موزه ملی علوم کره

National Science Museum of Korea

موزه ملی علوم کره، یک مرکز علمی فرهنگی است که به مطالعه و نمایش مطالب علمی متفاوت و متنوع می‌پردازد. موزه ملی علوم کره در سال ۱۹۴۵ تاسیس شد و سال ۱۹۵۵ میزبان اولین دوره از رقابت‌های ملی علوم گردید. سال۱۹۹۰ قسمت علوم موزه گشایش یافت. موزه به عنوان یک نهاد مستقل از ۲۰۰۱ شروع به فعالیت‌کرد و در سال ۲۰۰۲ میلادی بیش از ده میلیون بازدیدکننده داشت. مرکز علم کره و انجمن موزه‌ها در سال ۲۰۰۷ با یکدیگر ادغام شدند و تا سال ۲۰۱۳ تعداد بازدید‌کنندگان این موزه به رقمی بیش از ۲۰ میلیون نفر رسید. در فاصله سال‌‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۱۶، کمپ علوم، کاوشکده فضایی، مرکز اکتشاف، قطار مگلو، پارک علوم فضایی، سالن آموزش علوم، سالن علوم و فناوری مدرن، نمایشگاه‌های خاص گشایش‌یافت و سیستم مدیریت استاندارد پایگاه داده‌های علوم و فناوری ارتقا پیدا کرد.

ماموریت، چشم‌انداز و استراتژی

نشر دانش علمی و فن‌آوری و ترویج علم برای زندگی
مشاهده، احساس و لذت بخشی فعالیت‌های علمی برای عموم مردم
سیستم نمایشگاهی بر اساس استانداردهای جهانی
هسته اصلی آموزش خلاقیت خارج از مدارس
بازوی مرکزی برای تعاملی بودن آثار و پژوهش
استقرار سیستم مدیریتی پیشرفته

مقدمه‌ای بر نمایشگاه‌های دائمی

در محل نمایشگاه‌های دائمی حدود ۴۰۰ اثر بر اساس طبیعت و علوم طبیعی وجود دارد. در سالن‌های نمایشگاهی مجموعه‌هایی از طبیعت کره‌، سلاح و ادوات موسیقی محلی نیز موجود است. می‌توان مراحل جمع‌آوری انرژی از طبیعت و استفاده از آن در حمل و نقل را مشاهده کرد. بیرون از سالن، دستگاه ارزیابی آب و هوا ) (Cheomseongdae از دوره گوریو؛ مدل‌هایی از دایناسورهای گیاه‌خوار و یک موتور بخار به چشم می‌خورد. نمایشگاه‌ها به درک نظریه‌های علمی و شگفتی‌های طبیعت کمک می‌کنند. موزه دارای یک سینما است و فیلم‌های علمی هر روز ساعت ۱۱ صبح و ۲ بعد‌از‌ظهر به نمایش در‌می‌آیند. این سالن دارای ۷۷۶ صندلی است.

مشخصات موزه

زمین موزه: ۱۶۵،۲۹۰ مترمربع

مساحت ساختمان: ۲۸،۸۲۶ متر‌مربع

فضای نمایشگاهی: ۲۱،۴۲۱ متر‌مربع

گالری‌های موزه

سالن علوم و فناوری

در حدود هفتصد هزار سال پیش در عصر پالئولیت انسان‌ها در شبه جزیره کره ساکن شدند. آنها در زمان دوران نوسنگی (۶۰۰-۱۰۰۰ سال قبل از میلاد) ساکن شدند و شروع به کشاورزی کردند. آنها ابزارهای مختلف سنگی را اختراع کردند و به یادگیری نحوه ساخت سفال پرداختند. در دوره عصر برنز، مهارت‌های لازم برای تولید محصولات برنزی را ایجاد‌ کردند و کشاورزی را به معنای واقعی آغاز کردند. پس از گذر از عصر زود هنگام آهن که حدود قرن ۴ قبل از میلاد آغاز شد، شبه‌جزیره کره در قرن سوم قبل از میلاد، زمانی که پادشاهی‌های باستانی شکل گرفت تغییرات بسیاری را تجربه کرد. در سه دوره پادشاهی آنها علاقه خاصی به نجوم و کشاورزی داشتند. صور فلکی در نقاشی های تزئینی و سوابق خورشید گرفتگی بار دیگر نشان می‌دهد که مردم کره علاقه و دانش زیادی در ستاره شناسی داشته‌اند. پس از آن سلاح، کاغذ (کاغذ سنتی کره ای) و ساخت و ساز و همچنین زایلوگرافی و ناوبری به سطح پیشرفته‎‌تری رسید، که تاثیر زیادی بر ژاپن داشت.

۲F :تاریخچه علوم و فناوری(۲F History of Science and Technology in Korea)

در این سالن سیر تکامل علوم و فناوری کشور کره با عنوان ” فناوری‌های کره برای تغییر جهان” به معرض نمایش در آمده‌است. در این بخش می‌توان مطالب بسیاری در خصوص اختراعات علمی و فن‌آوری در طول تاریخ کره آموخت.

۱F: علوم پایه، فن‌آوری صنعتی(۱F Basic Science, Industrial Technology)

اصول علمی را می‌توان در این قسمت از طریق آثار تعاملی فرا گرفت. علاوه براین فضاهای تعاملی در خصوص تاریخ و اصول فناوری اطاعات و ارتباطات نیز موجود است.

B1F: دنیای روبات، سالن چرخه زندگی (B1F Robot World, Life-cycle Experience Hall)

تاریخچه‌ی سیر تکامل روبات از طریق روبات‌های انتخاب شده به معرض نمایش در می‌آید. همچنین آثار علوم ورزشی، انسان و ربات و آناتومی تعاملی نیز در این بخش وجود دارد.

KkumAty Hall

این سالن که در طبقه زیرین سالن علوم و فناوری قرار دارد به مانند فضای بازی برای کودکان است تا با کنجکاوری خود به کشف محیط اطراف بپردازند.

سالن تاریخ طبیعی(Natural history Hall)

در سالن تاریخ طبیعی می‌توان تاریخچه طبیعی شبه‌جزیره کره و موجودات این سرزمین را مشاهده کرد. شواهدی از زندگی‌های نخستین. نمونه‌های نادری مانند فسیل‌های میلیارد ساله و صخره۲های ۲٫۵ میلیارد ساله وجود‌دارد. با استفاده از واقعیت مجازی و آزمایشگاه موجود در این بخش می‌توان همه چیز را تجربه نمود.

نمایشگاه‌های بیرونی شامل دو بخش هستند: نمایشگاهی برای آثاری که نمایش آنها در فضای داخلی مقدور نیست و دیگری برای آثاری که می‌تواند بخشی و یا تمام محتویات نمایشگاه‌های علمی و فن آوری را تکمیل نمایند. ابتدا بخش تاریخ علم که در حیاط جلویی موزه قرار‌دارد آثاری از علوم و فناوری کره و بخش تاریخ طبیعی که شامل دایناسورها، چوب های سیلیکونی و بازالت و غیره است را نمایش می‌دهد. در حیاط پشتی فضایی به علوم دفاعی اختصاص داده‌شده که می‌توان به هواپیماهای جنگی، ماشین آلات و خودروهای زرهی اشاره کرد. علاوه بر این، اولین قطار مگلو (مغناطیسی) کره نیز در این بخش به نمایش در آمده است.

Biosphere (کره زیست)

این نمایشگاه در فضایی در حدود ۱۴۴۷ متر مربع اقع شده، که شامل ۵ سالن؛ زیست‌شناسی، وسایل آموزشی، تالاب، کاکتوس و گیاهان کمیاب است.در این بخش بازدیدکنندگان می‌توانند درختان سبز و پر برگی که در جزایر جنوبی وجود دارند مشاهده نمایند.

افلاک نما

در مرکز موزه ملی علوم کره، این مجموعه، سالن نجومی است که بزرگترین گنبد آسمانی در کره محسوب می‌شود. از این مکان می‌توان پدیده کره‌ی سماوی و پیشرفت انسان در فضا را به وضوح مشاهده کرد. این مرکز دارای تنها تئاتر فضایی جهان در کره است که به محض ورود، ۲۴۲ صندلی آن پذیرای مراجعان است. افلاک نما سال ۱۹۹۰ افتتاح شده و به بازسازی آسمان شب در داخل گنبد ۲۳ متری در هر زمان بدون توجه به شرایط آب و هوایی می‌پردازد. این مکان محیط مناسبی برای آموزش یادگیری افرا جوان و پرورش خلاقیت در آنها است. سال ۲۰۰۹، با نصب سیستم تصویربرداری دیجیتال، امکان تصویر‌برداری از ۸۸۷۵ ستاره به اندازه ۶٫۵ یا بیشتر، از سیارات منظمه شمسی، ماه و ماهواره میسر گردید. افلاک‌نما ۶ بار در روز به نمایش نجوم و تصاویر فضایی می‌پردازد. آخر هفته نیز برنامه‌های جانبی مانند مجموعه سخنرانی‌های علمی در زمینه نجوم، صور فلکی و … برگزار می‌شود.

چارت سازمانی موزه علوم کره:

رییس موزه
بخش مدیریت و برنامه ریزی
روابط عمومی
اداری
آموزش علوم

رییس نمایشگاه و اداره پژوهش
بخش خدمات نمایشگاهی
تیم محتوای نمایشگاهی
بخش مدیریت تسهیلات
بخش پژوهش و ارتقا
بخش نگهداری از میراث علمی

ساعات بازدید

موزه همه روزه به غیر از دوشنبه‌ها از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷:۵۰ (آخرین پذیرش:۱۷:۱۰) برای بازدید علاقمندان باز است. مدت زمان تقریبی بازدید از موزه ملی علوم کره حدود یک ساعت و نیم است.

بلیط

ورودیه موزه رایگان است ولی برای استفاده از نمایشگاه‌هایی مانند قطار مگلو، افلاک نما و مرکز اکتشاف باید بلیط تهیه کرد.

امکانات افراد معلول

رمپ چرخش چرخ، خدمات اجاره صندلی چرخدار، فضای پارکینگ رزرو شده، آسانسور و دستشویی

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت http://www.science.go.kr/english/sub/history_science.jsp مراجعه نمایید.