موزه ملی علوم و فناوری تایوانNSTM

پلان موزه

“موزه ملی علوم و فناوری تایوان” برای اولین بار، موزه علوم کاربردی در تایوان و همچنین اولین سازمان آموزش ملی در جنوب تایوان در سال ۱۹۹۷تاسیس شد. مأموریت موزه، جمع‌آوری و مطالعه مصنوعات فناورانه، میزبانی نمایشگاه‌های مرتبط با فناوری، ترویج آموزش فناوری و همچنین فراهم کردن محیط مفرح و امکان یادگیری مادام العمر برای شهروندان است. این مجموعه، مساحتی در حدود ۲۰،۶۸۲٫۸۳ متر‌مربع دارد

بال شمالی ساختمان

این ساختمان ۱۵،۰۰۷٫۵۵متر مربع را پوشش می‌دهد که شامل مرکز اداری، نمایشگاه‌های دائمی، نمایشگاه‌های خاص، آمفی‌تئاتر ۳ بعدی، دنیای چند‌رسانه‌ای، کارگاه، بخش خدمات فرهنگی و فروشگاه است.

بال جنوبی ساختمان

ساختمان ۵،۴۱۲٫۶۱ متر مربع را پوشش می‌دهد که شامل کتابخانه، مرکز تحقیقات، سالن کنفرانس، آمفی‌تئاتر سخنرانی و مخزن است.

اهداف موزه

موزه ملی علوم و فناوری یک نهاد آموزش عالی ملی است که با هدف ارتقاء آموزش علوم و فناوری شکل گرفته‌است. بنابراین، موزه علوم و فناوری مختص به پژوهش، طراحی و نمایش موضوعات فناورانه مختلف و معرفی پیشرفت‌های مهم فناوری و تاثیر آن بر زندگی روزمره است.

امکانات موزه برای افراد معلول

۱۷ فضای پارکینگ
۳ فضای پارکینگ موتور معلولین
دسترسی به رمپ
۵ آسانسور
۵ سرویس بهداشتی
صندلی چرخدار

انرژی و ماشین: Power and Machine

چینی‌ها در مورد حمل ونقل می‌گویند که ما در جنوب از قایق و در شمال از اسب استفاده می‌کنیم، هلندی‌ها نیز آسیاب بادی سنتی خود را دارند که این سنت‌ها نمایانگر استفاده اجداد ما از قدرت طبیعت است.؛ اگرچه قدرت طبیعت اغلب توسط عوامل زمین شناسی و اقلیمی محدود می‌شود. انقلاب صنعتی محرکی برای توسعه برنامه‌های کاربردی انرژی شد و دسترسی گسترده موتور بخار موجب شد تا بشر بتواند محدودیت‎‌های قدرت طبیعت را از بین ببرد و نقطه عطفی برای توانایی انسان در جهت تولید انرژی به طور مستقل و با توان یک ژنراتور باشد. تا به امروز پیشرفت در علم انرژی و ماشین آلات بر افزایش حجم تولید انرژی و بهره وری انرژی متمرکز شده‌است؛ همه اینها اهداف کلیدی در توسعه فناوری هستند. در این بخش، مخاطبان به نفوذ عمیق انرژی و ماشین‌آلات در زندگی بشر آشنا خواهند شد.

Open sesame

پیش زمینه

۱٫ با توجه به اجرای برنامه درسی جدید و نیروی انسانی محدود، بودجه و امکانات مدارس، دانش‌آموزان و معلمان نیاز به کمک دارند.
۲٫ تجربه کردن تعاملی در طبيعت و علم ضروري است چرا که همین تعاملات تجربه‌ای خوب و تاثیری شگرف بر دانش‌آموزان خواهد داشت.
۳٫ موزه ها دارای امکانات، منابع انسانی و وسایل کمک آموزشی برای کمک به مدارس متوسطه و ابتدایی هستند.

اهداف

۱٫ دانش‌آموزان با شیوه‌های دیگری از یادگیری آشنا می‌شوند.
۲٫ ارائه آموزش با کیفیت بالاتر برای دانش‌آموزان و معلمان پایه ۱تا۹ صورت می‌گیرد و عملکرد آموزشی موزه تقویت می‌شود.
۳٫ دانش آموزان به ویژه کودکان جنوب تایوان از امکانات آموزشی، بهر‌ه‌مند خواهند شد.
۴٫ ایجاد یک محیط آرام و بدون استرس برای آزمایشات تعاملی و راهنمایی بازدیدکنندگان برای اکتشاف و تجربه کردن علم خواهد بود.
۵٫ بازدیدکنندگان از زیبایی و تجربه شیرین علم لذت می‌برند.

مفاهیم

۱٫ موزه به عنوان آزمایشگاه
۲٫ کارگاه به عنوان نمایشگاه
۳٫ آموزش به عنوان تحقیق
۴٫ علم و فن‌آوری در زندگی
۵٫ پیوند میان برنامه‌های دوره‌های آموزشی طبیعت و علوم زندگی
۶٫ شکار گنج علم

فضای نمایشگاهی

سالن نمایشگاهی بر اساس محتوای آموزشی کوه، مسیر مسابقه و آزمایش به شش بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: دری به سوی علم، روی قله، مراقبت‌های پزشکی، گذر از زمان و فضا، خط پایان و مسیر مسابقه.

ناوبری هوایی و هوافضا (۱،۳۴۰ مترمربع): Air Navigation and Aerospace

انسان و توسعه فناوری‌های ناوبری هوایی و هوافضا، بهترین تعهد برای این ادعاست: “مردان از رویاهایشان بزرگترند.” از اولین تخیل سوار شدن بر باد تا اختراع دستگاه‌های پرواز جوی، از پیشرفت هواپیماهای مسافربری تا توسعه جت‌های توربو و اجرای عملیات فضایی، پرواز بی‌وزنی و حامل‌های بدون خلبان، رویای پرواز قدم به قدم به واقعیت نزدیک می‌شود. شاید در آینده نزدیک، کروز در فضای بیرونی دیگر محدود به فیلم‌های علمی تخیلی نخواهد بود.

خیال پردازی: Fantasy

خیال‌پردازی: استفاده از یک کشتی به عنوان یک تصویر بزرگ در سالن نمایشگاه، تخیل شما را به “جزیره برفی”، “جزیره شرقی” و “جزیره گرمسیری” هدایت می کند تا علم زندگی را تجربه کنید. شما می‌توانید قانون سهمی را با پرتاب توپ در “جزیره برفی” تجربه کنید. در “جزیره شرقی”، شما به راحتی می‌توانید لباس‌های سنتی عجیب و غریب را بپوشید و با منظره محلی آن منطقه عکس بگیرید. بازی‌های تعاملی در “جزیره گرمسیری” به شما در شناخت موجودات منحصر به فرد ماداگاسکار کمک می‌کند و از شکار ماهی‌ها در آن‌جا لذت خواهید برد. در اینجا، می‌توانید تجربه‌های مختلفی را کسب نمایید و از جادو و جذابیت‌های علم بهره‌مند شوید.

صرفه جویی در انرژی

صرفه‌جویی در انرژی باید یک هدف مشترک برای هر فرد در کشور باشد و از طریق آموزش نیز توسعه یابد. یک مجتمع حفاظت از انرژی در باغ وحش تایپه ساخته شده، که شبیه به مجتمع صرفه‌جویی انرژی لوهاس (Lohas) در موزه ملی علوم و فناوری Kaohsiung است. این سازه‌ها با هدف ارتقای صرفه‌جویی انرژی از طریق معماری سبز است. این نمایشگاه علاوه بر ایجاد مفهوم معماری سبز در قلب شهروندان کوچک ما از طریق آموزش مدرسه، دانش معماری سبز را به عموم مردم ارائه می‌دهد و مفهوم صرفه‌جویی در انرژی را به شهروندان به القا می‌کند. زندگی روزمره ما ناگریز از مصرف انرژی است. در عصر کمبود شدید منابع، ما باید روش‌ها و نگرش درست بهره‌مندی از منابع محدود انرژی بر روی زمین را به کار بگیریم.
با توجه به این مطلب، اداره انرژی (وزارت امور اقتصادی) و موسسه تحقیقات فناوری صنعتی (ITRI) با موزه ملی علوم و فناوری برای ساخت خانه حفاظت از انرژی LOHAS همکاری کردند. در این ساختار مولفه‌هایی مانند طراحی معماری، صرفه جویی انرژی بیرونی ، امکاناتی با کارایی بالا و انرژی پاک را برای دستیابی به حداقل مصرف انرژی با هم تلفیق شده‌اند. این مکان سازه کم مصرف انرژی، سازگار با محیط زیست و راحت است، که گواهینامه طلایی معماری سبز را اخذ نموده‌است.
با تور سبز، صرفه‌جویی در انرژی، نمایشگاه انرژی پاک، بازدیدکنندگان با اهمیت معماری صرفه‌جویی در انرژی و نحوه استفاده از این مفهوم “صرفه‌جویی در انرژی” در خانه‌های معمولی را آشنا می‌شوند.

ساعات بازدید

موزه روزهای دوشنبه تعطیل است.
ساعات بازدید موزه ۹ الی ۱۷ است.
فروش بلیت ۹ صبح الی ۱۶ است.

هزینه بلیت

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت https://www.nstm.gov.tw/English مراجعه نمایید.