیاز به وجود‌آمده و زندگی را بطور کلی دستخوش تغییرات ساخته‌است (آیا آخرین باری که یک نقشه را تا کردید بخاطر می‌آورید؟) این ایده‌ها به عنوان سوالاتی ساده مطرح می‌شوند: چگونه می‌توان این کار را بهتر انجام داد؟ سریعتر و بدون خطر؟ روبات‌ها برای پاسخ به این سوالات ساخته شده‌اند؛ آنها تعجب انسان بر می‌انگیزند.
گالری رباتیک، یک مجموعه بی نظیر از تکنولوژی ربات‌هایی است که از مکان‌های مختلف گردآوری وکارهایی انجام می‌دهندکه به سختی باور دارید. ربات‌های پیشرفته‌ای را از سراسر دنیا می‌توانید ببینید و با چگونگی عملکرد آنها آشنا شوید. در مکان و شرایط خطرناک قابل استفاده هستند، فوتبال تیمی بازی می‌کنند، می‌توانند به به حالت‌های چهره عکس‌العمل نشان ‌دهند. این گالری محلی است که می‌توانید تمام این ربات‌ها را از نزدیک مشاهده نمایید.

آینده انرژی شیکاگو، فرصتی برای بازتولید پدیده‌ی انرژی شهری است. یک فیلم کوتاه زیبا، شگفتی‌های انرژی را در دنیای طبیعی به تصویر می‌کشد و چالش‌های پیشرو در ایجاد آینده‌ی بهتر انرژی را به نمایش می‌گذارد. سپس، آزمایشگاه شبیه سازی، انرژی ذهنی شما برای استفاده از توان بالقوه‌ شیکاگو کار می‌گیرد آن هم با طراحی گلخانه، ماشین سبز، جاده سبز و …. این یک بازی است، اما داده‌ها، گزینه‌ها و چالش‌های موجود بسیار واقعی هستند. پس از آن، از باغ انرژی بازدید کنید، جایی که می‌توانید انرژی درون خود را به افکت‌های خیره‌کننده نور تبدیل کنید.

گالری حمل‌ونقل: Transportation Gallery

در بخش دیگری از این موزه یک بوئینگ ۷۲۷ که اهدائی از خطوط هواپیمایی امریکاست به چشم می‌خورد که یکی از بال‌های آن برای تسهیل بازدید برداشته و حفره‌هایی در آن تعبیه شده‌است. پس از ثبت رکورد، “سریعترین لوکوموتیو جهان” به کشور سفر کرد و در نمایشگاه کلمبیا در سال ۱۸۹۳ در شیکاگو نمایش داده‌شد. پس از نمایشگاه، همچنان به ارائه خدمات مسافر و حمل و نقل برای سال‌ها ادامه داد. لوکوموتیو مشهور در سال ۱۹۳۳ برای نمایشگاه قرن پیشرفت جهان به شیکاگو بازگشت و از ۱۹۴۸ تا ۱۹۴۹ در نمایشگاه راه‌آهن شیکاگو بود. ماکت هواپیمای برادران رایت و بالون از دیگر آثار موجود در این گالری هستند.

کارخانه ایده‌پردازی: Idea Factory

درکارخانه ایده‌پردازی، جوان‌ترین مهمانان موزه علم و صنعت می‌توانند در آزمایشگاه به تحقیقات علمی خود بپردازند به ویژه آزمایشاتی که به ۳۰۰۰ گالن آب نیاز دارند.
دانشمندان جوان ۱۰ ساله و کوچکتر (با خانواده‌هایشان) به یک مرکز تحقیقاتی دعوت شده‌اند، تا از فرصت‌های پیش آمده برای آزمایش و مشاهده تئوری‌های ساخت، ماشین‌های ساده، نور، مغناطیس، فشار هوا و موارد دیگر استفاده کنند. مفاهیم در مورد ۴ شکل ایلی مکعب، کره، چهاروجهی و مخروط است.

تولید جالب: Manufacturing Fun

تمام فرآیند تولید اسباب بازی را در این خط مونتاژ مدرن می‌توان مشاهده کرد و سوار کردن قطعات تا بسته بندی را دنبال کرد. سرعت و دقت نیز به نوبه‌ی خود تماشایی است.

اسنوزوم:Science Snoozeum

شبی در موزه برای گروه‌های پسر و دختر و رده‌های سنی ۶-۱۲ سال و همچنین خانواده‌هایی با کودکان ۶ تا ۱۲ ساله است. به دلیل محدودیت فضا باید پیش‌ثبت انجام شود. هزینه ثبت‌نام ۶۵ دلار است که شامل یک شب اقامت در موزه، پارکینگ، تماشای یک فیلم در تالار تئاتر، فعالیت و برنامه‌های ویژه و صبحانه است.

برنامه های همگانی

برنامه های همگانی این مجموعه شامل نمایشگاه‌های مجهز، تورهای خاص، لابراتورهای تعاملی و رویدادهای شبانه و سخنرانی می‌باشد. هر ساله با برگزاری دوره‎های آموزش علوم معلمان، حدود ۱۰۰۰ معلم در این دوره های آموزشی شرکت می‌کنند). جذب بیش از ۶۰۰ نوجوان در دوره‌های مهارت آموزی و کسب تجربه‌ی علمی و برگزازری تورهای علمی در مدارس، برنامه‌های یادگیری آزمایشگاهی برای ۲۳۰۰۰ دانش آموز در حین بازدید از موزه از دیگر فعالیت‌های جانبی این مرکز است.

ساعات بازدید موزه

هر روزه از ساعت ۹:۳۰ لغایت ۱۷:۳۰ و از اول سپتامبر تا ساعت ۱۶ باز است. هزینه بازدید از موزه برای بزرگسالان ۱۸ دلار و برای کودکان با رده سنی ۳ تا ۱۱ سال، ۱۱ دلار است. بعضی از نمایشگاه‌ها مانند تور معدن، زیردریایی، کاوشگران زمین، آزمایشگاه، آرشیو وال‌دیزنی و انرژی آینده شیکاگو شامل پرداخت هزینه‌ی بیشتری می‌شوند. هزینه‌ ورودی به اضافه‌ی یکی از تورها ۲۷ دلار برای بزرگسالان و ۱۸ دلار برای کودکان است. بازدید با دو تور ویژه نیز به ترتیب ۳۲ و ۲۲ دلار است.
برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت https://www.msichicago.org مراجعه نمایید.