موزه ملی علوم تایلند

 NATIONAL SCIENCE MUSEUM THAILAND

به مناسبت شصتمین سالگرد تولد ملکه Sirikit در سال ۱۹۹۲، دولت تایلند به دلیل توجه ملکه به شهروندان و ملت تایلند، به ویژه رهبری و تلاش جدی وی در بکارگیری علوم و فناوری در راستای ارتقا کیفی زندگی و مشاغل بهتر در مناطق روستایی، منابع طبیعی و احیای محیط زیست و همچنین حفاظت از هنر و صنایع دستی و فرهنگ تایلندی و فرهنگ مناطق روستایی و عزم وی در افزایش علاقه به تحقیق و توسعه علمی و فناوری برای کیفیت بهتر زندگی و توسعه جدی اقتصادی به افتخار ملکه، پروژه ای را با نام “موزه علوم” آغاز کرد و در سال ۱۹۹۵، دولت مجوز رسمی تأسیس موزه علوم ملی (NSM) به صورت ایالتی را تایید کرد. موزه ملی علوم و فناوری تایلند در تاریخ ۹ ژوئن سال ۲۰۰۰ برای عموم گشایش یافت.
ساختمان “موزه علوم ” با یک معماری جذاب مدرن و تصویری منعکس کننده از پیشرفت علم و فناوری در تایلند است طراحی شده است. تیم طراح معماری یک ساختمان خیره‌کننده جدید با اشکال هندسی از ساختار مهندسی طراحی کرده‌است. این ساختمان با استفاده از زوایای تیز مکعبی ساخته شده است و تعادل ۳ مکعب متکی به تحمل پایه در سه نقطه است که هر نقطه ۴۲۰۰ تن وزن تحمل می‌کند. یکدیگر متکی هستند و تنها در ۳ نقطه پایه را تحمل می کند ، و هر نقطه وزن آن ۴۲۰۰ تن است. ارتفاع ساختمان ۴۵ متر است. سازه ساختمان با روکش اپوکسی جهت جلوگیری از خوردگی سازه فولادی پوشانده شده‌است. این ساختمان ۵ طبقه از بتون ساخته شده که قادر به تحمل وزن ۵۰۰ کیلوگرم در هر متر مربع، و مقاومت در برابر هوا تا ۱۲۰ کیلوگرم در هر متر مربع است. دیوارهای آن از فولاد سرامیکی بادوام و بدون نقاشی برای دراز‌ مدت ساخته شده‌است، اما عایق حرارتی به منظور صرفه جویی در مصرف بهتر انرژی و کنترل دما مورد استفاده قرار گرفته است.
در موزه علوم می‌توان علم را به روش‌های جدید کشف کرد، هیچ کتاب درسی در اینجا در موزه علوم ملی تایلند وجود ندارد! موزه به یادگیری اعتقاد دارد و در اینجا در NSM کارهای زیادی در این زمینه انجام می‌شود. یادگیری علوم از طریق موضوعاتی مانند: کشف علمی و نظریه‌ها، زمین، معماری، روباتیک، نیروها و حرکت، زمین شناسی و فن‌آوری‌های سنتی تایلند صورت می‌گیرد. با بیش از ۱۰،۰۰۰ متر مربع فضای نمایشگاه دائمی تعاملی و اکتشافی‌ همه چیز در اینجا وجود دارد. در ضمن موزه میزبان تعداد زیادی فعالیت و نمایشگاه موقت نیز می‌باشد. نمایشگاه‌های دائمی دارای لیبل انگلیسی و تایلندی است. همچنین یک منطقه بازی (Fun Science) با عنوان علوم سرگرم‌کننده است که مناسب برای کودکان است تا بتواند در مورد علم بیاموزند و انرژی خود را تخلیه کنند.

راهنمای طبقات

طبقه اول: ورودی و پذیرش، نمایشگاه برق ، نمایشگاه‌های موقت، گنبد علمی، مینی تئاتر، غذاخوری و فروشگاه
زون کودک: ایستگاه‌های ارتباطات و فناوری
طبقه ۲: تاریخچه اکتشاف، اختراعات علمی و فناوری، نمایشگاه‌های سرزمین علمی
دیالوگ در تاریکی و آمایشگاه‌های علمی
طبقه ۳: علوم پایه و انرژی
طبقه ۴: علم و فناوری در تایلند
طبقه ۵: علوم و فناوری در زندگی روزمره
طبقه ۶: فناوری سنتی تایلندی
طبقه ۱a: نمایشگاه علوم سرگرم کننده و زمین بازی

برنامه‌های آموزشی

 • جنگ علمی (Science Show)

جنگ علمی یک فعالیت مهیج و جذاب برای یادگیری علوم با ترکیبی از اجراهای سرگرم کننده‌، اصول علمی و آزمایش‌های علوم پایه و دانش علمی پیرامون ما می‌باشد. مخاطب دانش و درک را از طریق رسانه و تجهیزات به دست می‌آورد. این نمایش مخاطب را تحریک می‌کند که فردی ناظر و کنجکاو برای اثبات پدیده‌های موجود خود با روند علمی باشد.
مدت زمان جنگ: ۴۵ دقیقه
هزینه بلیط: ۳۰ بت به ازای هر نفر / هزینه اضافی برای نسخه انگلیسی جنگ ۱۰۰۰ بت

 • رالی علمی (Science Walk Rally)

برنامه آموزشی خود را با یک فعالیت سرگرم‌کننده و مهیج برای گسترش مهارت و تجربه در علوم، فناوری‌، آزمایش‌، فرآیند تفکر و تصمیم‌گیری‌، پاسخ دادن به خود، لذت بردن از بازی‌ها و ایستگاه های چرخان نشانگر گذرنامه موزه خود، بگذارید.
قابلیت استفاده برای۵۰۰ مخاطب در هر دور بازدید از موزه علوم‌، ۱۰۰ مخاطب در هر دور بازدید از موزه تاریخ طبیعی، ۱۰۰ مخاطب در هر دور بازدید از موزه فناوری اطلاعات و ۳۰۰ مخاطب در هر دور بازدید از موزه RAMA9 دو دور در طول روز هزینه بلیت برای هر نفر در بازدید گروهی ۳۰ بت می‌باشد در صورت استفاده از نسخه انگلیسی هر دور بازدید ۱۰۰ بت می‌باشد.

 • آزمایشگاه علوم (Science Lab)

در آزمایشگاه علوم با تجهیزات استاندارد آزمایشگاهی، مدرن و با کیفیت که با برنامه درسی و استفاده روزمره کاربران در ارتباط است می‌توان جذابیت تازه‌ای را تجربه کرد. این فعالیت، بر روی یک فرآیند علمی از مشاهده، آزمایش، تجزیه و تحلیل متمرکز است.
بلیط و زمان: بلیط: هزینه بلیت برای هر نفر در بازدید گروهی ۵۰ بت می‌باشد در صورت استفاده از نسخه انگلیسی هر دور بازدید ۱۵۰۰ بت است.

 • کمپ علمی فرهنگی (Science Culture Camp)

فعالیت‌های این کمپ جهت ارتقا فرایند فرایند تفکر علمی بر اساس اطلاعات صحیح و توجه بیشتر به پیشرفت جوانان در زمینه تقویت ذهن و قلب آن‌ها به منزله یک نیروی مهم در ایجاد و توسعه پایدار ملت پایه‌‌ریزی شده‌است.

 • از فضا‌ساز در موزه علوم لذت ببرید (Enjoy Maker Space at Science Museum)

با علم و فناوری روی اختراع یک قطعه، تجهیزات و اسباب بازی‎های علمی خود تأکید کنید. مخاطبین شرکت کننده در این فعالیت می‌توانند در مورد بسیاری از فعالیت‌های تعاملی که تلفیق آموزش STEAM (علوم ، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضی) و خرد تایلندی است را یاد بگیرند و درک کنند.
هزینه بلیت برای هر نفر در بازدید گروهی ۵۰ بت است.

 • گنبد علمی  (Science Dome)

سفر و تخیل خود را در مورد نجوم، آسمان و زمین با فیلم‌های علمی در گنبد علمی تجربه کنید. نمایش‌ها پنج مرتبه در روز با پخش پنج فیلم همراه است. لیست فیلم‌های نمایش داده شده در گنبد علمی عبارتند از:
۱٫ تولد منظومه شمسی
۲٫ طلوع عصر فضا
۳٫ رویدادنامه سفر به زمین
۴٫ سیارات فراخورشیدی: کشف دنیایی نو
۵٫ انتخاب طبیعی
هزینه بلیت برای هر نفر در هر بازدید ۳۰ بت است.

اقامت در موزه ملی علوم و فناوریتایلند (NSM)

NSM خدمات اقامتی را برای فعالیت‌های شبانه مانند: کمپ علمی، سمینار، آموزش یا هرگونه رویداد ویژه را ارائه می‌دهد.
ساختمان NSM 1: یک ساختمان سه طبقه که دارای
۴۸ اتاق یک‌نفره
۶ اتاق خواب مشترک، ۸۴ تخت.
ساختمان NSM 2 : یک ساختمان سه طبقه
۱۶ اتاق خواب دو نفره
۵ اتاق خواب مشترک با ۱۳۰ تخت.
قیمت اتاق
اتاق یک‌نفره: ۳۰۰ بت برای هر نفر
اتاق خواب مشترک: ۲۰۰ بت برای هر نفر
اتاق خواب دو نفره: ۸۰۰ بت با تخفیف ۱۰ درصدی برای اعضا
ساعت ورود: ۲ بعد از ظهر
ساعت تحویل: قبل از ۱۲ ظهر
رزرواسیون از طریق:
تلفن و ایمیل Tel: 0 25777 9999 ext. 2101, 2123 or e-mail: nsm_mkt@nsm.or.th
پارکینگ رایگان در مقابل موزه علوم

فروشگاه

در فروشگاه موزه می‌توان هدایا و سوغاتی‌هایی از موزه علوم، موزه تاریخ طبیعی و مربع علوم تهیه کرد. از جمله تی‌شرت، کتاب‌های علمی، اسباب‌بازی،…
فروشگاه همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۶ باز بوده و مشغول فعالیت است.

ساعات بازدید موزه علوم، موزه تاریخ طبیعی و فناوری اطلاعات

سه‌شنبه- جمعه ۹:۳۰ لغایت ۴ بعدازظهر
شنبه – یکشنبه: ۹:۳۰ لغایت ۵ بعدازظهر (دوشنبه‌ها تعطیل است.)

مربع علوم NSM

دوشنبه- جمعه ۱۰ صبح الی ۶ بعدازظهر
شنبه- یکشنبه و تعطیلات عمومی ۱۰:۳۰ الی ۶:۳۰ بعدازظهر

هزینه ورودی

ورودی بازدید از موزه علوم، تاریخ طبیعی و فناوری اطلاعات
بلیت بازدید از سه موزه برای بزرگسالان: ۱۰۰ بت
بازدید رایگان برای دانش‌آموزان و دانشجویان (حداکثر سن ۲۴ سال به همراه کارت شناسایی) و افراد بالای ۶۰ سال

ورودی بازدید از مربع علوم NSM

 • نمایشگاه‌های عمومی: رایگان
 • نمایشگاه‌های تخصصی (دیالوگ در تاریکی):
 • کودکان ۵۰ بت (نسخه انگلیسی: ۱۰۰ بت)
 • بزرگسال: ۱۰۰ بت (نسخه انگلیسی: ۱۵۰ بت)

موزه فناوری اطلاعات  (Information Technology Museum)

در موزه فناوری اطلاعات از شما دعوت می‌شود سفری به گذشته و آینده داشت باشید با داستان فن‌آوری ارتباطات، از سیگنال‌های دود تا ۴G و فراتر از آن! موزه فناوری اطلاعات میزبان مجموعه ای از روش‌های مختلف ارتباطی و رویکردهای تعاملی است و مکانی مناسب برای تامل در پیشرفت انسان از ابتدا تاکنون است.

نمایشگاه‌ها

نمایشگاه‌ها در قالب دو طبقه و در پنج بخش می‌باشند که عبارتند از خط سیر پیشرفت فناوری اطلاعات، فناوری ارتباطات ماقبل تاریخ و گذشته، فناوری مدرن تجزیه و تحلیل فناوری اطلاعات، رایانه‌ها و توسعه کیفیت زندگی با استفاده از فناوری اطلاعات.

موزه تاریخ طبیعی (The Natural History Museum)

موزه تاریخ طبیعی تایلند، بازدید‌کنندگان را به یادگیری همه چیز‌های طبیعی دعوت می‌کند با واکاوی سؤالات بزرگی مانند” شکل‌گیری و توسعه زمین تا کشف میکروب‌ها” میلیون‌ها نفر می‌توانند در نوک سوزن خیاطی جای بگیرند. تنوع گیاهان و حیواناتی که در تایلند (و کشورهای همسایه آن) یافت می‌شود، تمرکز مهم این موزه و تیم آن است. این موزه به خودی خود یک مجموعه نمونه برجسته و واحد تحقیقاتی برای تنوع زیستی تایلند است و یکی از تنها مراکز از این نوع در تایلند می‌باشد. این مرکز همچنین یک مرکز برجسته تاکسیدرمی برای گردآوری و مطالعه علمی در تایلند است.

نمایشگاه

 • طبقه ۱

تشکیل زمین
زندگی
سیر تکاملی
تنوع زیستی
فروشگاه موزه
فضای نمایشگاه موقت
اتاق نمایش علمی و مینی تئاتر

 • طبقه ۲

مجموعه شاخ دکتر بوونسون لکاگول (Horn collection of Dr. Boonsong Lekagul)
چندین زمینه ویژه برای تحقیقات علمی و دانشگاهی وجود دارد در صورت تمایل به استفاده از این امکانات با تیم متخصصان موزه می‌توان تماس گرفت. (تعداد محدود است)
آزمایشگاه تر
آزمایشگاه خشک
کارگاه تاکسیدرمی

مربع علوم

مربع علوم مرکز یادگیری موزه ملی علوم در قلب شهر بانکوک است. میدان علوم در منطقه پاتتام ثانی، مرکز اصلی یادگیری علوم برای هر فرد در مرکز پایتخت تایلند است. میدان علوم میزبان نمایشگاه‌های مسافرتی است که هر ۴ الی ۶ ماه تغییر می‌کند و دارای تعدادی فعالیت‌های دائمی مانند گفتگوی معروف جهان در تاریکی، آزمایشگاه علوم ، جنگ‌های علمی و محوطه آموزش علوم کودکان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت : http://www.nsm.or.th/en/about-science-museum-2/about-science-museum-en.html مراجعه نمایید.