موزه علوم و فناوری دانمارک

موزه علوم و فناوری دانمارک در سال ۱۹۱۱ توسط انجمن صنعت و صنایع دستی کپنهاگ تأسیس شد. در حالی که راه اندازی، مجموعه‌های موزه به زمان عقب‌تر یرمی‌گردد. از جمله آثار این مجموعه‌ها می‌توان به ترازویی از قرن هفدهم و مجموعه آثار دانشمند مشهور دانمارکی هانس کریستین اورستد، کاشف الکترومغناطیس در سال ۱۸۲۰ اشاره کرد. این موزه در ابتدا در دانشگاه فنی دانمارک واقع شده بود اما در سال ۱۹۶۵ به مکان فعلی خود در هلسینگر منتقل شد.
از زمان تأسیس، موزه یکی از بهترین مجموعه‌های علوم و فناوری در شمال اروپا محسوب می‌شود. امروزه این موزه دارای چندین مجموعه بزرگ است که از جمله آنها می‌توان به آثار نمایشگاه بزرگ صنعتی نوردیک که در سال ۱۸۸۸ در کپنهاگ برگزار شد و مجموعه اصلی آن از دانشگاه فنی دانمارک بود اشاره‌کرد. علاوه براین، این موزه مجموعه‌های بزرگ خود را از موزه هواپیماهای سابق دانمارک، امداد و نجات، موزه سابق جاده و پل، مجموعه نمونه‌های اولیه اداره ثبت اختراعات، یک مجموعه ارتباطی مهم تاریخی از موزه Tage Schouboe را دریافت کرده‌است. این موزه در سال حدود ۶۰۰۰۰ بازدیدکننده دارد، حدود ۱۰۰۰۰ دانشجو سالانه از آن بازدید می‌کنند و مجموعه آثارآن بالغ بر ۳۰۰۰۰ اثر است.
موزه علوم و فناوری دانمارک موزه‌ای برای همه است. از نخستین شیفتگی‌های کودکانه نسبت به فنآوری و ماشین‌آلات و ارتباط فناوری و زندگی روزمره، تا بینشی نادر در مورد مکانیک و عملکرد آن را پوشش می‌دهد. در موزه می‌توانید یک مجموعه نفسگیر و روایت‌های بی‌نظیر آن را کشف کنید، از اختراعات فنی قابل توجه گرفته تا مفهوم آنچه در آینده ممکن است انتظار آن را داشته باشید.

هدف و استراتژی

موزه انرژی، مرکز کسب تجربه و ترویج انرژی، را ه‌حل‌های آینده برای انرژی و تغییرات سبز است. چشم‌انداز این مرکز بر پایه های موزه سنتی بنا شده‌است وچشم‌انداز آن تبدیل دانش به متریالی جذاب و جالب برای عموم است تا آن‌هاا را درگیر کند و الهام‌بخش آنان برای توسعه‌ای پایدارتر باشد. این موزه تلاش می‌کند علاقه دانمارکی‌ها را نسبت به موضوعاتی مانند انرژی، آب و هوا و تغییرات سبز تحریک کند. پس از بازدید از موزه انرژی دانمارک، اصطلاحاتی مانند انرژی پایدار، تغییرات سبز، خروجی CO2 و تغییرات آب و هوایی برای بازدیدکنندگان ملموس‌ و قابل فهم‌تر خواهد‌ بود.

تمرکز بر تغییرات سبز

کاهش مصرف انرژی، کاهش گاز CO2 و تبدیل سوخت‌های فسیلی به انرژی تجدید‌پذیر برای حصول اطمینان یک سیاره برای آینده‌ای پایدار ضروری است و در موزه انرژی دانمارک این موضوع به شیوه‌های جدید، هیجان‌‌انگیز و الهام‌بخش از طریق نمایشگاه‌ها، رویدادها، تورهای هدایت شده، گفتگو، سمینار و تحقیق صورت می‌پذیرد.

سطح بعدی – دنیای بازی های ویدیویی: NEXT LEVEL: a world of video games

در سال ۲۰۱۸ دانمارکی‌ها زمان بیشتری را به بازی‌های ویدئویی اختصاص می‌دادند تا خواندن رسانه‌های چاپی. بازی‌های ویدئویی از یک فناوری طاقچه‌ای برای نوجوانان به قسمت اصلی زندگی روزمره با ماجراهای فراوان، پیروزی و شکست رسید. در نمایشگاه NEXT LEVEL می‌توانید سفری داشته باشید به تاریخچه بازی‌های ویدیوی ۵۷ ساله – از اولین بازی ویدیویی دانمارکی گرفته تا جا‌م‌های کسب شده توسط تیم موفق دانمارکی (Astralis) همچنین می‌توانید ۲۵ بازی ویدیویی مختلف را در دستگاه های اصلی بازی کنید.

۱۰روز در فضا: ۱۰ Days in Space

۲ میلیون اسب بخار برای ارسال آندریاس موگنسن به فضا مورد نیاز بود. بعد از ۱۰ روز بی‌وزنی، او با سرعت ۲۸۰۰۰کیلومتر در ساعت به زمین بازگشت! از این یزرگتر نمی‌شود. حال می‌توانید با حضور در نمایشگاه ۱۰ روز در فضا، به سفر او به فضا بپیوندید. با کپسول فضایی جذاب آندریاس موگنسن که او را به عنوان اولین فضانورد دانمارکی به فضا فرستاده فضانورد بودن را تجربه کنید.

تلفن هوشمند: Smartphone mania

این نمایشگاه در مورد ارتباطات و چگونگی تأثیر آثار فناورانه برنحوه تعامل با یکدیگر است. محور این نمایشگاه بر روی یک شیء روزمره که همه ما می‌شناسیم، یعنی تلفن هوشمند استوار است. با بررسی تاریخچه تلفن هوشمند می‌توان به بینشی نسبت به پیشرفت های مختلف و نوآور‌هایی که اختراع تلفن هوشمند را میسر ساخته دست یافت. اختراعاتی از قبیل برق ، تلفن ، رادیو تلویزیون و رایانه. در این نمایشگاه می‌توان به سؤالات مهمی پاسخ داد: فنآوری چگونه بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد؟ پیامد اینکه میلیاردها نفر با تلفن همراه با یکدیگر در ارتباط هستند چیست؟ این فناوری چه فرصت‌هایی را برای ما در برقراری ارتباط، دریافت اطلاعات و سرگرم کردن به ما می‌دهد؟ تلفن چه تأثیری بر جهان و جامعه ما در آینده خواهد گذاشت؟

تاریخ دانمارک در مینیاتور: The history of Denmark in miniature

ماکت راه‌آهن به واسطه همکاری فیمابین موزه و گروهی از داوطلبان-در طی ۱۰ سال- ساخته شده‌است. ساخت این ماکت بگونه‌ای است که تاریخچه صنعت دانمارک از ۱۸۴۷ تا ۱۹۶۰ را نمایش می‌دهد. در میان این آثار می‌توان به اولین قطار راه آهن بین کپنهاگ و روسکیلد، هلیکوپتر مخترع دانمارکی “الهامر” Ellehammer ، اولین کارخانه انسولینNordisk اشاره کرد. این نمایشگاه به شکلی ساخته شده که راه‌آهن را به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهد. نور بین روز و شب تغییر می‌کند و در سقف، می‌توانید برگزیده‌ای از مجموعه مدل هواپیماهای موزه را ببینید. همچنین می‌توانید بهترین مدل قطارها را از مجموعه موزه تجربه کنید. در این میان معروف‌ترین قطار “کروکودیل” است که مورکلین در دوره بین جنگی آن را تولید کرد.

۱۰۰سال اختراعات دانمارکی: ۱۰۰ years of Danish inventions

در نمایشگاه موزه با ثبت اختراعات دانمارکی می‌توانید برخی از نمونه‌های اولیه‌ای را که مخترعین به دفتر ثبت اختراع ارسال کرده‌اند، مشاهده کنید. این مجموعه شامل نمونه‌های اولیه‌ای است که بعداً به موفقیت‌های جهانی در صنعت تبدیل شده‌است. در این نمایشگاه می‌توانید اختراعات موفق دیگری همچون LEGO از سال ۱۹۵۸ و سینی دستگاه تخم مرغ Hartmann را ببینید. همچنین نمونه‌های اولیه‌ای که در تاریخ جهان هرگز مورد توجه واقع نشده نیز نمایش داده شده‌است . در میان آنها به عنوان مثال دستگاه قطع عضو مارماهی به چشم می‌خورد.

امکانات موزه

پارکینگ

پارکینگ بخش معلولین در ورودی موزه قرار دارد و امکان اجاره ویلچر نیز در کنار کافی شاپ امکان‌پذیر است.

کافی شاپ

کافی شاپ و فروشگاه درکنار در ورودی موزه قرار دارد. در این بخش می‌توانید غذا و نوشیدنی خریداری کنید. در فصولی که بازدیدکننده زیاد است یک منو خاص موجود است. آشپزخانه از ساعت ۱۱ لغایت ۳ بعدازظهر مشغول به کار است. اگر خوراکی همراه خود دارید روی نیمکت در فضای باز می‌توانید آن را میل نمایید.

فروشگاه موزه

از فروشگاه موزه ی‌توانید سوغاتی، اسباب بازی،کتاب و هر آنچه که تصور می‌کنید پل ارتباطی با علوم و فناوری است خریداری کنید.

حیوانات

ورود حیوانات به داخل موزه ممنوع است لیکن از فضای باز و بیرونی موزه می‌توانند استفاده کنند.
از آنجا که فضای نمایشگاهی وسایل گرمایشی ندارد در فصل زمستان لباس گرم با خود همراه داشته باشید.

فوریه لغایت نوامبر

سه‌شنبه تا جمعه از ۱۰ صبح لغایت ۵ بعدازظهر

نوامبر لغایت ژانویه

سه‌شنبه تا یکشنبه از ۱۰ صبح لغایت۴ بعدازظهر

هزینه ورودی

بزرگسال: ۹۰ کرون دانمارک
بالای ۶۵ سال۸۰ کرون
دانشجو با کارت دانشجویی۸۱کرون
زیر ۱۸ سال: رایگان