موزه علوم و فناوری برزیل (PUCRS)

این موزه در تاریخ نهم دسامبر ۱۹۹۸ افتتاح شده و تنها موزه تعاملی علوم طبیعی در آمریکای لاتین و یکی از بهترین موزه‌های جهان است که به ارائه فعالیت و برنامه‌های متنوعی برای رده‌های سنی مختلف می‌پردازد و حوزه هایی مانند جهان، زمین، محیط زیست و بشر را در بر می‌گیرد. فضای نمایشگاه دائمی این موزه حدود مشتمل بر ۷۰۰ اثرتعاملی را در زمینه های علمی است.

علم، تعامل و دانش

بر اساس قوانین دانشگاه پنتیفیلاک کاتولیک ریودوژانیرو برزیل (PUCRS) ، ماموریت موزه علوم و فن‌آوری تولید، حفظ و ترویج دانش از طریق مجموعه و آثار نمایشگاهی و هم‌چنین مشارکت در توسعه علوم، آموزش و فرهنگ است.
نقش موزه به عنوان یک کانال ترویج دانش، ماحصل نمایشگاه‌های موزه‌ای است که منجر به تحریک حس کنجکاوی، ذوق و احساس علمی می‌شود. موزه ارزش زیادی برای بازدیدکنندگان قائل است چرا که آنها افرادی هستند که با مشارکت خود در تجربه‌های سرگرم‌کننده ، مهیج و غیرمعمول، نقش مهمی در یادگیری خود ایفا می‌کنند. این مرکز همچنین به تولید و حفظ دانش کمک شایانی می‌کند. مجموعه‌های علمی این موزه شامل مجموعه زیادی از فسیل‌ها، نمونه‌هایی از تنوع زیستی ما و قطعه‌های حفاری‌های باستان‌شناسی است که هدف تحقیق دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری از نقاط مختلف جهان است.

پستانداران دریایی (Aquatic Mammals)

این نمایشگاه با نمایش اسکلت یک نهنگ براید Bryde’s whale (Balaenoptera edeni) که حدود پانزده متر طول دارد و ۹۵٪ استخوان‌های اصلی آن سالم است آغاز می‌‌گردد. این نمایشگاه یک تجربه استثنایی است. چیدمان، شکل و سایز استخوان‌های این نهنگ بازدیدکننده را به فکر فرو می‌برد که چگونه این موجود عظیم‌الجثه زندگی می‌کند، عاداتش به چه صورت است و او را با سایر موجودات مقایسه می‌کنند.
اسکلت‌ها نشانه‌هایی از میلیون‌ها سال تکامل را نشان می‌دهند. جمجمه یک شیر دریایی، یک دلفین و یک اورکلا دروغین، و همچنین صفحات استخوانی یک نهنگ مینکی (نهنگ بزرگ‌باله‌ای کوچک) نیز به مجموعه اضافه شده که به درک بهتر فرایند تکاملی بعضی از پستانداران آبزی کمک شایانی می‌کند.
در پنل “غول‌های اقیانوسی ” شکل و اندازه برخی از بزرگ‌ترین موجودات روی زمین با یکدیگر مقایسه می‌شوند. این تجربه با لمس مجموعه‌ای از مهره‌های نهنگ، حس وزن، بافت، سختی و ویژگی‌هایی که با چشم قابل مشاهده نیست کامل می‌شود.
در کنار آثار، تصاویر، فیلم و مصاحبه نیز درج شده است.

موتور الکتریکی

Space of the Electric Moped

نوآوری و نگرانی در مورد حفظ منابع طبیعی، ایده‌های اصلی فضای موتور الکتریکی است، فضایی که بازدیدکنندگان می‌توانند یک موتور الکتریکی را برانند و در مورد حمل‌ونقل بدون آلودگی و با انرژی تجدیدپذیر بیاموزند.
مزایای استفاده از دوچرخه الکتریکی:

  • فناوری سبز، بدون آلایندگی
  • بدون سر و صدا و آلودگی صوتی
  • تعمیر و نگهداری ارزان، زیر ساخت ساده
  • هزینه شارژ کم با استفاده از پنل‌های فوتوولتاییک

این مسیر توسط یک درخت خورشیدی که در محیط نصب شده تکمیل می‌شود. درخت خورشیدی می تواند انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تمیز و تجدید پذیر تبدیل کند. این انرژی برای شارژ باتری موبایل، لب‌تاپ و حتی خود موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علم در برابر جرم

Science against Crime

امروزه سریال‌های جنایی تلویزیون، مورد توجه و تحریک حس کنجکاوی جوانان شده است.. به منظور ترویج یافته‌های علمی و روش‌شناسی علوم جنایی بصورت سرگرمی و بازی، این گالری به معرفی شیوه‌های تحقیق جنایی می‌پردازد و برای این منظور از صحنه جرم- یک استخوان از اسکلت دایناسور که در گالری به نمایش در آمده‌است، استفاده می‌کند. از اینجا جرم، مشاهدات و توان استنتاج بازدیدکنندگان در زمینه هایی مانند بالستیک، تجزیه و تحلیل اثر انگشت، محاسبات و زیست‌شناسی قانونی مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

علم و مراقبت

Science and Caretaking

با هدف گسترش میراث فلورانس نایتینگل (Florence Nightingale)، بنیانگذار علوم پرستاری، نمایشگاه علم و مراقبت با حمایت دانشکده پرستاری دانشگاه پنتیفیلاک کاتولیک ریودوژانیرو برزیل (PUCRS)،دانشکده تغذیه و فیزیوتراپی و انجمن پرستاری برزیل / ABEn-RS گسترش یافت . در این نمایشگاه علاوه بر نمایش جزئیات زندگی و کار فلورانس نایتینگل، مراقبت به عنوان مهم‌ترین تمرین پرستاری به منزله علم و هنر نمایش داده شده‌است.
به منظور رسیدگی به چنین موضوعاتی، آزمایش‌های تعاملی طراحی شده‌اند که اهمیت بهداشت شخصی و محیطی را برای بهبود مراقبت از بیمار، مخصوصا در مورد درمان کودکان و سالمندان پر رنگ و پر اهمیت جلوه می‌کنند.

Amphibians: diversity and threats

دوزیستان: تنوع و تهدید

برزیل تقریبا ۸۰۰ گونه دوزیست دارد که اهمیت زیست محیطی قابل توجهی دارند. با این حال، شواهد موجود حاکی از کاهش تعداد دوزیستان در سراسر جهان در دهه‌های اخیر است.
این نمایشگاه به منظور تشویق همدلی بازدیدکنندگان با دوزیستان، به نمایش زیبایی پنهان در شکل، رنگ و حس کنجکاوی در مورد این حیوانات کوچک می‌پردازد و اهمیت حفظ و نگهداری آن‌ها را اطلاع رسانی می‌کند.

A Minute of Science

یک دقیقه علم

یک آزمایشگاه کوچک سیار در محدوده نمایشگاهی بازدیدکنندگان را به شرکت در فعالیت‌های تجربی در زمینه‌های زیست شناسی، شیمی و فیزیک دعوت می‌کند.

Inflatable Planetarium

افلاک‌نمای بادی

در این افلاک‌نما بازدیدکنندگان می‌توانند ستارگان آسمان پورتو آلگری را شناسایی کنند و زیبایی و عظمت جهان را به زیبایی شبیه سازی کنند.

Electrostatics Show

جنگ الکترواستاتیک

یک تجربه شوک الکتریکی که فعالیت‌های تعاملی مرتبط با زندگی روزمره بازدیدکنندگان ارائه می‌کند.

مجموعه‌های علمی

این موزه دارای مجموعه‌های علمی در زمینه‌های زیست‌شناسی، گیاه‌شناسی، زمین‌شناسی و باستان‌شناسی است. همه این مجموعه‌ها با هم تصویری گسترده از تنوع زیستی و اشتغال انسان در جنوب برزیل را تشکیل می‌دهند. همچنین در برگیرنده نمونه‌هایی از سایر مناطق کشور و خارج از کشور هستند.
این مجموعه‌ها توسط محققان و دانشجویان مقاطع کارشناسی و فارغ‌التحصیل دانشگاه PUCRS و نیز سایر موسسات ملی و بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها علاوه بر ویژگی علمی خود، پشتیبان آموزش منابع انسانی در حوزه موزه داری، آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی) و دانشجویان دانشگاه هستند.
موزه‌داری در این بخش شامل طبقه‌بندی، آماده‌سازی، شناسایی، ثبت گونه‌ها، محاسبه، مدیریت امانت به سایر موزه‌ها، نگهداری مستمر، مانیتورینگ شرایط محیطی جهت حصول اطمینان از شرایط مطلوب است.

نمایشگاه سیار

اگر شما نمی‌توانید به موزه بیاید، موزه به دیدار شما می‌آید.
فلسفه وجودی نمایشگاه سیار، وسیله‌ای بی‌نظیر برای ترویج علم است که برای رویدادها و مناست‌های فرهنگی و نمایشگاهی استفاده می‌شود. افراد با گروه‌‌های سنی مختلف امکان یادگیری از طریق آثار تعاملی و جنگ‌های علمی را دارند.
نمایشگاه سیار در داخل یک کامیون به فضای ۶۰۰ متر مربع و با ۷۰ آزمایش تجربی برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند به یادگیری علوم در فضایی شاد و لذت‌بخش بپردازند. زمانی که نمایشگاه سیاری نباشد این کامیون به یک سالن با ظرفیت ۵۰ صندلی تبدیل می‌شود که مجهز به سیستم تهویه، تجهیزات سمعی بصری و فن‌آوری سه‌بعدی است. از این فضا برای سخنرانی و ارائه مستندات علمی استفاده می‌شود. تیمی از متخصصان، تسهیل‌کنندگان و تکنسین‌ها با این پروژه همراه هستند.
از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۱۴۰ نمایشگاه سیار برای رویدادهای مختلف برگزار شده که بالغ بر دو میلیون نفر بازدیدکننده داشته است.

بلیط

• عامه مردم
۴۰ رئال ببرزیل
• بلیت نیم بها:
بازدیدکنندگان تا ۱۵ سال
بازدیدکنندگان ۶۰ سال به بالا
دانشجویان و اساتید دانشگاه
• جنگ علمی
۸ رئال
• افلاک‌نمای دیجیتال
شنبه تا سه‌شنبه کودکان زیر ۴ سال از پرداخت پول معاف هستند.
روزهای شنبه، یکشنبه و تعطیلات کودکان زیر ۶ سال از پرداخت بلیت معاف هستند.

ساعات بازدید

• سه‌شنبه لغایت جمعه
۹ صبح الی ۱۷
• شنبه و یکشنبه
۱۰ صبح الی ۱۸
• پنج‌شنبه
تعطیل
برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت : http://www.pucrs.br/mct/ مراجعه نمایید.