موزه کودک بلغارستان (موزیکو – Muzeiko)

موزه کودک بلغارستان (موزیکو – Muzeiko) به عنوان یک موسسه آموزشی مدرن قرن بیست و یک نقش مهمی در برانگیختن حس کنجکاوی و علاقه‌ی کودکان نسبت به علم، فن‌آوری، محیط زیست و هنر ایفا می‌کند. این مرکز علم کودکان تاثیری بسزایی بر اقتصاد محلی، نظام آموزشی، پیشرفت زود‌هنگام و سریع کودکان و ایجاد جوامع مدنی داشته و دارد. موزه‌های کودکان در سراسر جهان از جمله مقاصد جذاب گردشگری هستند، به گفته‌ی مدیر اجرایی بنیاد بلغاری – امریکایی) America for Bulgaria (Foundation در ایالات متحده امریکا، ۳۵ درصد از این پروژه‌ها موجب بهبود قابل ملاحظه زیرساخت‌های آن مناطق شده است. موزه کودک بلغارستان (موزیکو – Muzeiko) توسط بنیاد بلغاری – امریکایی با سرمایه‌ای بالغ بر بیست میلیون دلار ساخته شده است. طرح مفهومی پروژه، طراحی سایت، طراحی معماری، طراحی نمایشگاهی و داخلی و بخشی از طراحی گرافیکی این پروژه توسط آقای لی اسکلنیک(Lee H. Skolnick) و کمپانی امریکایی (LHSA+DP) که متخصص در زمینه‌ی موزه کودک می‌باشد، صورت گرفته است. در این مجموعه به همه‌ی جزئیات؛ از معماری گرفته تا بهره‌وری انرژی و فضای نمایشگاهی تعاملی به گونه‌ای پرداخته شده که حس کنجکاوی کودکان نسبت به علم، مهندسی، ارتباطات، اکولوژی و هنر برانگیخته می‌شود. کلیه‌ی محتوای آموزشی این مجموعه توسط دانشمندان و مدرسین این حوزه و منطبق بر شیوه‌های آموزشی عصر معاصر می‌باشد. فضای نمایشگاهی نیز بر مبنای آموزش با بازی است که توانایی یادگیری کودکان را با هوش‌های چندگانه و تلقین‌پذیری افزایش می‌دهد. این موزه، کودک را به دوره‌های مختلف برده و درگیر نقش‎هایی همچون دانشمند، باستان‌شناس‌ زمین‌شناس، معمار و یا فضانورد می‌کند.

درباره بنا

موزیکو قابلیت تولید جریان الکتریسیته، جمع‌آوری آب باران و گرمایش با استفاده از انرژی زمین گرمایی را داراست. طراحی بخش شیشه‌ای ساختمان، توازنی دقیق بین عواملی مانند هد‌ررفت گرما، بازتاب، پارامترهای شیشه‌ی مورد استفاده، کیفیت تصویر و شکست نور در روز، اطمینان از کافی بودن مقدار نور و ارتباط بصری با محیط اطراف است که باعث افزایش راحتی و بهره‌وری کارکنان می‌شود. سقف سبز نیز با کاهش سر و صدا و ارتعاشات خارجی، به راحتی محیط داخل ساختمان کمک شایانی می‌کند. بخشی از طراحی جالب و قابل توجه این موزه سردر ورودی آن می‌باشد که “کوه‌های کوچک” نامیده می‌شود – سه مجسمه از جنس چوب، پارچه و سرامیک- که بیانگر بازسازی صنایع دستی چوبی سنتی بلغار، حکاکی بر روی چوب، سوزن دوزی و سرامیک‌های رنگ شده می‌باشد. ساختمان نیز مطابق با استاندارد LEED GOLD طراحی شده و شامل مجموعه‌ای از فناوری‌های سبز برای تولید و نگهداری انرژی همراه با کاهش هزینه‎های انرژی و مواد ساختمانی با کیفیت بالاست.
موزه کودک برنده جایزه بهترین ساختمان ساختار آموزشی سال ۲۰۱۵ میلادی شد.

نمایشگاه‌های موزه

پارک علوم (Science park)

در باغ اطراف ساختمان موزه، گونه های مختلف درختی و گیاهانی کاشته شده که مامنی برای پرندگان و حشرات بی‌خانمان است.
همچنین این مکان زمین بازی برای کودکان است تا بتوانند بدوند، بپرند و بازی کنند اگر چه مصرف کننده هستند ولی تولیدکننده انرژی نیز هستند: انتقال آب از طریق سیستم لوله ها که آب را به فواره‌ی زیبا می‌رساند.

درخت نمادین (Iconic Tree)

آیا تا به حال از تلسکوپ استفاده کرده‌اید؟
آیا می خواهید اشیاء پنهان در درخت دیوانه موزه را پیدا کنید؟
درخت غول پیکر ساختار مرکزی در فضای داخلی موزه می‌باشد که نه تنها پایین‌ترین و بالاترین نقاط را به یکدیگر متصل می‌کند، بلکه به عنوان لینک ارتباطی بین پیش از تاریخ و فضا،و همچنین گذشته و آینده می‌باشد.
آیا آماده سفر به زمان و فضا هستید؟

اختراعات: نمایشگاه سیار (The inventions-Travelling Exhibition)

اکتشافات چگونه صورت می‌گیرد؟ چرا ما دائما در حال تلاش برای فن‌آوری‌های پیشرفته هستیم؟ مهم‌ترین نوآوری‌های قرون هجده و بیست چیست؟
در نمایشگاه سیار اختراعات، موزه روند اکتشاف را نشان می دهد و هدف آن الهام بخشیدن و تشویق کودکان به ایده پردازی، خودباوری و آزمون و خطاست و مهمتر از همه اینکه شکست بخشی از این سفر است.
نمایشگاه اختراعات، متشکل از مخترعین بین المللی و بلغاری است و به کودکان فرصت می دهد تا برخی از اختراعات بزرگ را امتحان کنند.

دیرینه‌شناسی (Paleontology)

اکتشافات قابل توجه دیرینه شناسی اروپا در بلغارستان صورت گرفته است. در نزدیکی آسنوفگراد، دیمیتار کواچف و دانش آموزانش یکی از چهار اسکلت سهمگین‌دد (Deinotherium) کاملا حفاظت شده در جهان را کشف کردند. سهمگین‌دد (Deinotherium) پستاندار غول پیکر و جد فیل‌های مدرن است. امروزه این اسکلت در موزه‌ی دیرینه‌شناسی و زمین شناسی تاریخی دانشگاه صوفیه قابل رویت است. در موزه موزیکو کودکان با علوم دیرینه‌شناسی آشنا می‌شوند و این آشنایی با آموزش کار دیرینه‌شناس؛ کشف بقایای به جا مانده از حیوانات و گیاهان کهن از دوره‌های زمین‌شناسی گذشته است.

گذشته خود را کشف کنید (Uncover your past)

باستان شناسی یک رشته‌ی مرموز و جالب است. دانشمندان چگونه می‌دانند کجا را کاوش کنند؟ چگونه آنها گنجینه های پنهان را کشف می‌کنند؟ و چرا باید به دنبال بقایای باستانی زیرزمینی بگردیم؟ مطالعه دقیق و مستند سازی نتایج چنین کاوش‌هایی برای درک بهتر از زندگی مردم دوران باستان بسیار مهم و حیاتی است. موزیکو شما را به کاوش ‌های باستان‌شناسی برای یافتن گنجینه های باستان شناسی بلغارستان و سایر نقاط آن هم در قالب بازی دعوت می‌کند.
هر شیئی در درون خود داستان زندگی افرادی را که در دوران باستان زندگی می کردند، در بر دارد – با هم می توانید آن را کشف کنید. کنار هم گذاشتن پازلی از زمان رومن‌ها، بازی هایی که رومی‌ها انجام می‌دادند، ساخت خانه‌ای ماقبل تاریخ ، پوشیدن لباس‌هایی با نقاشی‌های قرون وسطایی و شنیدن داستان‌های گوناگون.

سنگ‌های بلغارستان (Bulgaria Rocks)

چرا آتشفشان‌ها وجود دارند؟ زمین لرزه چگونه رخ می‌دهد؟ چه چیزی قاره‌ها را بهم متصل می‌کند؟ چه کسی زیر زمین زندگی می‌کند؟ زمین‌شناسی مطالعه‌ی ترکیب، ساختار و توسعه سیاره‌ی زمین است. زمین‌شناسان به دنبال شواهدی مبنی بر تکامل و حرکت تکتونیک صفحه‌ای است. عملکرد آنها برای مطالعه معادن زیرزمینی، سنگ معدن و آب بسیار مهم است. نتایج این کار در اطراف ما جا مشهود است. اکثر اشیائی که هر روز استفاده می‌کنیم، به اکتشافات زمین‌شناسی وابسته است. ماشین به کمک بنزین حرکت می‌کند لیوان از شن کوارتز ساخته شده و رشته های الکتریکی لامپ برای درخشش نیاز به تنگستن دارند. اکتشافات علمی بسیاری در کنار شما وجود دارد و رمز و راز فراوانی که باید توسط شما آشکار شود. در موزیکو با دوستان جوان خود می‌توانید زمین‌ساخت صفحه‌ای را به حرکت درآورید، فوران آتشفشانی ایجاد کنید و موجودات عجیبی را در غار کشف کنید.

منطقه بازی دوران کودکی(Early Childhood Area)

بازی نقش مهمی در تکامل کودکان دارد.کودکان برای شناخت دنیای خود، کسب مهارت‌های جدید، درک بدن و ذهن خود و همچنین یادگیری نحوه زندگی با دیگران، بازی می‌کنند. اطمینان از زمان کافی و فضای مناسب بازی به کودکان کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس و عاری از هر نوع استرس به فعالیت خود ادامه دهند. در موزیکو می توانید با والدین دیگر صحبت کنید و با تعدادی از متخصصان در حوزه کودک صحبت کنید.

جهان ساخته شده(Constructed World)

بشر در حدود ۵۰۰۰ سال است که در شهرها زندگی می‌کند. امروزه بیش از نیمی از مردم جهان در شهرها زندگی می‌کنند و به این ترتیب منابع را حفظ می‌کنیم و حمل و نقل خود را سازماندهی می‌کنیم، کار می‌کنیم و اوقات فراغت را در کنار یکدیگر می‌گذرانیم. در شهرها، از امکانات رفاهی برخوردار هستیم و در کنار این رفاه مشکلاتی نیز وجود دارد: شهرها پر ازدحام هستند، ترافیک بیش از اندازه و هوا آلوده است. معماران، برنامه ریزان شهری و زیست شناسان به دنبال راه‌حل‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی در شهرها هستند تا انسان‌ها به یکدیگر نزدیک شوند. از شهر موزیکو بازدید کنید و فرصت‌های جدیدی را برای بهبود زندگی شهری بیابید! سیستم‌هایی را بررسی کنید که به بهبود عملکرد ساختمان‌ها و هدایت آب از سد به شهرها کمک می‌کند. آموزش سازماندهی جریان ترافیک در خیابان‌ها و مزیت وجود چراغ راهنمایی، سرمایه‌گذاری بر روی مصالح ساختمانی که آسیب کمتری به محیط زیست می‌رساند. ملاقات با معماران موزیکو و اطلاع از نحوه‌ی ساخت و عملکرد بهینه‌ی انرژی از دیگر فعالیت‌های این بخش می‌باشد.

ساعات بازدید

سه شنبه لغایت یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۸

بلیط

بلیط خریداری شده برای همان روز بوده و با در دست داشتن بلیت می توان به دفعات ورود و خروج کرد.
بلیط خریداری شده امکانات ذیل را برای بازدیدکننده فراهم می‌سازد:
• بازدید از سه طبقه- ۱۳ نمایشگاه- بیش از ۱۳۰ ازی تعاملی
• کارگاه خلاقیت
• استفده از صندوق امانات
• اتاق تعویض و شیردهی کودک

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت : http://muzeiko.bg/en/pages/building-4.html مراجعه نمایید.