پرسش و پاسخ

هدف از جشنواره علم چیست؟

جشنواره های علم جزو پر مخاطب ترین رویدادهای علمی در هر منطقه و کشوری به حساب می آیند. در این جشنواره ها مردم بیشتر به علم علاقه مند می شوند، حداقل یک چیز جدید یاد می گیرند، برای انجام فعالیت های علمی تشویق می شوند. احساس ارتباط بیشتری با علم پیدا می کنند و این موجب پیگیری موضوعات علمی در آینده می شود. معمولا شرکت کنندگان در جشنواره های علم برای اولین بار با متخصصین و دانشمندان وارد تعامل می شوند.

اولین جشنواره علم کی و کجا برگزار شد؟

در سال ۱۸۳۱ انجمن پیشبرد علوم بریتانیا افتتاح شد. هدف اصلی این انجمن، ترویج علم و شناساندن جایگاه و نقش علم به جامعه بود. این انجمن تلاش کرد اولین نشست های علمی عمومی بین مردم و دانشمندان برگزار کند. اولین نشست در سال ۱۸۶۰با موضوع داروینیسم بود. این نشست های علمی به تدریج در سایر کشورهای اروپایی نیز رواج یافت و به مرور زمان، برنامه ملاقات و جلسات بازدید های مردم و دانشمندان به عنوان جشنواره های علم شناخته شد و ساختار جدیدی به خود گرفت.
ولی ایده برگزاری جشنواره های علمی در ساختار فعلی به صورت نمایشگاهی و ابعاد بزرگ همراه با جنگ ها و نمایش های علمی که برای عامه مردم باشد از ادینبورگ در سال ۱۹۸۹ اجرایی شد. به طوریکه این شهر همچنان پیشتاز برگزاری یکی از بزرگترین جشنواره های علم است. در سایر کشورهای اروپایی، جشنواره معتبری چون جشنواره علم گوتنبرگ(سوئد) از سال ۱۹۹۷ و جشنواره “ wonderfest”در آمریکا از سال ۱۹۹۸ و جشنواره علم آتلانتا از سال ۱۹۹۹ آغاز به کار کردند.

چند جشنواره علم در جهان وجود دارد؟

بیش از۱۰۰ جشنواره علم در اروپا و ۵۰ جشنواره علم در آمریکا برگزار می شود. جشنواره هایی نیز هرساله در هند، امارات، روسیه، سنگاپور، ژاپن، کره جنوبی، چین، کانادا و… برگزار می شود که آمار مشخصی از تعداد آنها وجود ندارد.

بخش های مشترک جشنواره های علم چیست؟

مهمترین بخش های جشنواره های علم عبارتند از نمایشگاه/ جنگ های علمی / نشست ها وکارگاه های علمی / سخنرانی ها / کنسرت های موسیقی / تورهای علمی / بازی های دسته جمعی / رویداد ۹های موضوعی / تئاتر و پرفورمنس

آیا در ایران هم جشنواره علم داریم؟

در ایران جشنواره های علمی تخصصی و دانش آموزی زیادی برگزار می شود که معمولا محورهای مشخصی دارند که هر ساله اعلام می شوند و جشنواره به صورت رقابتی است.
جشنواره علم برای همه تنها جشنواره غبر رقابتی علمی است که از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده است و توسط موزه ی ملی علوم و فناوری برای عموم مردم برگزار می شود و هدف آن علاقه مند کردن مردم ایران به علم است.

جشنواره ی علم برای همه چه بخش هایی دارد؟

– غرفه های نمایشگاهی که معمولا با کشارکت نهادها و شرکت ها و موسسات مختلف مروج علم در ایران برپا می شود .

– دیدار با دانشمندان و سخنرانی های تخصصی و عمومی

–  نمایشگاه آثار هنری

– بازی های علمی

-جنگ های علمی

– معرفی کتاب های علمی و برنامه های ترویج کتاب خوانی

–  و رویداد ها ی علمی

– کافه گفتگو

-فضاهایی برای عکاسی

– نمایش فیلم های علمی

آیا امسال جشنواره ی علم برای همه برگزار می شود؟

بله ، امسال ششمین جشنواره ی علم برای همه برگزار می شود. ولی به خاطر شیوع ویروس کووید ۱۹ و عدم امکان برگزاری حضوری جشنواره، امسال به صورت مجازی در سایت موزه ملی علوم و فناوری به آدرس WWW.INMOST.IR برنامه های جشنواره در بخش های مختلف ارایه خواهد شد.

زمان برگزاری جشنواره چه تاریخی است؟

جشنواره ی علم برای همه، هر ساله مصادف با هفته ی علم و با آغاز روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه ( ۱۰ نوامبر) برگزار می شود. جشنواره امسال ( ۱۳۹۹) از تاریخ ۲۰ تا ۳۰ آبان ( ۱۱ روز ) خواهد بود.

راه ارتباطی من با جشنواره چگونه است؟

محل برگزاری جشنواره هر سال اعلام می شود. برای ارتباط با دبیرخانه می توانید با شماره ۰۹۰۳۲۷۴۸۲۵۸ تماس بگیرید. همچنین آدرس ایمیل festival.elm99@gmail.com همیشه پاسخ گوی سوالات شما خواهد بود.

آیا من می توانم در جشنواره امسال شرکت کنم؟

بله شما در هر سن و سالی که باشید و هر زمینه ی علاقه ای که داشته باشید حتما می توانید برنامه ی مناسبی را در روزهای جشنواره پیدا کنید و از آن بهره مند شوید. همچنین می توانید با شرکت در فراخوان های جشنواره که در بخش های داخلی سایت اعلام شده در تولید محتوای جشنواره مشارکت داشته باشید.

برنامه روزانه جشنواره چیست؟

برنامه روزانه جشنواره، سه روز قبل از جشنواره در همین سایت اعلام می شود.