موزه علوم و فناوری شانگهای چین

Shanghai Science and Technology Museum

موزه علوم و موزه علوم و فن‌آوری شانگهای در منطقه پودانگ شهر شانگهای نزدیک به پارک سده، بزرگ‌ترین پارک شهر شانگهای قرار گرفته و یکی از نقاط گردشگری ملی این کشور محسوب می‌شود.، که با استاندارد AAAAA تطابق دارد. این موزه به مساحت ۶۸۰۰۰ مترمربع، با فضای نمایشگاهی ۱۰۶۰۰۰ مترمربع و با ظرفیت سالانه ۲ تا ۳ میلیون بازدیدکننده، در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد و یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های دولت چین در بخش فرهنگی اجتماعی این کشور بوده که هزینه‌ای حدود یک بیلیون و هفتصد و پنجاه و پنج میلیون یوان معادل ۲۸۷ میلیارد دلار در برداشته‌است. موزه شانگهای در رتبه هفتم در میان بیست موزه ملی معروف در جهان توسط انجمن سرگرمی‌های موضوعی و فناوری(Themed Entertainment Association and AECOM) در سال ۲۰۱۶ انتخاب شده‌است. این موزه یکی از پربیننده‌ترین موزه‌های مدرن چین محسوب می‌شود‌. طراحی ساختمان اصلی و فضاهای نمایشگاهی موزه توسط شرکت چند رسانه‌ای و فراتکنولوژیکی با نام Creative Star Digital انجام شده‌است. شاخص‌ترین موضوعاتی که موزه علوم و فن‌آوری شانگهای به آن پرداخته، “طبیعت، انسان و فن‌آوری” است که به منظور آموزش، پژوهش، گردشگری، همکاری، ارتباطات، جمع‌آوری، تولید و ارائه فرصت‌های جدید جهت کسب دانش فن‌آوری به بازدیدکنندگان، انتخاب شده‌است.
موزه علوم و موزه علوم و فن‌آوری شانگهای در حال حاضر دارای ۱۱ نمایشگاه دائمی با موضوعات تنوع زیستی، اکتشافات زمین، مهد طراحی، پرتو حکمت، سیاره خانگی، عصر اطلاعات، دنیای ربات‌ها، در پرتو اکتشاف، بشر و سلامت، ناوبری فضائی، سرزمین رویائی کودکان، دو نمایشگاه خاص دنیای عنکبوت‌ها و دنیای حیوانات و دو گالری فن‌آوری‌های کهن چین که به نمایش اختراعات و صنعت کشور چین می‌پردازد که عبارتند از: سیستم آبرسانی، ساخت توپ‌های باروتی‌، آسیاب‌های بادی،حمل و نقل دریایی و گیاهان دارویی مانندجینگ‌سینگ، چوب چینی و گالری کاوشگران علوم(معرفی محققان و دانشمندان معاصر شانگهای) که از دیگر بخش‌های پر مخاطب این موزه است.
در ذیل به شرح تعدادی از گالری های این موزه می پردازیم؛

گالری اکتشاف زمین: Earth Exploration

این گالری با استفاده از مناظر شبیه سازی شده، نمایش های تعاملی، نمونه‌های طبیعی، نمایش فیلم و مالتی مدیا، و مدل سازی از اکتشاف زمین بیانگر این پدیده است که زمین با حفظ حرکت دائمی خود بر مبنای قوانین سیر تکامل پویاست. این بخش با ۲۲۰۰ متر مربع به سه بخش تقسیم می‌شود؛ مغناطیس، سفر برای اکتشاف زمین و جغرافیای فیزیکی شانگهای که به معرفی مکان و حرکت زمین در گیتی، مواد تشکیل دهنده زمین، شکل ‌گیری ساختاری زمین، ویژگی‌های خطوط سطحی و جغرافیای فیزیکی شانگهای می پردازد.

گالری دنیای ربات ها: World of robots

دنیای ربات ها در آینده چگونه است؟ چگونه انسان و ربات در آینده با آرامش در کنار هم خواهند بود؟
در بخش دنیای ربات ها که فضایی حدود ۱۵۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده است، بازدیدکنندگان می توانند با یک ربات شطرنج بازی کنند و یا با رباتی تیر و کمان، تیراندازی نمایند و اگر بازدیدکننده ای مایل به آواز خواندن باشد ربات آهنگساز می-تواند او را در نواختن پیانو همراهی نماید.

فضای ناوبری: Space Navigation

می دانیم که گستره ی فضا و ستارگان درخشان، پر از رمز و راز است، و همین امر سبب جذابیت اکتشاف مستمر ما در فضا خواهد بود. سفر به فضا از بزرگ ترین اکتشافات علم و فن آوری قرن بیستم به حساب می آید. اما، چگونه سفر به فضا را می توان درک کرد؟ چه ابداعات و اختراعاتی در این زمینه داریم؟ چگونه فضانوردان به فضا می روند؟ چه پدیده هایی را در فضای بیکران مشاهده می کنیم؟ این سوالات، مقدمه ایجاد “فضای ناوبری” با متراژ ۱۸۰۰ متر مربع در موزه ی علوم و فناوری شانگهای شده که خود به چهار بخش مجزا تفکیک می شود: دانش فضایی، آموزش و تجربه فضایی، نمایشگاه دستاوردهای فضایی و سینمای فضایی. بازدید کنندگان با شرکت در برنامه های متنوع تعاملی، می توانند دانش و درک فضایی خود را افزایش دهند و به رویای پرواز خود جامه عمل بپوشانند.

عصر اطلاعات: Information Era

این بخش به صورت یک آزمایشگاه مجازی است که در آن حیوانات نمایش داده شده بر روی پروژکتور می توانند فرامین بازدیدکنندگان را انجام دهند، صورتک‌ها می‌توانند بوهای متفاوت را از هم تشخیص دهند و آزمایشات متعددی که در آزمایشگاه های معمولی قابل اجرا نیستند، در این آزمایشگاه مجازی قابل انجام است. در این بخش، بازدید‌کنندگان می‌توانند نمونه‌های طبیعی را ببینند و بازی‌های تعاملی متنوعی را انجام دهند. این بازی‌ها سیر تکامل فناوری اطلاعات را از حالت سنتی تا مدرن به معرض نمایش می‌گذارند.

مهد طراحی: Cradle of Design

هر فردی می تواند یک طراح باشد. این موضوعی است که گالری مهد طراحی به عنوان کوچک‌ترین نمایشگاه موزه علوم و فناوری شانگهای با مساحتی حدود ۸۰۰ متر مربع بدان پرداخته است.
این موزه دارای بخش های رفاهی چون؛ فضای نمایش , IMAX Dome, IWERKS فضای نمایش سه بعدیIMAX ، بوفه، فروشگاه، سرویس بهداشتی، نیمکت و زمین بازی مخصوص کودکان می‌باشد. ورودی موزه برای بزرگسالان ۴۰ رنمینبی و برای کودکان زیر یک سال و نیم رایگان می باشد. ساعات بازدید ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر بوده و موزه روزهای دوشنبه تعطیل می باشد
برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت http://en.sstm.org.cn مراجعه نمایید.